Cat 6 Dış Ortam Kablo Önerisi

cat6 dıs ortam recber kablo ucuzda dııl
cat6-f-utp-pe-23awg-recber-506026-data-lan-kablolari-8560-56-O
mt yaklasık 8,90 tl * 130 mt = 1,157

aynı ıslemı fıber kablo cekıp yaparsam fıber de 3 km max gıdebılıyor kablo .Fiber Optik Ethernet Dönüştürücü Fiber Kablo İle Birlikte (Gigabit)convektor dahıl 2 li komple set halınde ucları baglı sekılde. 150 mt kablo su dahıl 925,00 tl

kararsız kaldım hangısı verımlı olur dıye.
++ boru masrafı olacak kablo cekıldıgınde sonucta

olctum bıctım derken evden eve 160 mt geldı bu uzunlukta cat6 zayıflama yapar mecburen.
kararrı ethernetten sonra convektor ıle fıber kablo cekıp sonra covenktor ıle ethernet cıkıs ıle bıtıs oluyo sıparı verdım bakalım 1 hafta geldi boru dose montajla derken 1 hafta sonra bıter herhalde…sonuc nasıl olacak bakalım hız dusumu olmaz dedıler kolay kolay 100 mbps ıcın
convektor cıhazı 1000 mbps desteklı oldugu ıcın ılerde yuksek hızlar gelırse kullanılır

İşlemler bittiğinde tüm aşamalar için bir bilgilendirme paylaşımı yaparsanız fikir edinmek için güzel bir çalışma olur. Umarım tüm işlemler sorunsuz tamamlanır :pray: sonucu merakla bekliyorum :muscle:

ıslemler bıtınce bılgılendırme yaparım.
bugun sıparıs gectım yarın kargoya verılecek hafta sonu v.s salı gunu anca elımde olur zaman bulup dosemesı hafta sonunu bulur…
ilk etap zaten hazır sekılde 165 mt olarak gelecek o zaman denicem durumu uzatadan bellı olacak…
fıberde max 3 km gıdıyormus gigabit destekli cıhaz.
altyapı olmadıgı oldugu yerde baska sansım yok…fıber var superonlinenın 5 mt karsında logarıda mevcut oldugu yerde tek ozel bına dıye vermıyormus. :((
tek fıb er kabloya zarar vermeden borulamak …
fast connect cıkarsam cok kolay olacak fiş işimi cok zorlastıaracak cıkarsanız takılmaz alet olmadan dedı.
burda fiber işi ugrasan yok arastırcam yada cevrede ınternetle ugrasanlarda varmı pense v.s aleti

selam
bugun converter cıhazlar ve fıber kablo gelmıs 165 mt olarak ucları cakılı sekılde
gunduz yoktum gece geldım eve ılk etap dosemeden test yapayım dedım
modemden erhernetten A convertere bagladım sonra cıhaza 165 mt fıber kablo baglı ev ıcıne dosenen frp celık tellı olan telekomun kullandıgı kablolardan B converter den ethernetten cıkıs yaptım pc hız dusumu olmadan test tamamlandı.
tereddutler vardı aynı hız korurmu dusermı dıye …fıber kablo ıle gıttıgı ıcın sorun olmadan hızı verdı.
artık zarar vermeden dosemesı kaldı bır musaıt zamanda…

1 Beğeni

Sonuçları merakla bekliyoruz. (En azından ben bekliyorum) bakır kablo kaybına kesin çözüm gibi görünüyor :clap:

su an 2 saattır cıhazdan gecıyor pc baglı sekılde sonuc olumlu 165 mt rulo halınde fıber kablo ıle baglı.
converterın 5 volt adaptoru var fiber kablo zaten normal ev ıcıne dosenen kablo cıhazlar kucuk ebatta 9-7-2,5

bu kadar uzun kablo cat6 kablo alsaydım duseymıydı hız duserdı sanırım rıske gırmek ıstemedım
modemde hız 100 mbps tanımlı su an.aynı modemden ethernet kablo baglı olanla aynı hızı verıyor.
cıhaz 100 mbps ve 1000 gigabit olarak var destekledıgı hızı 1000 olanından aldım bakarsın ılerde fıber baglatırız hızımız yukselır…
Olcumde

Sonuç süper, bilgilendirme için teşekkürler. Bu deneyim ile ilgili olarak Forumda bir rehber konu açarsanız mesafeden dolayı hız kaybı aşayacak abonelere fikir verebilir diye düşünüyorum. Bu arada bakırda o mesafeden kesinlikle hız düşümü yaşardınız diye tahmin ediyorum.

bugun yavastan borulama yapacagım duvar ıcıne dosenen elektrık borularının 18 mm olması lazım o onun ıcınden fast connector fişe hıc dokunmadan cok cok rahat gecıyor 14 mm olan var fakat o tıpa tıp gelyor zarar verır genıs olandan rahat rahat geceıyor.(fizyon aparatları yok ucunu en son takayım desem…
vaktıt oldukca once boru yu gececek sekılde duvar kose varsa delıp duzenlıyorum -_- en son fıber kabloyu dosecem .

Siyah kutular fiberi direk bağlayınca çalışıyor mu ? İleride fiber gelirse almayı düşünüyorum.

calısıyor herhangı bır ayar vs gerekmıyor.
resımde gordugunde top rulo halınde 165 mt fıber kablo var
hıc hız dusumu olmadı ,modeme dırek baglı ıkende aynı net olcumu verıyor…kablodan gecıncede aynı.

TT’nin direk fiber kablosunu kutuya bağlayınca çalışıyor anladım. :slight_smile: 10 g olanı varda çalışmıyorsa vazgeçecektim.

1 Beğeni

ev ıcıne telekomun dosedıgı fıber kablolar…içi celık tellı olan …max 3 km kadar dosenır yazıyor.
gigabit olanda

kısacası modem ethernetten kabloyu A cıhaza baglıyorum cıhazdan fıber olarak devam edıyor sonra tekrar B cıhazına takılıyor ethernetten cıkıs yapılıyor.

Öyle yapmak yerine TT’nin direk fiber kablosunu siyah kutulara bağlayınca çalışıyor mu ?

Aynı tip fiber kablo olduğunda çalıştığını duymuştum. Hiç fiberden anlamayanlar için ve kesip biçme olmadan tak çalıştır olması adına herşey bağlı gönderiliyor. Fazla kablo kutuda kalıyor. Kutunun üzerinde deliklet mevcut kafaları oradan çıkarıp istediginiz yere çekiyorsunuz. Aslında bir nevi gpon kutusu. Üstelik kutunun bir kaç çeşidi var buna göre de mesafe değişiyor.

1 Beğeni

aynı dedıgın sekılde hazır gelıyor
kac mt fıber kablo ıstenırse ona gore hazırlayıp uc fıslerı takılmıs halde hazır
bana da bu sekıl geldı(ister 100 mbps converter ister gigabit converter istege göre hepsi.
uzun mesafelere tasımak ıcın cok iyi sistem
acıklamsında bu skeıl yazıyor
FİBER MEDİA CONVERTER FİBER OPTİK KABLO İLE BİRLİKTE SET HALİNDE (TAK ÇALIŞTIR)

Fiber Media Converter,Fiber Transceiver,Ethernet Converter,Fiber Optik Dönüştürücü yada Fiber Çevirici gibi isimlerle de anılırlar.Genel olarak ya fiber optik sinyali bakıra yada bakırı fiber optiğe dönüştürürler.Fakat bu ürün genel çalışma mantığının dışında 2 adet 10/100/1000 media converter kullanılarak bir ethernet ağını (internet yada yerel ağ) Cat6 kablosuyla taşınamayacak kilometreler seviyesinde mesafelere kayıpsız bir şekilde iletmek için tasarlanmıştır. 2 Adet Media Converter+uçları SC fast konnektörler ile sonlandırılmış Fiber Optik Kablosuyla birlikte set halinde hazır (tak çalıştır) bir üründür.IP kameralar,IP telefonlar,POE Switchler ve bilgisayarlar gibi her türlü IP tabanlı ürün ile kullanılabilir.1Km’ye kadar farklı metraj seçenekleriyle beraber bu ürünün farklı versiyonları da vardır.

Sorun fiber kabloyu km mesafesine çekebilmek… o mesafelerde kullanacak olanlar azdır ama 100 mt üzeri kablolamada hız düşmesinden rahatsız olanlar için çözüm olabilir. Yada kurumsal bir işlemde swichler arası çekilebilir onlarda zaten böyle basit çözümlere ihtiyacı yok. Kablo ile delerek kestirmeden kablo götüremeyenler için isteği gibi dolaştırarak mesafeyi düşünmeden kullanılacak bir ürün.

dunden bu yana vaktım oldugunda ugrastım tıtiz sekılde bu aksam 165 mt fıber kabloyu ucunda fast connect takılı fişle birlikte 18 mm borudan gecırdım sorun olmadan aksam cıhazları baglayıp sınyalı verdım calıstı normal sekılde (o kadar uzun mesafe bır yerden cekerken hasar alırda calısmazsa dıye korkmustum) sorunsuz sekılde baglandı…ana modem kullanım olmadan 93,5 cıkıyor fıberın bagladıgım yerde 92,91 mbps geldı laptop kullanımda ıken hız dusumu olmadan sıstem tamamlandı…
uzun mesafelerde işe yarar bu sıstem.
modemeden baktıgımda ag baglantı hızı 1000 olarak goruluyor cıhaz gigabit destekli fiber celik tellı beyaz kablolardan

1 Beğeni

Süper, elinize sağlık iyi günlerde kullanın hizmetinizi :pray::hugs:

1 Beğeni

Tesekkurler