DNS adresi ile reklamsız internet kullanma

Default servers
IPv4:

94.140.14.14

94.140.15.15

IPv6:

2a10:50c0::ad1:ff

2a10:50c0::ad2:ff

modem arayüzünden girip DNS ayarlarınızı yukarıdaki gibi yapın.
youtube, web siteler ve çoğu uygulamada reklamsız kullanın. reklam engelliyiciye izin vermeyen siteler için vpn bağlanıp siteye giriş yapılabilir.

1 Beğeni

YouTube reklamlarını DNS bazlı reklam engelleyeciler ile engelleyemezsiniz.

Web site falan oke, adguard DNS engeller ona lafım yok… :+1:

1 Beğeni

az önce denediğimde çıkmıyordu yanıtını görüp tekrar baktım çıkmaya başladı :joy:

2 Beğeni

Öyle birşey olsa söylerlerdi :face_with_hand_over_mouth:

youtube reklamları için çözüm basit zaten
PC için
chrome eklenti, opera browser

ANDROİD için opera veya çeşitli browser, youtube vanced , adguard premium apk vs.

1 Beğeni

Kendim
Router üzerinde ağ geneli için: adguard-home yazılımını
PC YouTube reklamları için: tarayıcı eklentileri
Mobiller için: YouTube vanced

Hepsini birleştirince = reklamsız hayat :smiley:

adguard-home u docker mı yoksa pi-hole gibi bir cihaza kurdunuz? Processing time için soruyorum ben 50-60ms gibi bir değer alıyorum nasıl düşürürüm diye araştırıyordum

İkiside değil, keenetic giga üzerinde kullanıyorum ben

O ortalama işlem süresi için bende ne yapacağımı bilmiyorum, daha düne kadar 30 mslerde takılırken. Dün 69ms oldu birden. Geri düşer herhalde. Konfigürasyon hâlâ aynı…

Upstream DNS olarak
tls://1.0.0.1
tls://8.8.8.8
Adreslerini kullanıyorum

Farklı protokoller ve farklı dns adresleri ile kullanıp sorgu şeklini dengeli değil de tümünü aynı anda sorgulayacak şekilde ayarlar cache’i de genişletirseniz bir tık indirebilirsin. Stubby ya da unbound ile düşük işlem gücüne sahip cpu’larda bu değerleri görmek genelde normal sayılır. Local resolver yoksa işlemci yük dağılımına bakınız sürekli 90 üstü seyrediyorsa Darboğaz nedeniyle yanıt gecikiyor olabilir.

1 Beğeni

CPU’dan değilde bazen cevaplarda gecikme görünüyor ondan gibi. Loglarda nadiren 100-200 ms 2-3 query olunca ortalamayı yükseltmiş. Neyse bende problem yaratmıyordu sadece düşük görünce şaşırdım ama ben yazınca yükselmiş :face_with_raised_eyebrow:

Bende CPU’dan olsa zaten rewrite içinde gecikme olması lazım

Adguard dns ile ping sanırım çok yükseliyor. evet ağda reklamlar engelleniyor ama hızda da bir parça düşme söz konusu oluyor.
ben genel ağa değil misafir ağına adguard dns yaptım reklam sıkıntım olunca ağı değiştiriyorum böylece iki ağ arasında tercih yapabilme şansım oluyor.

1 Beğeni

Tek resolv adresi kullanmayın derim hatta farklı protokolleri harman şekilde kullanmak da çözüm olabiliyor. Ordaki değerleri genellikle sağlıklı bir yapıda zaten hissetmiyoruz ki birkaç haftalık kullanımın ardından oluşan geniş cache, deneyimi oldukça iyileştiriyor. Ben son dönemde Adguard Home + NextDNS’i DNS over QUIC ile kullandığım süre zarfında oldukça tatminkar sonuçlar almıştım. VPS bazında Wireguard ve IKEv2 ile beraber kullandığım süre zarfında belki de Unbound harici en iyi deneyimimdi. DNS over QUIC halen daha deneysel olsa da denemenizi öneririm. TLS’ten ise HTTPS daha hızlı ve gizli sorgular yaratılmasına da yardımcı olur. Harici cihaz kullanan arkadaşlar local dahi olsa wireguard ile iki cihazı birbirine bağlarsa daha iyi paketlenmiş ve sızıntısız DNS sorguları elde edebilirler. Bu da bir tavsiye :smiley: (paranoyaklar için değildir)

Konu iyi denk geldi bu arada ben de DNS bazında reklam engelleme hizmetleri için kendi kullanmış olduğum başta kallavi oisd.nl olmak üzere listleri paylaşmayı düşünüyordum, yakın zamanda onu da yaparım :smiley:

Çözdüm, karma dns sunucularından birisi yoğunmuş.

Evet hocam onlardan. CPU ram de herhangi bir problem yok ama arada adguard-home ya da dnsler saçmalıyor…

TLS sorguları 10 - 20ms bazıları 100ms civarı iken,
800 - 5000 MS aralığına çıkmış. O nedenle ortlamam 30 lardan 70 lere çıkmış. Neden olduğu hakkında bilgim yok.

Acaba diskde bad sector mu oluştu diye düşündüm diski kontrol ettim onda da problem yok. Dnsler saçmalıyor demekki…

Adguard-home upstream DNS kısmına nasıl tanımlanıyor nextdns quick adresi ?

quick://xxxx.dns.nextdns.io

şeklinde yazdığımda olmamıştı ?

Benim ort yükselmesi sebebi de böyle birşey büyük ihtimalle de

Sürekli DNS mi değiştireceğiz…

1.1.1.1 ve 8.8.8.8 TLS adresleri ile mutlu mesuttuk ne güzel.

Oisd.nl adguard-home syntaxına uygun değil. Dnsmasq için olan sizin kullandığınız

Adguard-home için ayrı liste var. Abp olan adguard-home sytaxina uygun olan

https://abp.oisd.nl

Daha önce 1.5 sene extra dsl kullandım. Normal kullanım için evet önerebilirim.

Onu kurayım, bunu kurayım. Openwrt paketleri ile haşır neşir olayım. Bir yandan da torrent / https dosya insin, ağı da yönetsin falan derseniz extra dsl dayanmaz size :smiley:

Keza extra dsl e çok restart attırdım :grin:

Şuan tdw9970v3 + keenetic giga kullanıyorum. Sıkıntı yok

Şuradan bakabilirsiniz.

Add to adguard kısmında sdns:// kısmını yazınca oluyordu bende yada elle diğer şekildede yazabilirsin.

Edit1: Eskiden çoğunda QUIC var diye hatırlıyordum neden kaybolmuşlar? Başka sitede var mı acaba?
Edit2: DoH QUIC destekliyor diyor zaten galiba ondan silmişler.

oisd.nl adresinde geniş skalada syntaxlar var regex için de var text olarak da o nedenle ilgili cihaza göre ilgili syntax girilebilir diye sadece domaini yazdım :slight_smile:

DNS ove QUIC için de quic://xxx.dns.nextdns.io şeklinde kullanabilirsiniz.

1 Beğeni