DNS adresi ile reklamsız internet kullanma

NextDNS harici stabil çalışan görmedim hatırladığım kadarıyla AdGuard’da da vardı ama son durumdan haberim yok

Screenshot_2021-12-21-15-26-47-812_com.opera.browser~3

Nextdns üyeliği açtıktan sonra TLS/quic adresi mevcut

Ben buradaki adresi

quic://xxx.dns.nextdns.io

Şeklinde tanımlamıştım, upstream DNS kısmına olmamıştı… Tekrar deneyeceğim…

Redditte bir postta quic://abc123.dns.nextdns.io:8853 olarak belirtmişler.

Adguard dns sunucuları şuan bende yüksek gecikme veriyor bir süre kapatayım bari.

QUIC kullanmıyorum herhangi bir farkı var mı DoH’tan?

sonuna port eklemeden direkt yazın. WSL üzerinden denedim şu an ve çalışıyor görünüyor

Daha yeni bir protokol ve sürekli her sorguda RTT almayan dolayısıyla packet loss vs olaylarının sorgu başına gerçekleşmesiyle genel deneyimi olumsuz etkilememesi nedeniyle öne çıkıyor. UDP üzerinden olması hızlı olmasını sağlıyor. Diğer protokollerde TCP kullanıldığından ve portlar çokça kulanıldığından darboğazlar yaşanabiliyor. Ancak UDP paketleri engellemek daha kolay olduğundan bazı ISP’lerde engellendiği de raporlanmış. TR’de var mı bilemeyiş :smiley:

Eklememeyi de denemiştim ama dediklerinizi göz önünde bulundurarak tekrar deneyeceğim.

1 Beğeni

Dediğiniz şekilde de denedim, bende yine çalışmıyor. İnternet e bile çıkamıyorum. Üst sunucuyu test et dediğimde çıkan hatalar şunlar, portlu portsuz dediğiniz ihtimalleri denedim

d
a
b
c

Cihazla alakalı bir sorun olabilir wsl ile ya da herhangi bir Linux distrosu ile deneyebilirsiniz. UDP de 748 ve 8853’ü açtığınızdan emin olun ben herhangi bir ek ayat yapmadan direkt kullanabiliyorum. Premium kullanıyorum belki tek fark budur ki onun da bir etkisi yoktur sanırım

NextDNS kullanmıyorum ama birde ben bakayım hesap açıp. Bendede olursa yazılımdandır büyük ihtimal. QUIC için experimental yazıyor bende mesela.

image
Şunu bir test eder misiniz?

quic://dns-unfiltered.adguard.com:784

image

Dipnot: Port falan açmadım.
Dipnot2: image
Son dipnot: Ne olur ne olmaz diye NextDNS hesabı açtım yine çalışıyor. Büyük ihtimal klasik olarak router yazılımları bu tip şeylerde geri kalır. Destek daha gelmemiştir isterseniz şirkete bi e-posta sallayın.

Yok hocam onu denemiştim, yine denedim çalışmıyor

Keenetic’in zaten Quic desteği yok. Ben yine de belki çalışır demiştim :grin: Onla alakalıdır çalışmaması

Keenetic tosunlayıcıları gelmeden destek yok kısmını silin de alınmasınlar :smiley: Cihazlar oldukça iyi ama bazı şeylere geç adapte oluyorlar. 2016’dan beri olan bir protokol yani geçen sene çıkmış olsa neyse

1 Beğeni

Keenetic için geliştirmeyi yapacaklar ama protokolün artık tam destekleneceği haline kavuştuğunda.

1 Beğeni

Keenetic cihazları ezmiyorum ben yanlış anlaşılmasın. Routerlara bazı yazılımlar geç geliyor bende uyuz oluyorum. Malum QUIC şuan Adguard-home için mevcut ki ben ilk kullanmaya başladığımda bile experimental diyordu 1 yıl falan oldu galiba.

Ben de aynı şekilde düşünüyorum stabil halini beklemeleri falan saçma nezdimde. Alpha sürümle en azından vermeleri gerekir zaten sürüm dengeli değil hata ya da sızıntı olsa da adamlar der zaten unstable versiyon. Ancak ne bileyim ilginç geliyor. Misalen IPv6 için DNS eklediğimde hem leak yapıyor hem de cli harici bunu kabul etmiyordu cihaz. Son gelen stable sürümle bunu düzeltmişler en azından. Leak var mı test etmedim henüz ama geliştirmeleri diğer firmalara nazaran bir hayli iyi

1 Beğeni

Şaka maka yukarıda gecikme sürelerini tartışırken bugün Adguard-home yeni versiyonu çıkmış.v0.107.0
image

İlk defa bu kadar düşük gecikme süreleri gördüm (rewrite hariç)
image

Güncellemeyen varsa bi baksın derim :smiley:

@hahamyan uzun süre önce bende bakıyordum ama şu leak testi için uygun bir site önereiblir misin? Birkaç tane biliyordum ama unuttum çoğunu.

Edit1: 24 saatte iyi bir düşüş oldu. En az %50
image

1 Beğeni

Genellikle ipleak.net ve dnsleaktest.com kullanıyorum. IPv6 için de vardı ancak bulamadım. Bulunca editlerim :slight_smile:

1 Beğeni

Screenshot_2021-12-24-12-33-38-444_com.sonelli.juicessh~2

Bende de güzel düşüş oldu.

Ama ortalama böyle durmaz geri artar :smiley:

Şuan upstream DNS olarak sadece

tls://1.1.1.1
tls://8.8.8.8

Adresleri var

1 Beğeni

Ben şuan keenetic giga üzerinde kullanıyorum

O da tecrübeme göre şu şekilde. Cihazın işlemci ram kullanımı %90 ları aşarsa anormal seviyede yüksek işlem süreleri görebilirsiniz.

Ama arada (DNS sunucularının yoğunluğundan dolayı tahmin ettiğim) DNS sorguları 200 - 500 - 1000ms atıyor. Cihaz CPU ram ide boştayken…

Şuan mesela 20ms e düştü. Cihaz üzerinde bir sürü bileşen + 3 VPN + direkt router üzerinden http download aktif…

DoH server da ekleyip yükü daha da hafifletirseniz daha yukarı çıkacağını sanmam. En az 4 Upstream Server eklemenizi öneririm. Aynı sağlayıcısının farklı protokollerini ekleseniz de olur

Aslında çok fazla deneme yaptım
Cf - Google - NextDns, DoT DoH karışık falan

En Stabili şuan bu şekilde buldum…