Gelin bu zam gerçekten fazla mı az mı düşünelim

Zamlara öfkelenen ve ödediği paranın karşılığını alamadığını düşünen herkes için söylüyorum. Ben de sizden biriyim. Eski yazdıklarıma bakıp görebilirsiniz. Ancak, öfkemizi yanlış yere yönlendirdiğimizi düşünüyorum. Nitekim seçim dönemi geldiğinde bu öfkemi asıl hedefine yani sandığa yansıtacağım. Sanırım yeterince açıklayıcı olmuştur. Burada havanda su dövüyoruz. Boşluğa bağırıyoruz. Ben kilosu 3 liraya 4 liraya aldığım mercimeği şu anda 20 küsür liraya alıyorum. Daha acı bişey söyleyeyim, o mercimek taaaa dünyanın öbür ucundan Kanada’dan geliyor. Reyonda hemen yanında yerli üretim mercimek de var, ama onun fiyatı daha pahalı. Bu nasıl olabiliyor açıklayın hadi. Bunun gibi yüzlerce örnek verilebilir. Ülkemiz çok büyük bir krize sürüklendi, bu yeni bir şey değil, yıllardır paramızın değeri sürekli düşürülüp duruyor. Bazılarımız bunu yeni yeni hissetmeye başladı, aslında bunu ünlü insanların faturalarını twitterda paylaşmalarından anlayabilirsiniz. Onlara yeni yeni vurmaya başladı bu yıllardır devam eden şey. Planlı bir şekilde yapılan bir operasyon bu. Geçen senenin ikinci yarısında doların birden 8 liradan 18 liraya fırlatılması hem de “göstere göstere” yapılması, artık hepimizin bizi yönetenlerin amaçlarını sorgulaması gerektiğinin bir işareti değil de nedir? Bu mesele sadece internet ya da TurkNet özelinde değil. Bakın ben de zamma öfkeliyim, ben de şikayetlerimi bildirdim burada. Savunma filan yaptığım yok. Ama olan bitenin sorumlusu tek bir şirket değil bunu da kabul etmemiz gerek. O yüzden herkes şapkasını önüne koyup bi düşünsün. Yıllardır başımıza örülen çorabı artık tutup çıkarmanın vaktinin geldiğine inanan herkesin beni anladığını varsayıyorum. Halinden memnun olanlar yine kendi bildiklerini okumakta zaten özgürler. Her sene bir öncekini mumla aratıyor yahu. Yeter artık. Lütfen yeter artık.

7 Beğeni

Aynen ben kullaniyorum Sol 1000 mbit. TurkNet sag olsun 2-3 sokak yan sitede var 435 konutluk site yonetim olarak basvuru yapmak istedi ve ciddi bir gecis yapacak insanda var TurkNet geri donus dahi yapmadi BTK uzerinden destek talebinden websitesindeki form uzerinden burdan ulasmaya calismama olumlu olumsuz bir donus talep etmemize ragmen mecburen sol 1000mbit aldim bende.

3 Beğeni

TurkNet böyle umursamaz tavırlara devam ederse kendi bilir… dediğiniz gibi kimseye dönüş yapmıyolar ofisten yöneticilerle bile iletişime geçtim mailleşiyoruz tamam ben teknik ekibe bildiriyorum dönüş yapacaklar diyolar hala yapacaklar 8 ay oldu :slight_smile:

2 Beğeni

Turk Telekomda çok ilginçtir SOL altyapısı olan siteye GPON onayladı onlarda getiriyor bu arada. Biz site olarak ısrarla yırtındık TurkNet gelsin diye ama dikkate alınmadık resmen ilgili birime yonlendirildi her seferinde ama ilgili birim halen geri dönüş yapacak ama dönüş yaptıklarında çok gec olacak anlaşılan. Sona kalacaklar.

1 Beğeni

Esasında bulunduğumuz bölge bizim site 425 hemen yan site aynı inşaat firmasının 1150 daire ve bölge komple site seklinde daire sayılarıda hep 250-1000 arası. Bu bölgeye gelmeyi tercih etmediler nasıl bir politikaları varsa.

1 Beğeni

Ek olarak muhit olarakta gelir seviyesi yuksek olan bir bölge. En basitinden site aidatları sadece su an 1000 TL ortalamasında gaz su vs haric sabit aidat olarak.

Benim yaşadığım bölge esasında fiber müşterisi olarak firmalar için cennet. TurkNet upload hızı ve fiyat avantajı ile esasında bu tarz yerleri silip süpürebilir ama geri dönüş dahi yapmadılar.Site yönetimi protokol yapmaya dahi hazırken.

3.5 yıllık TurkNet kullanıcısıyım bu adamı hiç sevemedim gittiginde de hiç üzülmemiştim

Neden? Bana sorarsanız TurkNet in şeffaflık yüzü idi. Ezberle değil bilgi ile konuşuyordu. Başka bir sağlayıcı var mı böyle her yeniliği ücret değişikliği vs durumlarını kullanıcıları ile böyle paylaşan. Ben TurkNet i Türk nokta net zamanından beri takip ederdim. Sinan Kurmuş ile daha da sevmiştim. Gitmesine üzülmüştüm.

Bu zammın bu kadar tepki çekmesinin bir nedeni de tek fiyat uygulaması.

Şu an insanlar 2’ye bölünmüş durumda:

1. Fesatlıktan (sözüm meclisten dışarı kendimde VDSL 100/8 kullanıyorum)
    Yaa kardeşim ben 35mbit alıyorum 140 ödüyorum, adam 1000 alıyor 140 ödüyor, bu haksızlık o daha fazla ödemeli.

2. Değişik bir düşünce
    Ya kardeşim demek ki 140₺ye biz 35 alıyorsak 1000mbit daha fazla maliyet olduğu için o maliyeti de bize yükleyip havuz mantığı yapıyorlar.
    Havuz için örnek:

35mbps maliyeti: 40₺
100mbps maliyeti 95₺
1000mbps maliyeti 130₺

1000mbpsyi ucuz sunmak için maliyeti bize yüklüyorlar düşüncesinde insanlar.

BU YAZDIKLARIM TAMAMEN ÖRNEKTİR.

Benim şahsi görüşüm ise rekabet yaratmak adına fiyatlar farklı olabilir.

1 Beğeni

Ama fiyatı 99.90 iken de ADSL kullanan vardı? 100 mbps kullanan adam ile 16 hatta 8 kullanan abone aynı faturayı ödüyordu?

Belki de gigafiber abonesi ile vae dsl abonesinin maliyeti aynıdır TurkNet e :man_shrugging:

1 Beğeni

Bir anda %50 oranında zam gelince her şey batmaya başladı. Olay biraz da psikolojik :slight_smile:

Zaten özellikle üstteki yorumumda örnek olduğunu belirttim.

Ben şu an TurkNet’te çok az (belki %1 bile değil) kişinin ADSL olarak halen hizmet aldığını düşünüyorum.

Şu an fikir ayrılığı yaşayan kişi profilleri 35-75-100 ve 1000mbps arasında.
16mbps hizmet alıp TurkNet kullanan dediğim gibi çok kişi yoktur diye düşünüyorum.

Maliyetlerini bilemem, bilemeyiz eski Genel Müdür Yardımcısı Sinan Kurmuş Bey zaten hep maliyetler aşağı yukarı aynı demişti.

Bende şöyle bir fikir sunayım o halde (benimki sadece fikir, elbette büyük hesaplamaları, planları tahmin edemem yönlendiremem) GigaFiber’in yaygınlaşması adına 1000mbps GigaFiber hizmeti biraz daha pahalı tutup (Örneğin 200₺) o aradaki 60₺ farkı da GigaFiber’i yaygınlaştırmak adına bir yatırım fonuna dönüştürebilirler diye düşünüyorum.

Sadece fikir…

2 Beğeni

Hocam gerçekten biraz sakin olsan iyi olacak, gerçekten bu konuda çok sinir stres yapmışsın sanırım.

Bugün Facebook reklamlarında x firmanın (yerleşik altyapı sahibi) 100mbps fiber 139₺ reklamını gördüm ve düşündüm.

Tamam iyi hoş 100mbps fiber/vdsl, 2 senede taahhüt.

2 sene aynı fiyatı ödeyeceğim çok güzel ancak herhangi bir sorun oluştuğunda, evimi taşıdığımda (aynı hızı alamayacağım yerler olabilir), herhangi bir sorun yaşadığımda 2 sene taahhüt kumarını oynamış olacağım. Beni kendilerine muhtaç bırakacaklar diye düşündüm ve hiç gerek yok diyip TurkNet’e devam ediyorum şu an.

Bunun yanısıra diğer firmalarda bol bol 99.90₺’den reklam basmaya başlamışlar ancak maksimum 4-5 ay sonra onlarda mecburen bu zammı yapacaklar.

En iyisi akıllı ve sakin kafayla düşünüp karar vermek.

Burada kimseyi kırmanın, üzmenin, iğnelemenin manası ve karı yok. (Yine de sen bilirsin.)

1 Beğeni

Ama şöyle bir şey de var ben mesela 100mbps 100tl olarak mantıklı buluyordum ya da diğer daha düşük hız alanlar da taahhütsüz olmasından dolayı tercih ediyordu ama biranda 40 tl zam gelince fazla oldu 20 tl olsaydı yine istemeyen taraf olacaktı ama bunun doğru olduğunu savunanlar da olacaktı çünkü sadece TurkNet zam yapmadı bu yıl benzin elektrik doğalgaz su hepsi zamlandığı için tüketiciler de nerden tasarruf yapabilirim diye düşünmeye başladı belki de adamın internet için ayırabileceği max para 100 tl dir o yüzden bir şey dememiştir ama şuan 140 olunca bunu veremem diyordur artık tüketiciler de daha ucuz olanı tercih edecekler ve dolayısıyla daha düşük hızları şöyle yani bmw ye binmek yerine tofaşa binmek gibi (gerçi artık o bile zor ama).

1 Beğeni

Güzel detaylar bunlar.

Bu bahsettikleriniz varsa çok iyiymiş, taahhütsüz hizmet ile neredeyse eşdeğer.

Bu da TurkNet’te yaşadığımız birçok sorunun belki de yerleşik operatörde yaşanmayacağını belirtiyor.

Çok iyi bir yönetmelik/düzenleme ancak ne kadar uygulanabilecek?

Paket hızının %75’i diyorsunuz, arıza var diyorlar, kapasite yetersiz diyorlar mbps’ye kadar diyorlar ve geçiştiriyorlar.

DİPNOT: Kesinlikle ben TurkNet’i ve yaptığı zammı savunmuyorum.

Hah işte benim 2. bahsettiğim düşüncedeki kişi sensin.
Kısmen mantıklı da olabilir.

Fazlasıyla haklı :clap:t3::clap:t3::+1:t3:

1 Beğeni

TurkNet çalışanlarına da %40 zam yaptıysa sonuna kadar destekliyorum bu zammı.