Downstream snr margin 7.9db?

bu gösterdiğimi indirip yüklemeyi denermisiniz.

1 Beğeni

onu haftasonu yapabilirim ancak. Yapıp değerleri denerim. Umarım ankastreden daireme ait kabloyu bulabilirim. (bili bili getireyim işyerinden :))

aynen bide bulduğun yazılım bire bir o modemin yazılımı olmasına rağmen binbir çeşit sorunla karşılaşıyorsun.:smiley:

1 Beğeni

bu dosya da aynı hatayı verdi maalesef :frowning:

kablo bulmak için kullanılan cihaz. nasıl yazılır bilmiyorum ama elektrikçiler bili bili diyor :slight_smile:

1 Beğeni

SNR değerin sınırda aynısı bende de olmuştu sorun yok dediler hiç bir şey yapamadılar. Sorunu internet hızımı 35 Mbps düşürterek çözüm. SNR değeri 20 lerde ve twitch gibi platformlarda yayın izlerken donma sorunu olmuyor.

1 Beğeni

Merhaba bu bir çözüm değil snr internet kablonuzun kaldırabildiği parazit oranını gösterir sizin sorununuzu çözmemişler sadece biraz daha zaman vermişler kablonuzda bir sorun varsa bu ileriki dönemlerde sorun yine karşınıza çıkacaktır

1 Beğeni

Bana diyorsan buradaki konumu inceleyebilirsin, o günden bu güne hiçbir sorun olmadı. Arkadaşın sorununun da bu şekilde çözüleceğinden eminim, umarım kablo değiştirmek işe yarar hız düşürmeye gerek kalmaz :smiley:

TTNET DSLAM
fiber dolabı bu otoparktaki.

benim daireye giden de alttaki dolapta sanırım. içi bu şekilde… kablo bulucuyla buldum portumu. en sağ alt köşedeki port benimki. bu bölümde elektrik bulamadığım için modemi takıp deneyemedim. elektrik işini çözüp deneyeceğim… eğer burada snr yükselirse daireme cat6 kablo çekerim kendim.

bu da superonline ın FTH kutusu. 2 ay oldu bağlanalı. Belki de bunu çekerken bişeyler yaptılar hatta.

TurkNet 'e açtığım arıza kaydına Telekom ekipleri inceliyor dendi. Akabinde hızımı düşürmeyi teklif ettiler. Kabul etmedim. Eski değerleribiliyorum çünkü. Alabileceğim hız 130mbit üstüydü. şimdi 79mbite düştü.
İç hat testimi bitirip emin olayım, sonuçları burdan tekrar yazacağım.

1 Beğeni

Modemi direk ankastreye bağladım. 20cm CAT6 Nexans kablo ile. TB/Turuncu kablo kullandım.
Hat değerlerim hala aynı seviyelerde. Bu durumda evden ankastreye giden hattımda bir sorun olmadığı netleşmiş oldu.
Modemde alabileceğim max hız ile aldığım hız birbiri ile eşitlenmiş durumda. Benim yaşadığım donmanın sebebinin bu olduğunu düşünüyorum.
Önceden alabileceğim hızı 120-130 arası görüyordum. İç tesisatta problem olmadığına göre bu durum neden kaynaklanıyordur? TurkNet 'e arıza kaydını açarken ne yapılmasını talep etmeliyim? Yönlendirirseniz sevinirim.
Teşekkürler,

Başka bir sorum var konudan bağımsız.
Foruma üye olurken TurkNet abone numarası istedi, o an için sonra girerim diyip geçtim. Şimdi bunu tanımlayamıyorum. Bilen var mı nasıl yapılacağını?

Bu konuda belirtildiği gibi VDSL Profilinde olabilir mi sorun? Şuanki max 100 destekli.

VDSL profile 17a Upstream:50Mbps, Downstream:100Mbps

Öyle olsa bile sanırım alınabilecek max hızı yinede yüksek göstermesi gerekirdi, ben de merak ediyorum sorun neyden kaynaklı.

Şuan TurkNet bir şey yapamaz. Bağlı olduğunuz dolabın kapasitesi abone eklendikçe veya mevcut abone tanımlı hızını yükselttikçe diğer kullanıcıların atanabilir ve snr değerlerinde düşmeler olur. Sadece bu durumda etkilenen siz değilsiniz. Bu şekilde kullanım yapmaya devam etmeniz gerekiyor.

1 Beğeni

Bağlı olduğum dolap derken otoparktaki dolaptan mı (resimlerdeki DSLAM) bahsediyoruz? Santral ile bu dolap arasında fiber bağlantı var çünkü. Eğer dediğiniz gibiyse ve düzeltilemeyecek bir durumsa superonline fth a geçeceğim o zaman. Hızım 75mbit ama sanki dialup dönemlerindeki gibi site açılışlarını, youtube video açılışlarını, buffer yapmasını bekler oldum. DNS sanıp denemediğim DNS kalmadı :slight_smile:
superonlineda evde fiber kablo sonlandırıyorlar. 35mbit hız ama sorunsuz olacaksa benim için hayli hayli yeterli. Benzer durumu fiberde yaşamam sanırım?

Süperonline geçmeden önce Türknetteki hızınızı 35-40 mbps sabitlettirin sorunun çözüldüğünü göreceksiniz. En azından benimkisi öyle çözüldü.

1 Beğeni

Port bağlantınız sorun var. 400 m de aynı sorunu yaşadım.İlk başta 72-73 destekliyordu telefon sinyali olmayınca arıza anlaşıldı. Atlak port, hattın teke düşmesi, hatta toprak olmaması gibi isimlendirmeler var. Saha ekibi ancak düzeltebilir. Düzeltme sonra ulaşılabilir hız 115 oldu.

Saha ekibi hız düşürmem gerektiğini iletti. Bu bana mantıksız geldi açıkçası. Daha önce o değerleri görmesem anlarım.

Turknette bugüne kadar sorun yaşamadım, memnundum. O sebeple hemen vazgeçmek istemiyorum. Statik IP başvurusu yaptım, aktif olduktan sonra bir süre gözlemleyeceğim. düzelen bir şey olmaz ise sol a geçiş yapmak durumunda kalabilirim.

Güncel durumu bildirmek istedim… Hat değerlerim ne yaptıysam düzelmedi.
Ancak Statik IP tanımlanmasından sonra hat değerlerim aynı olmasına rağmen internetimde yaşadığım problemler büyük ölçüde çözüldü.
youtube netflix donma çamurlaşma gibi problemler düzeldi özetle.
3-4 senedir CGNAT arkasındaydım ve sorunsuzdu. CGNAT daha fazla problem yaşatmaya başladım sanırım internet genelinde…
Destek olan ilgilenen herkese teşekkür ederim.

3 Beğeni

hocam sen hat kablonu baktır upstream tarafında hat zayıflaman çok yüksek

oturduğunuz bina 2 katlıysa altınızda yada üstünüzde oturan abone internet hızını yükseltirse snr değeri düşüyor başıma geldi mart ayına kadar 80MB/s alıyodum(saha dolabı mesafem 225metre) alt komşumuz internet hızını yükseltince bizimde SNR değeri 7-8 aralığına düştü ve altımızdaki komşunun ne zaman modemi kapalı olsa bizim SNR değeri 19 22 hatta 25’e kadar çıktı… tavsiyem bulunduğun yerdeki telekomun binana fiber çekmesini istemen başka türlü kurtarmıyor :confused:

Müstakil ev öyle birşey olamaz ama fiber olsa fena olmaz istedimde gelmedi.

1 Beğeni