Bufferbloat (yük altında tıkanma ve yüksek ping) Derdi olanlar

Hız zaten 8 Mbps, sorun nerede?

Bunu nasıl talep edebilirim ben de bufferbloat sorunu yaşıyorum upload tarafında
VDSL kullanıcısıyım hat değerlerinde upload 8 megabit gözüküyor modem arayüzünde

1 Beğeni

DSL tarafında zaten tanımlayabilecekleri max hızı tanımladıkları için yukarıda bahsedilen düzeltme fiber’e özel sanırım. Ben de dsl kullanıcısı olduğum için, SQM kapadığımda bufferbloat devam etmekte. Upload esnasında ping değeriniz yükseliyorsa, upload hızınızı 7800kbps’lere düşürmeyi deneyebilirsiniz.

2 Beğeni

Bu modem ile iyi ping alamayacağınızı düşünüyorum. Modemin sanırsam donanımı yetersiz olduğu için yerel ağda kablolu bağlantı olsa dahi ping yaratıyor.

Bu modem ile 3 telefon 1 bilgisayar bağlıyken test ettim test sırasında telefonlar kullanılmadan sadece wifiye bağlı iken bilgisayardan modeme ping atınca 20nin üzerinde çıkıyordu. Modeme ping değeri telefonlardan biri bile internet kullansa hemen 100 üzerine çıkıyor.

Modemin donanımı 12-16 cihaz için bile gayet yeterli seviyede, sorun modem’den bağımsız. Modemi bridge modda kullanıyorum zaten. Tüm yük ağımdaki diğer router’da. Modem sadece DSL <-> PPPoE tüneli için. Ping değerlerim de gayet düşük.

1yıl önceye kadar aynı modemde bufferbloat sorunu yoktu. Bu sebeple ağ yapılandırmasını değiştirmek durumunda kaldım. Uzun amandır SQM kullanarak bufferbloat sorunu olmadan devam ediyorum.

@btekcan sadece modemle pc arasına bu switch’i alarak mı çözdünüz problemi? başka hiç bir ayar vs. yapmadan yani doğru mu anladım?

Merhaba,

Sadece denemek ve fazla masraf yapmadan ne yapılabilir diye örnek olarak yazdım. Ben kendi evimde çok farklı yapı kullanıyorum zaten.

Sadece arada switch denendi. Bunun amacı içerideki trafiği biraz hizaya sokmak sadece. Çünkü Bufferbloat’ı QOS ile ancak hızdan feragat ile engellersiniz ki o bile sıkıntı yaratır zaman zaman.

@btekcan merhaba hocam çözüm olması açısından bu switchten aldım ama tarafımda hiç bir değişiklik yapmadı neden acaba?

Maalesef her hatta çözüm olmuyor. Mesela hat fiberse switch ile çözüm olmuyor. VDSL’de de santral tarafına bağlı. O nedenle en doğru çözüm SQM olan bir router ile çözmek.

1 Beğeni

Maalesef işe yarar diye çok ümitlenmiştim ama olmadı. SQM Keenetic düşünüyorum bakalım. Fakat Keeneticler hakkında çok bilgi yok yabancı forumlara bakacağız artık. Dahili İntellQS var ama bir türlü anlamadım.

1 Beğeni

bende vdsl kullanmaktayım aynı problemi yaşıyorum bahsettiğiniz cihazı alsam sorunum çözülür mü?

Yüksek olasılıkla çözülebilir. Tavsiyem kolay iade edebileceğiniz bir yerden alarak denemek.