Gigabit Hızımdan Tam Anlamıyla Nasıl Faydalanabilirim?

Kablolu kullanıyorum , kablosuz hız gerçekten berbat, yani berbattan kastım aldığım hıza oranla 10 da bir gibi bir şey, (60 70 mbbit)
İnternet hızım bu şekilde, şimdi her şey iyi hoşta indirirken bu hızı alamıyorum.
Yani indirme hızımın saniyede 80 90 mb olmasını bekliyorum genelde torrentlerde 10 ila 20 arasında
çeşitli sitelerden indirirken 5 ila 10 mb arasında
internet sitelerine bağlanırken bu hız fark yaratmıyor nedense,
bi film izleme sitesinde 4k filmler açıyorum bazen takılıyorlar bende düşürüyorum kaliteyi
steam,origin gibi yerlerden oyun indirirken 30 ila 40 mb hızlara çıkabiliyorum ama daha fazlası olmuyor

giga geldi gelmesine de gelen hızı bi tam anlamıyla kullanabilseydim ne güzel olurdu

(şuan steamdan indiriyorum bannerlord ve hız 200 mbbitmiş gibi)

Kablosuz da berbat demişsiniz. :smile:. İyisiniz heralde ben 35 i geçemedim.

Yardım edecek olur umarım 828 mbps alıyorsunuz daha ne olsun.

ya yok memnunum aslında yanlış anlaşılmasın, ama insan aldığı hızdan tam anlamıyla faydalanmak istiyor konu 100 mbbitte olsa aynı 700 800 de olsa aynı
bi şanstır bölgeme giga geldi bağlattım, ama 700 800 genelde speedtestte görünen bi sayıdan ibaret kalınca pek bi anlamı olmuyor

İndirme yaptığınız sunucularda güvenlik amacıyla sınırlama olabiliyor bundan dolayı indirme yaptığınız sunucuya göre hızınızda değişiklik olabilir.

1 Beğeni

anladım peki bir anda hız düşüyor sıklıkla , mesela torrentte indirme yaparken örneğin 20 mb hıza çıkıyorum bi şekilde bi anda 6 mb düşüyor, 2 sn sonra 12 13 sonra tekrar 6
örneğin:

Epicgames den bir oyun indirerek deneyebilirmisiniz?

torrentte düşük hız alman internetinin suçu değil :slight_smile:

yok internetimi suçlamıyorum canım speedtest sonuçlarım ortada sonuçta, 700 800 gözüküyor.
Lakin bu hızı kullanamıyorum bu yüzden bu konuyu açma gereği duydum, örneğin şuan torrent max hız almanın yollarını araştırıyorum seed ne kadar iyi olursa olsun steam epic’in sunduğu hızlardan daha düşük hızlarda iniyor 10-20 arasında, gerçi steam epic origin de izin vermiyor,

ne yalan söyleyeyim gigabit geldiğinde aklımda saniyede 100 mb indireceğim hayaller vardı , hevesim kursağımda kalmadı desem yalan olur sanırım gigabite şuan ki internet çağı hazır değil

Peki kablolu mu deniyorsunuz kablosuz mu bu testleri.

dediğim gibi kablolu, kablosuz hızda aldığım şimdiki hız speed test sonucu (modem hemen odamın dısındaki koridorda)

bu nedenle kablosuz hiç kullanmıyorum

Hocam 1 gbit internetin var ama gel gör ki torrent çalışma mantığını bilmiyorsun. İşte internet böyle ellerde heba oluyor😂

3 Beğeni

Kullanıcılar bu hızlara alışık değil :sunglasses:

peki ne tavsiye edersiniz hocam mesela çekiliş yapılsın ve konuya tamamen hakim olam teknik birimlere, yada bu hıza ihtiyacı olan kampüslere dağıtılması ve gigabit yayılımının durmasını mı?
zaten böyle böyle başlatılıyor, bugün ben kullanırım yarın sen, bunun yerine bilgilendirmek daha doğru değil mi

1 Beğeni

Verin benim gigabit internetimi! 100/10 mbit ile yaptıklarım 1 gigabit le yapacaklarımın teminatıdır :rofl:

işte onu diyorum platformlar sunucular 100/10’lara alışık, ama 850/850’lere alışık değil dolayısıyla 100/10 kullanım alışkanlığını 1 2 tık arttırıp devam edeceğini garanti edebilirim

Genellikle DDOS ataklarına karşı koruma amacı ile sunucular yüksek hızda gelen interneti sınırlar bundan dolayı hızda düşüp yükselme gibi şeyler ile karşılaşmanız normaldir.

1 Beğeni

Hızınız ne kadar yüksek olursa olsun, karşıda sunucudaki bant genişliği limiti ne kadarsa o seviyedeki hızda indirme sağlarsınız.

2 Beğeni

Ek olarak şunu belirtmek isterim. İnternet Download Manager (IDM) kullanıyorsanız şu ayarı yapmanız hızı sunucudan bir miktar daha yüksek alabilir.

2 Beğeni

İnternette araştırma yaparsanız sonuca ulaşırsınız. Performans ayarları vs. her türlü bilgi mevcut.