Bufferbloat (yük altında tıkanma ve yüksek ping) Derdi olanlar

Bende B den A ya yükseltti. Ama ipv4 sanırım bu site.
Ipv6 da zaten pingler düşüktü epey

1 Beğeni

Mutlaka bir şeyden feragat etmiştir. Sonuçta trafiği düzenlemiyor sadece öncelikliyor Fritzbox

Buralardaysanız ilginç bir tespit yaptım onu soracağım.

Siz de Fritzbox vardı, evde ağa bağlıyken WLAN Test uygulamasını açın ve teste başlatın 3-4 dk devam etsin WAN bağlantısı kopuyor mu ? Bende iPhone 13 Pro Max ile yaptığım testlerde 3-4dk sonra hat düşüyor ve gelmiyor. Aynı testi aynı şekilde TT ile denedim ne düşme ne kopma. AVM bağlanıp log aldı cihazdan. Merak ettim sizde de olacak mı bu sorun ? Bende beta yazılımını da test ettim aynı uygulamanın 1.8.2 olanında da yapıyor bunu.

Hocam 2.12.4 versiyonuyla test ettim yaklaşık 5 dakika boyunca.
Herhangi bir kopma veya hat düşmesi yaşamadım.
Fritz Os 7.29 kullanıyorum.
Networkte diğer aktif cihazlar vardı. Hız ortalama 230 Mbit seviyesinde idi.
Uygulamanın platformu Android 11.

Bilgi için teşekkürler :pray: AVM’ye yolladık raporu muhtemelen sorun iOS ta kullanılan app’de. OS bizlerde de aynı, çözsünler artık :blush:

1 Beğeni

benim bu sekil iyimi 50 mbit vdsl

1 Beğeni

Testi ne ile yaptınız ? Wifi ile yapmayın çünkü değerler çok doğru olmuyor. Sabit pc en iyisi, ancak alt kısım görünmüyor sonuçlarda. Hızınıza göre aldığınız sonuç düşük kalmış gibi. O nedenle F olmadığı için A+ vermiş.

1 Beğeni

wifi 5 ile yaptim hero dsl

Benim modem Zyxel VMG3312-B10B bu ayarı yaptığımda bir fark olmadı acaba yanlış mı yaptım?

Biliyor musun aynı durum 2 yıl malum iss de kaldım tahattüt sebebi ile sonra üniye gideriz fln aileye tahattüt belası koymayalım diye TurkNet 'e geçtik ve açıkcası fiyatıda çok uygundu. eh tabi ondan sonra ‘’‘arada bi el lol atam la’’ hevesleri beni buraya getirdi :s

weat_smile: Benim değerlerde bunlar
Sorun ney bilmiyorum ama gece vakti çok daha fazla artıyor, iss değiştirirkende hiç bir şeye ellenmedi eve kimse gelmedi kurye hariç, niye böyle oluyor anlamıyorum.

Altyapı Nokia ONT’mi bir de FİBER mi kullanıyorsun?

hocam pek anlamam tek bilgiğim dairemin içine kadar fiber orda bi tane sanırım gpon denen bi cihaz var bu cihaz her daireye özel yani binada ortak bi tane değil her dairede kendi evinin içinde duruyo neyse
işte o gpon a bağlayıp ordan modeme düz yeşil renkli bi ethernet kablosuyla aktarılıyo internet

FİBER evet ama bu değerler iyi sayılabilecek değeler.

yani hocam lol ve valoda %100 paket kaybı yaşıyorum, diğer oyunlarda da bi anda çok fazla ping giriyor. sürekli sorunun bireysel olduğu söyleniyor ama iki google da aratma ile bu sorunu yaşayan ve çözüm bulamamış onlarca insan var. Yoksa indirme ve upload gayet yeterli evet.

Acaba paket kaybı oluşmasının sebebi bufferbloat olabilir mi?

Operatör tarafındaki sorun kısmen çözüldü, Qos yapılandırmalarını devredışı bırakarak test yapabilirsiniz.

Nasıl yani?

@Drahmizm benim hızım kısıtlanmış şekilde acaba o yüzden mi bende sorun gözükmüyor? TurkNet’in dediğine göre upload hızım 8’e sabitlenmiş. Bufferbloat testi yaptım sorun güzelmiş gibi duruyor. ZTE 298A V9 router’da ayarsız.

Evet, 10 verip 8 e kısıyorlar, bufferbloat sorunu tamamen olmasa da kısmen çözülmüş oluyor.

1 Beğeni

Ben böyle bir talepte bulunmadım Türk Telekom bunu sorunlu olan tüm bölgeler için mi yapmış? Router almıştım onunla biraz çözmüştüm sorunu şimdi iade edeceğim eğer çözüm kalıcıysa bir bilginiz var mı?

1 Beğeni