Gigafiber için hangi modem kullanılmalı

Google amca yardımcı olmuyor her türlü hata aliyom çözemedim

Bu durumda aldığınız hatayı yazmanız daha iyi olur. Vardır illaki bir çözümü

1 Beğeni

Yanılmıyorsam ipt/vlan bölümünü halletmem lazım o da çok karmaşık tplink müşteri hizmetlerine sordum.donus bekliyom

Wifi 6 kablosuz hız test sonuçları

Çok iyi sonuçlar hayırlı olsun.

Teşekkürler hocam sağolasın :grinning: ping değeri 1 ms bekliyodum

1 Beğeni

Modemi baya kurcaladım ayarlarda bir yanlışım yoksa Tplink vr600 un verdiği performansı malesef vermiyor. Sadece modemin bulunduğu odada çok iyi performans veriyor Dier odalar da 5ghz full çekmesine rağmen vr600 kadar hız vermiyor wifi 6 destekli cihazım olmasına rağmen sadece modem odasında çok iyi performans sağlıyor kısa ve öz olarak tplink vr600 un yanından bile geçemez [Ayarlarda bir yanlışlik yapmadı isem ] büyük ihtimal iade etcem

Sinyal çekim gücü Tplink Vr600 e kıyasen daha düşük malesef vr600 un daha iyi sinyal gücü var iade yolu gözüktü :grinning: sağlık olsun en azından deneyimledim modemi

Google playden speedtest uygulamasını indirip en yakın TurkNet sunucusunu seçin en düşük ms i öyle test edebilirsiniz.

Ping olayını geçtim modemin olduğu odadan çıkıp Dier odalara geçtiğinde wifi full çekmesine rağmen testlerde vr600 un çok gerisinde kalıyor sadece modemin bulunduğu odada iyi performans veriyor ayarlardan IPTV VoIP değerlerini salladimda ondan kaynaklanması imkansiz

Modemin olmadığı hemen yan odada test ediyorum verdiği hızlar çok gülünç bu kadar hız düşmesi saçma sinyal kaybı olmamisana rağmen

Merhaba ben de deneyim ve bilgilerimi paylaşayım. İlk olarak ben mikrotik kullanıyorum. Hap ac2 var şu an Hap ax2 çıktı yeni ilerde değiştireceğim.

5ghz ve 6 ghz frekanslarında arada engel olmazsa gigabit hızlar görülür ax 2x2 de ac2x2 de 500 mbps görülür. Araya engel girdiğinde malesef hız ciddi anlamda düşer. Yüksek frekans engellerden geçmek konusunda 2.4 ghz den daha fazla kayıba uğrar. Bir de kullandığımız pekçok cihaz 17 db seviyelerinde yayın yapmakta. Router ve ap leri 27 db lere çıkartmak hızı çekimi arttırmaz. Gürültü kirliliğinden başka birşeye sebep olmaz. Ben evde 5 ghz 17db 2.4 ghz 11 db de kullanıyorum. İki ap var ve cihazlar gayet güzel roaming yapıyor. Ap den cihaza sinyalin gidip cihazdan sinyalin ap ye gitmemesi sıklıkla görünür yüksek yayını seven markalarda. Kablosuz testlerde ortam gürültüsü de hesaba katılmalı. Bir bandın kapasitesi bellidir ve o an başka bir cihaz o bandı kullanıyorsa yakında komşuda vs haliyle hız düşer.

Wifi extenderler ise başlı başına bir facia :slight_smile: Eğer aynı bandı genişletiyorsanız hızınızı yarıya indiriyorsunuz demektir :slight_smile: Farklı kanalda mesh kurmuyorsanız kablo kullanın iki cihaz arasında. Ve verimli bir güçte çalışan birkaç ap ile kurun ev ağınızı. Tek bir cihazla evin her yerinde gigabit interneti kablosuz alamazsınız.

Tek bir cihazla zaten evin her yerinde gigafiber kablosuz hızları alınmazda hocam 2.4 GHz bandı sinyali bile baya düşük yeni aldım modemin 2.4 g nin çekim gücü vr600 in yanına yanisamaz bile , wifi 6 desteği yok vr600 un yoksa çekim gücün bütün odalarda 5ghz full çekiyor ve hız testleri bütün odalar da 3 aşağı 5 yukarı aynı:smile: ya bana gelem rouerer arızalı yada çekim gücü bu kadar AX53 un yada modem arayüzünde eksik bı ayarlar mı yapıldı anlamadım malesef :pensive: cihazın güncellemesini yapıp reset atıp baştan kurulum yaptım ama malesef sonuç gene aynı

Amazonda Huawai ax3 quad core ürünü malesf stoklarda yok malesef başka xx firmalardan aldığında kutu ambalaji açıldığı andan itibaren iade işlemini reddediyolar ve yanlış hatırlamıyorsam 1 eylülden sonra ambaljli ambalajsız iade hakkını kaldırıyorlar tabi Amazon ve bildim kadarı ile Apple için geçerli değil, zaten kutua ambalajı açmadan nasıl insan test edecek ki o da çok saçma sistemdi, AX53 aldım performans malesef yetersiz kaldı iadeye yarın geri alcaklarda wifi 6 teknolojine sahib sağlam bı modem arıyorum. Huawai baya övdünuzu gördüm ve buna istaneden baya araştırdım cihazida sinyal konusunda çoğu kişi şikayetçi ve o modemi alırsam amazonda olmadığı için iade etme şansım da olmaz ondan tekrar sorim dedim size . Akşam pişman olur muyum olmazmiyim ?

Merhaba 2.4 ghz nin kısılma sebebi iki bantta aynı ssid ile yayın yapıyorsa cihazların 5ghz yerine 2.4 ghz yi seçmelerini önlemek için. Yan odada telefonunuzun 5 ghz den kendi kendine çıkıp sürekli 2.4 ghz ye geçtiğini düşünün. Bu nedenle pekçok wlan da 2.4 ghz 5 6 db daha kısıktır 5 ghz den. Wlan da yeni bir kural olmaya aday. TP linkin bunu yapabileceğine ihtimal bile vermiyorum. Dediğiniz gibi ya arıza veya eirp değerlerine takılıyor 2.4 ghz de ülkeyi usa yapmak denenebilir.

Merhaba Hocam , zaten 2.4 ghz ile 5 g ayrı ayrı isimleride farklı bende anlam veremedim tplink vr600 modeli bütün odalarda full çekiyor wifi 1 dış bile düşmüyor evin en uzak köşesinde bile ve karşı binanın alt dükkanı bana ait orda çay evim var orda bile 5ghz evdeki modem 2 dış 2.4 full çekiyor. Ne yazikki tplink AX53 de yan oda hemen 5ghz full çekiyor ama hızı çok felaket düşüyor , Dier odalarda ise 5ghz 3 dış birden düşüyor evin en uzak köşesinde 1 nokta çekiyor. Dükkanda ise ne 2.4 nede 5 GHz hiç çekmiyor cidden anlam veremedim, şuan isteyim saygı değer moderatör ustam su işlemi yapmamı istedi ;
Wifi ayarlarını otomatik tek çıkar
5g ye dfs kanalına getir " akşama bu ayarı denicem inşallah düzelir kendine gelir cihaz

dfs kanalları daha yüksek yayın limitine sahip ama açılışta bekleme süresi var ve başka bir sinyal algılarsa kanal değiştirme ve yine tarama döngüsüne giriyor bu nedenle “5ghz de kopmalar oluyor” başlıklı sorun ortaya çıkıyor. Tarama süresi kadar 5 ghz çalışmaz. Bu nedenle ben dfs kanallarını kullanmam engellerim. Size mikrotik önerebilirim ayarlama yapmayı seviyorsanız

bunları inceleyebilirsiniz.

Hocam bu konulara çok yabancıyım ben anlayamam ve yapamam da malesef :confused: duzelmez se zaten iade talebi oluşturmuştum iade etcem routeri

Bu routerde kişilerin şikayetleri mesh ağı destekleme meselesiydi ki o özellik ax3 quad core modelinde mevcut. İlla amazon mu olmak zorunda acaba? Türkiyedeki satış kanalları geri iade yapmıyor sanki… Bu routeri alan insanların hepsi ttye mahkum olan insanlardan başkası olmadı daha önce de dedim bu ürünü forumda ttnet fiber 500mbps paketini alıp kullanan var. Konuyu hatırlamadığım için kendisini bulamıyorum ama wifi sonuçları maksimum performans sergiliyordu. Şunu da belirteyim ax53 sizi tatmin etmiyorsa bu modemde etmez. Şu sorularımı yanıtlayın ona göre router alın.
1- Evinizde kaç kişi mevcut?
2- Odalar arası mesafeler uzun mu?

bunu 2.4ghzlik kanalda yaptıysanız sonuçlar normal!

1 Beğeni