Cat 6 Dış Ortam Kablo Önerisi

Selamlar. 60 metrelik mesafe için dış ortam kablosu lazım(Ankastreye uzağım ne yazıkki). Telekom’un cat5e kablosunu bulamadım. 100 mb. VDSL paketim. Alacağım cat6 dış ortam kablosu da Telekom’un bağladığı cat5e kablo kadar dayanıklı olur mu? Bir de her sitede 500 mt şeklinde toptan satılıyor. 60 metre yetiyor bana, bunu bulabileceğim bir site var mı? Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar.

Aynı araştırmayı ben de yapıyordum 1 ay öncesine kadar bakır oranı yüksek cat6 nexans kablo bi bakmanı tavsiye ederim.

1 Beğeni

@fatsa45 eyvallah teşekkür ederim

1 Beğeni

https://www.recber.com.tr/product-showcase/data-kablolari/

https://www.nexans.com.tr/eservice/Turkey-tr_TR/navigate_361003_84_40_1905/Bak_r_perli_kablolar.html#products_and_services

3 Beğeni

Merhaba, Telekom’un CAT5E türü kablosu dış ortam için işini görür fakat 60 metre gibi uzunlukta CAT6 23AWG bir kablo seçmen daha uygun olur performans açısından. Isıtma-soğutma sistemlerin de kullanılan izalasyonlar ile kablodan geçirip yüksek ısıdan koruyabilirsin ve dayanıklı olacağını düşünüyorum. Bazı arkadaşlar bu tür korumayı galvanizliboru/drenaj ile yapıyor. F/UTP seçebilirsin.

4 Beğeni

nexans recber guzel tavsiye ederim

1 Beğeni

N11 üzerinden temin edebilirsiniz @TworA in dediği kablo türü işinizi görür

1 Beğeni

Birkaç ay önce ben de aynı şekilde kablo arıyordum, buradan aldım. Kaç metre olacağını seçerek ihtiyacına uygun şekilde satın alabilirsin. Ürünü Reçber Kablo’nun kendi sitesinden bakarak seçtim. Kablo hem 23 AWG hem de F-UTP standardında. Ayrıca Poli Etilen kaplı, yani dış ortama uygun. Şu anki indirimli fiyatla 60 metre kablo + kargo 289,9₺ yapıyor. Piyasaya göre kıyaslayıp karar verebilirsin.
Ek olarak tavsiye; eğer satın alırsan, geldiğinde üzerindeki fabrikasyon yazılardan, 506026 ürün kodunu özellikle kontrol et. Yanlış gelirse değiştiriyorlar, tecrübeyle sabit :slight_smile:

2 Beğeni

Ben size bir tavsiye vereyim, Cat6 almak yerine madem ki 60 metre var cat 7 alın hem snr değeri azda olsa artar hemde cat6 ya göre fiyatı çok farklı değil. Ama kabloyu bölmeden çekmeyi düşünüyorsanız ki öyle tahmin ediyorum bence almışken cat7 alın.

2 Beğeni

Bütün cevaplar için çok teşekkürler, sanırım burdan sipariş vericem çok sağolun :slightly_smiling_face: :pray:

1 Beğeni

Rica ederim. İyi akşamlar.

1 Beğeni

Bina içi kablo olarak %100 bakır çift tel kabloya karşılık bu sayfada paylaşılan Cat6/cat7 kablo performans farkı yaratır mı yoksa tamamen 6 tane tel israfı mi olur? Mesafe 20 metre.

@caner Size şu şekilde yanıt vermek istiyorum.
Şimdi ankastre den çıkan hızı kayıpsız 20 metre iletir cat6.
100 metreye kadar kayıp olmaz.
Ama şunu söylemek gerekirse cat 7 biraz daha iyidir sinyal kalitesini az da olsa arttırır. Ve hız 60 mbps yi geçen değerler olduğu zaman önerim saha dolabına yakınsanız durumunuz varsa cat7 montajlayın.