CRC hataları-Düşük hız ve kopma

Hocam bende de Asus dsl n16 var ne yaparsam yapayım crc hatasına engel olamıyorum her türlü crc veriyor. Zyxel modemin tam model numarasını yazar mısınız? Bu modem de crc hatası veriyor mu?

hattiniz.degerlerinden olacagina ekin olabilirsin hocam kablo.kotuydu benim duzelttim.crc 0 2db de bilene 0 nerdeyse

Tam olarak anlamadım kablolardan mıdır diyorsunuz? Ama eve dışarıdan gelen kabloyu direkt modeme taktım yine crc hatası verdi. Kablo ile alakalı olduğunu düşünmüyorum şahsen. Ya da kablo ile alakalı bir sorun varsa Telekom’un kablosunda sıkıntı var demektir.

Hocam port güncellemesi nasil oluyor. ,? Yani ne yapıyorlar

Portu değiştirmeleri gerek tabikide boş port varsa.

zyxel vmg3312-b10b hata elbettiki veriyor ama kesinti az. Stabilite var. Asusda kesinti fazla ve stabilite yok yani hız bir anda 36 mbitden 29 mbite düşüyor.

asusa suç atılmasın lütfen, stabilite olmasa en çok satan modem markalarından birisi olmaz. stabilite olmasa koskoca asus sorunu mu çözmeycek, gidermeyecek.

bizim türk telekom veya TurkNet artık neyse onların cihazlarında, sistemlerinde vs. problem olduğu için bu CRC hataları Allah katına ulaşıyor.

Mesela benim 3 ay öncesine kadar herhangi bir sorun yoktu, son 3-4 aydır aşırı fazla şekilde CRC artıyor ve internetim CRC den dolayı ya kesiliyor ya da paket kayıpları yaşıyor.

Suç tamamiyle İSS veya onun hizmet aldığı firmada, ayrıca ben 3 tane farklı modem denedim. 2 asus modem 1 tane zyxel modem denedim ama nafile, aynı tas aynı hamam…

1 Beğeni

Bende mesela hızda düşme var. Önceleri 32 alırken şimdi 20-22 gibi hız alıyorum. Port değiştirilse hızda bir değişiklik olur mu ?

Bende çözüldü. Asus DSL-N16’dan geçtim. Zyxel dediğim modeme sorun ortadan kalktı.

demek senin sorunun gerçekten donanım ile alakalıymış, bizim de telekom veya TurkNet ile alakalı ki donanım değişimine rağmen bir cacık olmadı.
senin modemin de problem vardır veya sorunun çözülmüştür TurkNet tarafından.

sorun çözüldü dedikten sonra tekrar asus ile denedin mi? merak ettim açıkçası sorunu mu çözdüler yoksa gerçekten modem kaynaklı mıydı

Denedim. Asusda 35 mbit ve crc çok hızlı yükseliyordu. Zyxelde 42 mbit CRC daha az yükseliyor.

Ve Asusda internet kesilince crc fazlalığından dolayı bir anda 29 mbite indiriyordu hızı. Zyxelde min 39 mbit indi.

peki yazılım versiyonunuz nedir asusta?

Asus 790 versiyonunu kullanıyorum.

Bütün versiyonları denemiştim sonuç aynıydı. Son versiyon dahada kötüydü.

ilginç, benim de şöyle sorun. mesela bir kaç saat crc 0 veya 1 oluyor, bir an bir başlıyor 100 bine kadar çıkıyor saniyeler içerisinde :slight_smile:

modem ile alakası yok zaten bunu 3 farklı modem deneyerek anladım, iç tesisat dediler onu da yeniledi TurkNet saha ekibi.

benim derdim şu, TurkNet saha ekibinde evime gelen arkadaş şunu dedi “abi senin kablonu ben değiştim, hala sorun yaşıyorsan telekom ile ortak çalışma yapacağım port değiştireceğiz ve sorunun çözülecek, ben seni 36 saat içinde arayacam” ama 1 ay oldu ne arayan var ne soran :smiley:

port değişimini abartmıyorum 50 kere yazdım TurkNet 'e ama yok nafile, ben eminim ki benim portum değişti eskiden yoktu böyle şeyler. sorunsuz olduğum porttan alınmışım belli

Son bir kaç gündür hız düşüşü yaşıyorum. Modem Tp Link Vr300. 35 mbps paket tanımlı modeme gelen 24 mbps. Gün içerisinde bi bakıyorum hız 2 mbps oluyor. Ping 8 dalgalanma 1 olarak düşük ama hız bu aralar düşüyor. Modemden dsl ayarını değiştirdiğimde hız tekrar çıkıyor ama sonra düşüyor. Ne yapmam gerek bu konuda bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

CRC için TurkNet birşeyi kabul etmiyor kaç kez denedim. Mantıken bu bir performans sorunu ama onlar değil deyip duruyor. Kablolama vs konulara atlıyorlar sonra hepsini açıklayınca hızınız iletiliyor sorununuz yoktur deyip destek kaydı kapatıyorlar. Çalışanlar ya bilgisiz yada firma bu tip sorunları başınızdan savuşturun diyor

Tamamiyle başlarından atmaya çalışıyorlar, başka açıklaması olamaz.

Ben Zyxel e geçtim o da aynı şekilde crc üretti tekrar Asus a geçtim. 906 firmware ini kullanıyorum