Elektrikçinin Yaptığı Ek Doğru mu?

Merhabalar,
Benimde evimde dışarda direkteki dağıtım kutusundan gelen 2li bakır kablonun ucuna ince kablo çakmak için yak1 kullanmışlardı. O ince kablonun diğer ucu rj11’di işte. Orada yak1 kullanılması kötü bir şey mi?
Burada hep yak1 olmalı diye okumuştum ekiplere özellikle yak1 çakın demiştim hatta. Benim de hattımda crc ve fec hataları meydana geliyor. O yüzden olabilir mi acaba

1 Beğeni

Önemli olan ekin olduğu kısmın hava almaması. YAK1 kullanmak iyi bir şey çünkü eki hava almadan yapmış oluyorsunuz ama kabloya göre YAK1 ekini kullanma şekliniz değişir. Telefon kablosunu (yani çoklu tel içeren bir ucu) bu şekilde kullanmak hatalı bir kullanım olur. Mesela üstteki mesajdaki kullanım şekli (bu mesajdaki fotoğraf) hatalı.

Telefon kablosu + CAT6 veya sokaktan gelen siyah kablo için YAK1 kullanmak isterseniz bunu sorunsuz yapmanın tek yolu var. İki kabloyu birbirine normal ek yapar gibi sıkı ve düzgün bir şekilde burun ve metal kısmı 0,5 mm kalacak şekilde kesin. Bu kısmı YAK1 in tek deliğine iyice yerleştirip (metal kısmı YAK1 in içindeki metak kısma kadar tam girmeli) YAK1 i basın. YAK1 in içindeki sıvı hem eki kapatacak hem de iki kablonun uyumsuzluğundan kaynaklı basınç farkı sebebi ile oluşacak gevşekliğin önüne geçmiş olacaksınız.

İkili bakır kablo kalın ise Zaten yak konnektör oturmamış olabilir. O kısmı kontrol etmenizi öneririm.

Nasıl yani. Rj11 sokete tek damar kablo çakılamaz mı?:flushed:

direkt çakın gitsin, zaten çoğu zaman sabit duran bir kablodan bahsediyoruz.
olur da gevşerse tekrar çakarsınız.

illa ek yapmak isteyen lehimleyip yapsın en azından.

Çakılmaz, sıkıntı olma ihtimali yüksek çünkü bu şekilde yapıldığında soketin içerisindeki pinler kabloya giremiyor ve çok az noktadan temas ediyor. O kadar iyi kablo çektirip bu kadar kötü şekilde bir uç ile kullanmaya çalışmak biraz tuhaf. Bunun dışında RJ pensesinin içi de bozuluyor çünkü zorluyorsunuz. RJ pensesi normalde 20-30 yıl sıkıntısız çalışır ama Türkiye’de herhangi bir elektrikçiden geçici olarak alacağız RJ basma penselerine bakın kusurludur ve RJ11 in iç pinlerini düzgün basamaz. Örneğin pinlerin biri daha yukarıda kalır. Bu genellikle RJ pensesinin kötü kalitede olmasından kaynaklanmaz. Konuda bahsettiğimiz şekilde hatalı kablo kullanımı sonucu iç sıkıştırma kısmının zorlaması ve tuhaf bir şekilde sağlam olsun diye (böyle sanıyorlar) aynı uca bir kaç defa sıkıştırma yapılmasından kaynaklanır. Halbuki bu araç olması gereken kabloları kullandığınızda, fazla güç uygulamadan sadece bir defa tam basıp çektiğinizde kusursuz işini yapıyor.

1 Beğeni

Teşekkürler bilgilendirme için.

Dostlar öğlen akşam arası elektrikçi geldi eki kaldırıp direk cat6 yı rj11 e çaktık crc falan azaldı hız arttı yardımlarınız için teşekkürler

1 Beğeni

Gülegüle kullanın… İnşallah daha yüksek hızlar ve kaliteli bir bağlantı dileğiyle…

Eve gittiğimde kontrol edeceğim. O bağlantıyı yapan arkadaş TurkNet Personeliydi. Umarım hatasız yapmıştır.

1 Beğeni

Merhabalar bu konuda kafam karıştı ben de vdsl kullanıcısıyım cat6 kablo çektim
anladığım kadarıyla cat6 ucuna direkt rj11 takamayız gevşeme oluyor ve crc hataları oluşuyor
yak1 ile ek de yapamayız telefon kablosuna çünkü telefon kablosu çok damarlı ve ince kalıyor tek yolu birbirine dolayarak 5 milimetrelik olacak şekilde soymak ve tek delikten yak1 ile ek yapmak.
O zaman en iyi yol keystone jack’ten mi geçiyor? arkadan 2 tel cat6’yı bağlayacağız krone pensesi yardımıyla sonrası bir iki ucu rj11 olan bir telefon kablosuyla modeme bağlantı

Merhaba cat6 kablonun kullanmadığınız damarları keserek direk rj11 takarak kullanmak en iyi yol. Arada bulunan her ek hata çıkarma olasılığı demektir. Dikkat etmeniz gereken solid copper kablo kullanıyor olmanız (Copper Clad Aluminum olmamalı) ve birbirine sarılı bir kablo çiftini kullanmanız gerekli.

Nasıl yaparsanız yapın çalışır ancak VDSL de yüksek frekansların hassasiyeti her iletim yolunda olduğu gibi burada da fazla olur bu yüzden kablodaki temas yüzeyi çok önemlidir. Çeşitli jak ve aparatlar kullanmak yerine iki farklı kabloyu birine temas yüzeyi en iyi olacak, yani sıkı ama uzun olmayacak şekilde burkup bantlayın daha iyi. İyi kablolar bir birine düzgün eklendiği takdirde uydurma jaklardan çok daha performanslı iletim sağlar. VDSL sinyalini genellikle elektrik gibi düşünürler bu yüzden çok fazla hatalı uygulamalar mevcut. Her frekansın düzgün iletilmesi gerekir bu yüzden çok iyi iletim olması önemlidir.

Kablo bağlantısı kadar kabloya yakın parazit olacak şeylerden de uzak durun. Örneğin herhangi bir elektronik cihaz ve elektrik kablosunun yakınından geçmesin. Modeme yanına kadar çapraz burgulu kablo ve birbirine burgulu olan çifti kullanın (cat5, cat6 kablo ve mavi - mavi beyaz renk çifti gibi). Kablolar sız ne kadar dikkat etsinizde parazite az veya çok maruz kalırlar. Burgulu kablo kullanmanın önemi, iki telinde aynı derecede sinyal zayıflamasına/parazitlenmesine sebep olur ve sinyalin dengesi korunur.

1 Beğeni

Ben bahsettiğiniz şekilde yaptım. Herhangi bir sorun yaşamadım. Yine aynı şekilde Router a ethernet kablosunu çektim.

sizce yak1 ile dediğiniz şekilde ek yaparsam bantla yapılan eke göre daha sağlıklı olmaz mı sonuçta içinde özel bir sıvı var

Ek boncuğu ile yapacağınız ek en sağlam ek şeklidir tabi cat5 kabloyu cat5 kabloya eklerseniz. Telefon kablosu çok damarlı olduğundan ek boncuğunun iki ayrı deliğini kullanırsanız çok iyi sıkamaz (çalışır ama çok uzun ömürlü olmaz) bu yüzden tek deliğine iki kabloyu sararak ek boncuğu ile kapatırsanız o ek yeri hava almaz, bu şekilde tavsiye ederim.

Merhaba @Drahmizm dediği gibi cok damarlı kablo yak konnektör için uygun değildir hatta çoğu zaman bağlantıyı kurmayacaktır bile. Elinizde sıkma pensesi bulunuyorsa ca6nın kullandığınız kablo çiftini, RJ11in en ortadaki iki pinine sokup pense ile sıkabilirsiniz. Gevşeklik yapmayacaktır. RJ11 ile RJ45 aynı sıkıştırma mekanizmasını kullanırlar ve kablo çapları arasında fark yoktur. Bu nedenle çok damarlı veya tek damarlı kablolar kullanılabilir.

Eğer elinizde pense yok ise dendiği gibi kabloların temas yüzeyleri fazla ve sıkı olacak şekilde üstüste burulup daha sonra gevşemelerini önleyecek ve dış şartlardan koruyacak şekilde sarılıp izole edilmeli.

Teknik çizimler

RJ11

RJ45

RJ11 jakına kesinlikle cat5 ve cat6 kabloyu doğrudan bağlamayınız. Soket yapısı bu kabloları kullanmak için uygun değildir, zamanla temas problemleri kesin oluşacak. 1 yıl da 1 gün de düzgün çalışsa mutlaka o kısımdan sıkıntı olacaktır. Bazen hat kopmaları oluşur bazen sadece paket hatası kopma olmayacak kadar azdır oradan sorun olduğunu anlayamazsınız. Bu şekilde kullanımı sadece elinizde kullanılmamış RJ11 jakı ve jak pensesi varsa tavsiye ederim çünkü sorun yaşadığınızda oraya müdahale edebilirsiniz.

Merhaba bu konuda böyle düşünmenizi sağlayan bilgiyi benimlede paylaşırsanız yanlış bir öneride bulunmayayım.

Yukarıda teknik çizimlerini ekledim konnektörlerin. Kablo tellerinin gireceği deliklerin çapları aynı sayılır 0.2 mikrometre fark var. Plastik hava sıcaklığına göre bu aradaki farktan daha fazla genleşip büzüşür.

Kablonun izoleli kısmının girip sıkıştığı yer ise 0.5 milimetre daha dar cat5 kablonun oraya girememe gibi bir durumu da yok. Kablo sıkışmışta olacak.

Sıkıştırmak ve iletkenliği sağlamak için kullanılan mekanizma ve pinler birebir aynı çalışmamaları için bir neden yok.

Sizce sorun çıkartacak kısım neresi gözümden kaçmış bir nokta mı var?

Rj45’te kablo kılıfının sıkıştığı alan genişliği 9.1mm, Rj11 konnektörün toplam genişliği 9.65mm. Yani neredeyse Rj45’in içerisine Rj11 sokabilirsiniz, burada bir düzeltme yapmak istedim. RJ11’de iç genişlik 5.2mm, yani Cat5/6 kablo kılıfının girip sıkışabilmesi için çok dar. Haliyle kılıfı içeri sıkıştırmadan tek damarlı kablolar için yapılacak bir uygulama pek sağlıklı olmayacaktır. Ama pin bağlantıları ile ilgili bir sıkıntı yok, çapları yeterli belirttiğiniz gibi.

Eğer durum Rj12 olsaydı, iç genişliği 7.35mm olduğu için Cat5/6 ile çok sıkı ve güzel bir bağlantı sağlanabiliyor.