Counter-Strike 1.6 Steam Ping sorunu

Merhabalar,

Counter-Strike 1.6 Steam versiyonunda ping sorunundan bahsedeceğim biraz. İkamet olarak Mersin’deyim. TurkNet kullanmaktayım ve hat değerlerimden son derece memnunum. CS:GO, PUBG, Valorant, LoL, PUBG Lite gibi oyunların hepsini oynadım oynuyorum ve ping değerlerinden gayet memnunum. Bulunduğum lokasyonun oyunların sunucularına olan uzaklık yüzünden pinglerde bir taban sınırı olduğunu biliyorum. LoL istanbul sunucusu ile 27-30 ms, Frankurt sunucusu 55-65 ms.

Fakat Counter-Strike 1.6’ın bütün Türkiye sunucularına 40-50 ms almaktayım.

Bu sunucuların Türkiye’de olmasına rağmen neden bu kadar yüksek değerlerle karşılaşıyorum. Bu arada Türk Telekom aynı lokasyonda 25-30ms vermekte.

Oynadığım sunuculardan birinin trace route görüntüsü:

1 Beğeni

Statik ip kullanıyorsanız iptal edin oldukça etkiliyor onu iptal ettikten sonra kısmen düzelme oluyor.

statik ip yok. normal ev kullanıcısıyım.

Hocam ya Muğla’da ya da Rize’de oturuyorsunuz. Sonu 250 ile biten ipli cihaz problemli.
Bendeki sonuç:

1 <1 ms <1 ms <1 ms 192.168.1.1
2 33 ms 33 ms 33 ms 172.17.1.250
3 36 ms 36 ms 36 ms 221.100.146.159.srv.turk.net [159.146.100.221]
4 38 ms 37 ms 38 ms 22.100.146.159.srv.turk.net [159.146.100.22]
5 35 ms 34 ms 34 ms 195.175.51.209.static.turktelekom.com.tr [195.175.51.209]
6 34 ms 34 ms 34 ms 81.212.218.40.static.turktelekom.com.tr [81.212.218.40]
7 42 ms 42 ms 42 ms 35-alaybey-t3-2—35-alaybey-t3-4.statik.turktelekom.com.tr [212.156.121.136]
8 47 ms 46 ms 46 ms 20-denizli-t2-1—35-izmir-xrs-t2-1.statik.turktelekom.com.tr [195.175.168.146]
9 47 ms 47 ms 47 ms 20-denizli-t3-3—20-denizli-t2-1.statik.turktelekom.com.tr [212.156.108.207]
10 * * * Request timed out.
11 * * * Request timed out.
12 * * * Request timed out.
13 * * * Request timed out.

Hocam ilginiz için teşekkür ederim fakat ilk mesajda nerede ikamet ettiğimi yazdım. Mersin’deyim. Sanırım sorun şu ben o sunuculara bağlanırken veri çok fazla sunucu dolaşıyor. Zira trace sonucu bunu gösteriyor :frowning:

Merhabalar Burak bey* internetim dün bağlandı valorant, cs go,cs source vb. diğer oyunlarda pingim mükemmel fakat cs 1.6da pingim sabit 60. Türk Telekom kullanırken CS 1.6’da pingim 10-20 civarıydı ne yaptıysam çözemedim problemi.

CS Sunucularından kaynaklanan bir sorun olabilir eğer diğer oyunlarda ping sorununuz yoksa.

1 Beğeni

Merhaba @anlcnr06 sorun tamamen ilk mesajda attığım trace route görüntüsündeki sebepten kaynaklanıyor. TurkNet kullanırken siz cs 1.6 sunucularına (yurtiçi) bağlanacağınız zaman sunucuya gönderilen istekler fazladan 5 TurkNet santralinden geçiyor. Türk Telekom kullandığınız zaman aradaki 5 santral olmadığı için istek daha kısa sürede (ms cinsinden) cs 1.6 sunucusuna varıyor. Aynı şekilde sizde sunucudan istemci olarak aynı sürede veri alıyorsunuz. Sorun türknetin aradaki fazladan 5 santrali veya 5 santralinin dışında bizim veri isteğimizin TurkNet santrallerinden sonra türk telekom santrallerinden geçmesi. Bu aradaki santral sayısı azalmadıkça yurtiçi ping süreleri en azından cs 1.6 için değişmeyecek. İyi günler dilerim.

Merhaba @Baran az önce @anlcnr06 dediği gibi diğer oyunlar normal sadece cs 1.6 sorunlu. Gerekli açıklamayı yaptım. Maalesef durum şimdilik çözümsüz. İyi günler dilerim.

Hocam sunucu lokasyonu Denizli merkezli bir Hosting üzerinde çıktığı için ping değerleriniz TurkNet adına normal. Sizin paketini İstanbula gidip ardından Turk Telekom Omurgası üzerinden geri Denizliye gidiyor. Gayrettepe kısmına bakarsanız neredeyde yurtdışı çıkışına gittiğinizi görebilirsiniz. csduragi üzerindeki hemen hemen tüm serverlar nerde ucuz vps sağlayan eleman varsa oralardan alınmış serverlar. Niğde, Denizli, dünkü yazmış olduğum farklı bir arkadaşınki mesela Manisa bunlar hep hatalı kurulumları bizim adımıza. TurkNet omurga yapısı nedeniyle her Anadolu şehrine İstanbul üzerinden gidiyor gibi sanıyorum. Yani Bursada otursanız ve Bursa’da yer alan bir sunucuya bağlanmak isteseniz paketiniz İstanbul’a gidip geri Bursa’ya dönecek. TurkNet genellikle yurtdışı peeringlere önem vererek yurtdışı sunuculara yaklaşma çabası içerisinde.

1 Beğeni

turkiye içindeki sunucuya ulaşmak için önce almanya/frankfurt ziyaret edip sonra türkiyeye geri dönüyorum bu yüzden pingler 60 ve üzeri

Hocam aynı sorundan ben de çekiyorum, destek kaydı açtım. Aynı şekilde tracert yaptım, bağlantımın yurt dışına çıkıp tekrar yurt içine döndüğünden bahsettim. Network ekibine ilettiklerini söylediler. Bekliyorum ben de.

cs 1.6 değil ancak bende tr lokasyonlu sunucuların hepsinde 37-45 ms arası almaya başladım geforce nowun tr sunucusunda pingim 20yken şuan 37-40 arası dolaşıyor

Sadece tr değil frankfurt sunucularınada pingim 50 60 iken şuan 80

Buda google tracert testi

Normalde googledada 50 60 ping alıyordum

Hocam testleri hangi ilden yapıyorsunuz acaba merak ettim de şu sıralar bu dolanma olayları çok olmaya başladı. Ben her konu gördüğümde hem tracert hem ping testi gerçekleştiriyorum hep aynı değerleri görüyorum aşağı yukarı. Son testlerimi de ekliyorum.

1 Beğeni

Balıkesirden gerçekleştiriyorum testleri normalde sofya sunucusuna pingim 30 frankfurtada 50 oluyor ancak şuan frankfurt 70-80 ms arasında oluyor. Hız testi yaptığımda 33 mbps çıkmasına rağmen fotoğraflar vb çok geç yükleniyor

1 Beğeni

Testi gerçekleştirirken modemin üzerinden aktif ya da pasif yük varsa ping değerlerinde yükselme yaşanmış da olabilir. Fotoğrafların vesaire geç yüklenmesi adblock tarzı filtreleme yazılımlarından ya da dns kaynaklı da olabilir. Birçok etmen var bununla alakalı hocam o nedenle net bir yorum yapamıyorum.

1 Beğeni

Bende sorun çözüldü. Yaklaşık 3 gündür online işlemleri rahatsız etmemin sonucunda pingim 20 seviyelerine indi. Bağlantım artık yurt dışına gidip ülkeye dönmüyor.

1 Beğeni

Bu bilgi üzerine daha uygun fiyatlı vpslere geçebilirim demek ki :smiley: teşekkürler bilgi için

Merhabalar, oynadığınız oyunlar için ping değerlerinin ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Bende bir internet kullanıcısıyım ve bende oyun oynuyorum…

Bu sorunu sizinle birlikte takip edip, kontrol ettirip size geri dönüş yapmak ve yardımcı olmak isterim. Genel olarak akşam saatlerinde sorunlar başladığı için sizden bu akşam bu durumu tekrar kontrol etmenizi isteyeceğim. Eğer ping değerleriniz yine beklenen seviylerin üstü çıkarsa hızlıca tracert ping testi yapıp müşteri numaranızla birlikte bana özel mesaj atarsanız konuya dahil olur, size yardımcı olmaya çalışırım.

2 Beğeni

Sorun sadece 1 sunucuya bağlantıda oluşan sorundu. Bağlantım yurt dışına gidip geri geliyordu ve online işlemleri darlamamın sonucunda bu sorun çözüldü. Teklifiniz için teşekkürler yine de. Bu arada ping sorunu da öyle belli saatler aralığında yaşanan bir sorun değildi. Normal 15-20 ping civarında dolanırken bir anda pingim 70 seviyelerine çıktı. Tracert testlerinde de bağlantımın yurt dışına çıktığı görülüyordu. Bunun üzerine destek kaydı açtım, birinci destek kaydında çözülmedi. İkinci destek kaydında detaylıca belirttim her şeyi ve sorun çözüldü.

1 Beğeni