Downstream snr margin 7.9db?

Merhabalar,
Hat değerlerim aşağıdaki gibi. 2 ay öncesine kadar downstream SNR margin 20-30db arasıydı diye hatırlıyorum. Şuan 7.9db.
Son 2 aydır youtube, netflix vb. stream izlerken arada donma yaşıyorum. Kablolu olarak da test ettim. Kablosuzda zaten unifi ap ac pro var. ap ile aramdaki hız 400-600mbit arası.
7.9db downstream snr margin bunu etkiler mi?
değerleri yorumlayabilir misiniz?
Teşekkürler,

2 Beğeni

Merhaba atanabilir max hız değerinizi öğrenebilir miyim çünkü sizin snr değeriniz sınırın biraz altında snr değerinin sınırı 8 dB olarak baz alınır muhtemelen fazla miktarda CRC FEC hatası alıyorsunuz.Buda sitelere yavaş girme anlık erişim hızınız etkiliyor.

2 Beğeni

7.9 bunu etkilemez fazla ama alt yapı ne kadar iyi olduğuna bağlı .
Sanırım başka kişiler internet bağlayınca snr düşmesi oldu.

Modem ne kadar iyi hat ölçümü yapıyor bilmiyorum.
margin 0 ra yakın gösteriyor. Bunun için baya iyi bi alt yapıdasınız demek oluyor yada modem bunu böyle ölçüyor olabilir.

3 Beğeni

o bütün zyxel modemlerde 0 :smiley:
Ekran görüntüsü 2021-12-16 000937

2 Beğeni

Merhaba,
Atanabilir max değeri modemim göstermiyor maalesef. VMG1312 şuanki modem. Başka bir öğrenme yolum var mıdır? Bu arada eski modemimde 100mbit üzeri gördüğümü hatırlıyorum.

1 Beğeni

bu adresten altyapı sorgulama yapıp öğrenebilirsiniz.

1 Beğeni

Siteye göre bu şekilde. Otoparkta TTNET Fiber kutusu var. Oradan eve bakır geliyor. İ. tesisatta harhangi bir işlem yapmadım şu ana kadar.

1 Beğeni

Merhaba, hattınıza sanırsam 75 MBPS tanımlanmış, hat değerlerinizi incelediğim zaman Download’da SNR margin düşük fakat büyük ihtimalle modemden kaynaklı da olabilir bu durum.

Hattınıza IPv6 tanımlı mı veya tanımlandıysa aktif mi modeminizde?
Bu sorun ne zamandır var?

Modeminizi 15-20 saniye kapalı tutun ve tekrardan açın.

Orda : attainable net data rate. Yazar bu hat sınırını gösteriyor. Yokmu yazıların altında

Hatayla sana tıkladım :blush:

1 Beğeni

Aslında VMG3312 modemim vardı. DHCP şişmesi sonucu darboğaz yaşayıp kilitlenince elimdeki VMG1312 modemi taktım. IPv6 yok ikisinde de. Ama sorunu yaklaşık 2 aydır yaşıyorum. Hız testi vs yapıyor ve 73mbit hızları görünce sorunun genel olduğunu veya youyube netflix kaynaklı olduğunu düşünüyordum. Ama modem değerlerime yeni baktım. 2 ay kadar önce 7.8db gibi bir değer yoktu asla. çok daha yüksekti.

Şu link üzerinden modeminizi günceller misiniz?
VMG1312-T20B Firmware

1 Beğeni

modemde gözükmüyor maalesef. eğer sorduğunuz oysa.

1 Beğeni

Güncellemesi var mış yapın düzelebilir .

1 Beğeni

hemen linktekini deniyorum. bi 10 dakika kadar int olmayabilir :slight_smile:

1 Beğeni

10 dakika sürmüyor ki güncelleme. :slight_smile:

2 Beğeni

olmadı maalesef. elimdeki modem millenicomdan. sanırım operatör modemi olduğu için yüklenmiyor.

1 Beğeni

Yani güncellemeyi yapsın tabiki ama yazılımsal olduğunu sanmıyorum daha önceden aynı yazılımla aynı 25 db snr alıyorken 7.8 e düşmesi ya kablodan yada port arızası hat zayıflaması düşük olduğu için kablodan olduğunu sanmıyorum geriye port kalıyor.

1 Beğeni

yüklü olan yazılım versiyonunuz nedir?

1 Beğeni

Mevcut Yazılım Versiyonu:V5.30(ABII.0)C0

Modeminizi ankastreye bağlayıp bizimle hat değerlerinizi paylaşır mısınız?

1 Beğeni