Elektrikçinin Yaptığı Ek Doğru mu?

Reçber SL400 CAT6 kablo çektik 50 Metre. Dışardan gelen internet kablosunu bağladık yukarıya kadar çektik, modeme bağlaması için de böyle bir ek yaptı fakat olan internetten daha da kötü oldu. Doğru mu yaptı eki? Eksiz modeme 2 girişle bağlayamaz mıydık?


Fotoğrafı koymayı unutmuşum

1 Beğeni

Ek yerine rj11 jakı direkt cat6 kablo ucuna çakıp modem taksaymış. İyice izole etmiş ama nasıl bağladı bilemiyoruz.

2 Beğeni

hat değerleri önemli bi sorun yoksa değerlerde ek te sağlamdır ama onun yerine yak konnektör olsa daha iyi olurdu

Sıkıntı da burada rencber cat6 kablo çekip… bir de arkadaş internet daha kötü oldu demesi sıkıntı yaratıyor… modem hat değerlerinin resmini koyarsa illaki yardımcı olacak birileri çıkar… özellikle eski ve yeni haliyle…

Sadece modem tarafında ki eke bakıp bir şey söylemek doğru olmaz. Ankastrede ki kablo gevşek kaldı ise bu da zayıflamaya sebep olabilir.

Elektrikçi muhtemelen telekom kablosuna da bağlantıyı aynı mantıkla yapmıştır. Yak1 bağlantı kullansa ev içine de kullanırdı. Aslında şunu da bilmiyoruz. Yak1 ile bağlantı yapıp bantla da kapatmadığına emin değiliz.

1 Beğeni

Evet ben de bunu diyorum, drekt rj11 jakı cat6 içindeki 2 kabloya koyamaz mı?

Yak1 yok aynı mantıkla bağladı

Jak çakma pensesi ve yanında jak varsa yapabilirdi. Eğer bir de jak masrafımı yapacam. Zaten jaklı hazır kablo var. Bağla ikisini geç gitsin demediyse… aslına bakarsanız ne maliyeti var ne de işçiliği çok basit bir işlem. Ben telekom kablosuna yak1 ile bağladım. Gelen kabloya da direkt jakı kendim çaktım geçtim.

İşleniyor: 20220718_134457.jpg…

Dsl hat kullanırken 2008 den kalma eki yenileyip yak1 bastım hız 3mbps arttı başka hiçbir şey değişmedi. Eğer ek sağlam yapıldıysa ve iyi izole edildiyse çokta farketmiyor.

Arada kullanılan kablo kaliteli cat 6 acaba neden daha kötü olmuş olabilir… aslında hat degerlerini de göremedik.

Resmi göremiyorum. İşleniyor yazıyor. Direk eksiz cat6’daki iki rengi rj11 e çakamaz mı onu öğrenmek istiyorum. Ek olarak yak1 ile nasıl ek yapılacağının bir videosu ve ya resmi var mı

Yapılabilirdi ama sanırım pense yokmuş yanında çakma işlemi yapmamış :man_shrugging:

Vardı bence cahildi bilmiyordu ben sordum öyle yapamaz mısın diye öyle olmaz dedi.

Eğer öyle oluyorsa bugün tekrar çağırıp öyle yaptıracağım. Aşağıda hangi iki rengi bağladıysa modem de de o rengi rj11 e çakacak değil mi? Bir de aşağıda dışardan gelen telekom kablosu ile bizim cat6’yı nasıl birleştirsin?

Yeni çektirdiğin kablodaki iki uçuta da aynı rengi kullanacak… (Örneğin Mavi - Mavi beyaz çiftini)… Telekom kablosuna yak1… Modem tarafına da RJ 11 çakıp modeme takacaksın… Özellikle dikkat et renk grubu aynı olsun. Mavi Yeşil Turuncu - kahverengi değil yaniii birbirine sarmal gelen renkler özellikle…

Yak1 ile ilgili yapılmış bir görsel var mı elinizde. Bizim elektrikçi anlamayacak çünkü bunu bence.

Benim adama anlatacağım şu: Cat6 ile dışardan gelen telekom kablosunu yak1 ile birbirine bağla renkleri mavi-mavibeyaz olsun.
Cat6yı modeme bağlamak için herhangi bir ek kullanma, direk cat6daki mavi-mavibeyaz renklerini rj11 e çak. Bu arada kalan renkleri kessin mi, bantlasın mı ne yapsın?

Doğru anladım mı yukarıdaki gibi mi yapması laızm

Resmi internetten aldım. Bizim ilçedeki eltrikçilerinde yak konnektör hakkında bilgisi yok. Diğer kabloları ister kesin ister kıvırın bantlayın size kalmış

Kesmesin Cat kablodan Kalan farklı grupları yapabilir ise orada bir gruba daha rj11 çaksın
İleride hatta bir problem olursa sadece ankastrede uçları değişip diğer rj11 soketi kullanabilirsiniz. Elektrikçiyi çağırmadan önce gelirken (varsa) ethernet pensesi getirmesini söyleyin. Bu şekilde anlar diye düşünüyorum. Bol şanslar.

1 Beğeni

Telekom kablosunun 2 rengi ile cat6 kablosunun 2 tane yak1 ile bğalasın dimi?