Gigafiber Kapasite/Hız Sorunu [Esenler&Gaziosmanpaşa]

Sadece download düşük çıkıyorsa kapasite yetersizliği vardır. Size gelen bir fiber kılı sayısısından emin olmadığım (8 aboneye diye aklımda kalmış) aboneye bölüyorlar. Herkes kullandığında herkese 1 gbps gelmez çünkü bir fiber kılından 2.4 gbps veriliyor santral tarafındaki olt cihazıyla. Bu hız yanlış hatırlamıyorsam 8 aboneye bölünüyor. Hat da sorun olsa upload hızıda düşerdi. Aynı durum telekomun vdsl dolaplarında da geçerlidir.

Evet hocam sadece download düşük çıkıyor, görsellere ve videoya bakarsanız upload her zaman normal, en kötü 800 çıkıyor. Download da yoğun saatlerde böyle olsa hiç bi sorun yok.

1 Beğeni

Altyapılar döşenirken TurkNet verdiği hız garantisini hesaba katmıyor mu yani? ya da farklı bir durum mu söz konusu. Yetkili birisi bu konuyu netleştirebilirse çok iyi olacak.
TT

1 Beğeni

BTK üstünden şikayette bulunabilirsiniz lakin abonelik sözleşmesinde " e’kadar " kısmı varsa bağlayıcılığı yok. Kurumsal hatlarda var sadece hız garantisi. Eğer garanti ettikleri hızı vermezlerse para cezası var.

Mesela TurkNet kurumsal gigafiberde %99.98 uptime garantisi var, 1 saat SLA süresi var. 1000 mbps download 50 mbps uploadı kurumsalda 1100 ₺’ye satıyor TurkNet.

Telekomda da aynısı var tabi. Bireysel ile kurumsal arasındaki far budur.

2 Beğeni

Merhaba,

Aynı sıkıntıyı aylar önce Küçükçekmece bölgesinde ben yaşadım. Hatta sorunu ilk tespit edip, Donanım Haber forumdan, destek kaybından ve sosyal medya dan dile getirip belirttim.

Hemen bir ekip geldi ve gpon kablo uçlarını değişip sorun giderildi değerler normal diyerek gitti. Akşam eve gelince problemin devam ettiğini, farklı saatlerde yaptığım sayısız testler ile belgeledim.

Bir kaç gün içinde tekrar bir kişiyi beni aramadan eve yönlendirdiler. Bu sebeple tartışma bile yaşandı.

Gelen kişi daha 2 aylık kabloda kırıklar olduğunu ve kablosunu değişmesi gerektiğini söyleyerek bina girişinden beşinci kattaki daireme kadar bütün kabloyu söküp yenisi ile değiştirdi. Sorunun giderildiğini ve sinyalin düzeldiğini söylediler.

Ben akşam eve gelip test edince ne yazık ki sorunun hala devam ettiğini yeni bir destek ile belirttim. Tabi her seferinde bu talepler pasifize edilerek sorunun olmadığını, varsa da benden kaynaklı olduğu belirtildi.

Artık tavrım ve yaklaşımım değişmeye başladığını için sorunu ciddiyetle takip edip sorunla gerçek anlamda ilgilenen ilker bey tarafima telefon ile ulaştı. Kesdisi 2 3 gün boyunca aksam 22:00 - 23:00 civari bile arayarak canlı canlı testler yaptırıp durumu kendi gözlemledi.

NetWork ekibi ile koordineli şekilde neredeyse 15 gün süren problemin benden değil, ana saha dolabına ki cihaza yapılmış hatalı güncellemeden kaynaklandığı tespit edilerek hemen müdahale edildi.

Ilgili firmadan acil şekilde güncel yazılım talep edilmiş ve güncelleme sonrası akşamları yaşanan hız düşmesi problemi ortadan kalktı.

Bikiyorum oldukça uzun oldu bu yazım fakat problemin detaylarını paylaşmak gerekiyordu.

Konuyu takip eden kişiler bu yönde tavır alırlar ise iyi olur. Tabi ki yaşadığınız sorun kesinlikle bundandı diyemem. Belki de kapasite artışı ile yetersizlik oluyor bilmiyorum…

6 Beğeni

Sorunla ilgilenen ve çözüme kavuşmasında destek sağlayan arkadaşa çok teşekkürler, gerçekten böyle insanlar lazım, sorunu kendisi yaşıyor gibi üzerinde durup araştıracak ve kaynağını bulup düzeltilmesini sağlayacak. Ama bizde öyle değil genelde, günü kurtarmaya yönelik çözümler üretilip asıl yapılması gerekenden ziyade alakasız şeyler yapılır hem zaman hem iş gücü kaybı yaşanmasına sebep olur. Umarım bizim yaşadığımız sorun da aynı şekilde değildir. Gelen ekip port değişikliğine gidildiğini söyledi ve bu sorunu artık yaşamayacağımı ifade etti. Eğer aynı durumu yaşarsam aradığı telefon numarasından kendisine ulaşabileceğimi söyledi. İnşallah gerek kalmaz.

2 Beğeni

Müdahale sonrası hız değerlerinizi buradan paylaşır mısınız? :partying_face:

1 Beğeni

Leptop arızalı olduğu için kablolu atamadım sonuçlar böyle . Ama bana gelen ekip modemde sorun gördü malesef :pensive: upload 900 atarken download yerlerde bu şekil mecburi kullanmaya devam çünkü Zyxel t50b de böyle soruna rastlanmadi , tplinkde üründe sorun yok deyip geri gonderdi

21:16 itibariyle güncel hız:

@alperenatici bey, port değişimi tahmin ettiğim gibi işe yaramadı, ana porta takılı olmasına rağmen… Tahmin ediyorum ki sorun bölgenin ana fiber kutusunun yoğunluğu kaldıramamasından kaynaklı… Zira bir kaç gündür kutusuna sinyal gelmemesinden dolayı bağlantı kurulumu yapılamayan bi arkadaşın ( @Zerox ) bugün hizmeti aktifleşti, kendisinden hız testi talep ettim ve aynı durumu yaşadığımızı görüyorum, ilgilenirseniz çok seviniriz.

Benim hız testim:

Bi kaç sokak yakınımda olan arkadaşın hız testi aynı saat:
image

2 Beğeni

resim_2022-10-17_165458572
bugün geldiler bağladılar TurkNet ekiplerine çok teşekkür ediyorum adsl den geçtim fark bariz büyük ekipler 24 saat içinde bu hızın daha da yükseleceğini söylediler hadi bakalım inş daha da yükselir

1 Beğeni

Dediğim gibi büyük ihtimal bölge kaynaklı diye düşünüyorum leptop arızalı servisten gelene kadar kablolu hız atamam da kablosuz dalgalanmalar şu şekilde

Belirli dakikalar arasında testleri tekrarlayıp alt alta sıraladım, maalesef lazım olan saatlerde download hızım bu şekilde:

*Testler kablolu bağlantı kullanılarak arkaplanda hiç bir uygulama açık olmadan tarayıcı üzerinden yapılmıştır, app ile bir fark olmadığı için tarayıcıyı tercih ettim, saygılar.

1 Beğeni

@alperenatici bey bugün kurulum yapıldı öğle saatlerinde normal düzeyde ilerliyordu akşam saatlerinde çok büyük bir hız düşüklüğü oldu bende ana kutudan olduğunu düşünüyorum bir an önce müdahale yapılırsa memnun oluruz

Benim hız testim

Bi kaç sokak ileride olan arkadaşın hız testi aynı saat te

30b6fa9b2a53a99a2ed6a0df03425f7e1911b16e_2_690x364

Bir an önce çözülmesini rica ediyoruz iyi günler

1 Beğeni

Sabahın erken saatleri ve ikindi vakitlerine kadar 700 üzerine kullanabilirsin, onun dışında yükselmesini bekleme, hatta düşmemesi için dua et :slight_smile: Saha dolaplarının kapasitelerini arttırmadıkları sürece garanti ettikleri hızlara asıl kullanacağımız saatlerde erişmemiz sadece hayal… İnşallah düzeltirler.

1 Beğeni

Hocam şuan kullanan 3 kişi esenler bölgesindeyiz 3 muz de , tahminime göre tekrar ediyorum esenler bölgesi sıkıntılı gibime geliyor ana santralde dediğiniz gibi kapasite kaldırmiyo olabilir diye düşünüyorum. Bendeki kablosuz bile olsa dalgalanma belli yakında leptop geliyor kablalo hız testi de atarım

1 Beğeni

Merhabalar, diğer kullanıcıların da benimle aynı sıkıntıyı yaşadığına şahit oldum bu konu sayesinde, saha ekibine gerekli iyileştirmeleri yapmaları için yönlendirme yapabilir misiniz?

1 Beğeni

ciddi bi hız/kapasite sorunu var anlaşılan bölgede…hemen müdahale etmeleri lazım…an itibari ile yaptığım hız testi

@negative ekran görüntüsü için teşekkürler, aynı testi akşam 6’dan sonra 19-20 sularında ve sonrasında da iletmen mümkün müdür? Tam ekran olarak kablolu bağlantılı ve arkaplanda acık bir uygulama olmayacak şekilde gönderirseniz daha iyi olur. Bölgedeki sorunu ciddiye almalarını istiyorum, zira şuan hiç bir dönüş yapan yok.

1 Beğeni

Herhangi bir gelişme varmı hocam ? @piecess

1 Beğeni