Bu hat değerleri normal mi?

Downstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin downstream: 19.4 dB
output power upstream: 9.4 dbm
attenuation downstream: 12.4 dB

Upstream:
noise margin upstream: 18.5 dB
output power downstream: 12.9 dbm
attenuation upstream: 0.8 dB

Bir süredir bu modemi kullanmıyordum ama bu civarda biraz iyileşme oldu, bir değişim var mı acaba diye deneyeyim dedim. Yine kopuyor. Türknetin modemi.

Bu değerlerde kopması normal midir? (genel olarak bu değerler iyi midir, kötü müdür? Ne kadar iyi/kötüdür?)

2 Beğeni

Hocam download zayıflama yüksek.

“attenuation downstream” değil mi?

İnternette baktığım kadarıyla 20’ye kadar sıkıntı yok gibi duruyor. Şuradan anladığım kadarıyla bi sıkıntı yaşamamam lazım, yanlış mıyım?

1 Beğeni

Bu değere göre kopma olmaması gerekirdi diye düşünüyorum. Kopma olduğunda dsl ışığı sönüyor mu?

Hızlı hızlı yanıp sönüyor diye hatırlıyorum, ama bir daha koptuğunda tekrar bi bakarım.

Zaten tam bir kopma da denemez sanırsam, garip bir şey. CRC uçmaya başlıyor ve sitelere girmeye çalıştığımda dakikalarca süren bir yüklenme başlıyor. 5 dakika sonra Steam “şifreniz değişti” uyarısı vs. veriyor vs. tam bir saçmalık.

Yeniden başlatınca hemen düzeliyor bir sonraki saçmalamaya kadar.

Modeme gelen hattı kontrol edin ekleri soketleri vs. Bu değer ile crc basmaması lazım eğer crc artar ve modem telafiyi karşılayamaz ise hattı koparıp yeniden dener diye biliyorum.

Önceden modemi direk evin girişine bağlamıştım, değişen bir şey olmamıştı (değerler de neredeyse aynıydı zaten)

Kafamı karıştıran, modemin garantide değişmesi ama aynı şeyin olmaya devam etmesi.

Yani bu hat değerleriyle sıkıntı olmaması gerekiyorsa, sıkıntı modemde. Ama modem değişmesine rağmen sıkıntı devam ediyorsa da, sıkıntı hatta? Veya benim şansıma yine sıkıntılı modem mi geldi?

Şu anda aktif kullandığım modem de Tenda v300, piyasada bulduğum en ucuz modemlerdendi zamanında, sırf bu modemin yanında test için almıştım. Yani daha kaliteli olsa anlayabilirdim ama…

Eminim ki hattınız da ya da tesisatınızda hiç 1 sorun yok modem kaynaklı olması daha olası ama böyle bile sorun çıkartıyorsa ne olabilir ki acaba
Tendayı test ederken değiştirmediğiniz kablo var mıydı?

Tenda aldım alalı hiç bir sorun çıkarmadan çalışıyor. Hız değerleri de neredeyse aynı.

1 Beğeni

Bu sayfadaki değerlerin tamamını atabilirmisiniz? Kopma olduğunda bu sayfadaki değerler değişiyor mu? Gözlemleyin.

Modemden kaynaklı dertler oluyor böyle durumlarda nedeni ise cihazın portlarında sıkıntı çıkabiliyor sorunun geçtiğine sevindim…

20 ye kadar sıkıntı olmaması lazım ama upload 0.8 iken download 12.4 olduğu için yüksek demiştim.

=============================================================================
xDSLFwVersion: FwVer:5.12.21.0_B_A60901 HwVer:T14.F7_0.0
Line State: Up
Modulation: ITU G.993.2(VDSL2)
Annex Mode: ANNEX_B

INP downstream: 0
INP upstream: 0
shineGINPdownstream: 0
shineGINPupstream: 0
reinGINPdownstream: 0
reinGINPupstream: 0

TPSTC type: 64/65B PTM TC

near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
near-end fast channel bit rate: 35838 kbps
far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
far-end fast channel bit rate: 6142 kbps

near-end FEC error fast: 0
near-end FEC error interleaved: 0
near-end CRC error fast: 0
near-end CRC error interleaved: 0
near-end HEC error fast: 0
near-end HEC error interleaved: 0
far-end FEC error fast: 0
far-end FEC error interleaved: 0
far-end CRC error fast: 0
far-end CRC error interleaved: 0
far-end HEC error fast: 0
far-end HEC error interleaved: 0
DSL uptime :7 min, 55 secs
DSL activetime :0 min, 16 secs

Downstream:
noise margin downstream: 19.8 dB
output power upstream: 9.4 dbm
attenuation downstream: 12.3 dB

Upstream:
noise margin upstream: 18.5 dB
output power downstream: 13.2 dbm
attenuation upstream: 0.9 dB

Bit table:
carrier load: number of bits per tone
tone 0- 31: 00 00 00 05 67 89 aa aa bb bb aa aa ab ab aa a9
tone 32- 63: 96 67 77 78 89 99 99 9a a9 aa aa aa aa aa aa aa
tone 64- 95: aa ab ab bb ba ba bb aa ba ba bb aa bb ab aa aa
tone 96-127: aa aa aa aa aa aa aa aa aa aa aa aa aa aa aa aa
tone 128-159: aa aa aa aa aa aa aa 99 aa aa aa a9 aa aa aa 99
tone 160-191: aa a9 aa 9a a9 a9 aa aa a9 aa a9 99 99 a9 99 a9
tone 192-223: 9a 9a aa 99 9a 99 99 99 99 a9 99 99 99 99 9a 99
tone 224-255: 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99

Kopma olduğu zaman CRC uçmaya başlıyor ama öyle böyle değil. 1000 1000 artıyor resmen.

Doğrudur, neden öyle bir fark olduğuna pek anlamış değilim ama genel olarak sıkıntı yaratmaması gerektiğinden çok kafaya takmadım.

1 Beğeni

Kablonuzda sorun olabilir. Bir kap açılıp kapanması yada titreşimde kontrol edin crc artıyor mu? Bu değerler ile 75 civarı hız almanız gerekiyor. Bu modem ilede telnet komutları ile max hız görünüyordu bir deneyin isterseniz.

Yok hocam kapıyla vs. alakası yok. Örneğin şu anda 2 saattir açık ve 10 crc var sadece. Zaten modemi evin girişine bir gün boyunca takılı bırakmıştım (tam TTnin kablosunun bittiği yere) ve değişen bir şey olmamıştı. Ev içi bir kabloyla alakası yok yani.

Kopmalar genelde akşam saatlerinde, aniden oluyor. Sanki DDos attack yemişim gibi.

Telnet ile ne demek istediğinizi tam anlayamadım.

Hat değerleriniz çok iyi. Eski köy hattımda yoldan yüklü kamyon geçerken bende crc artıyordu. Belki böyle bir temassızlık olabilir.
telnet için bu konuyu bir inceleyin isterseniz.
https://forum.turk.net/t/cozum-vmg8623-t50b-maks-bandwidth/20443

Hocam şimdi hiç uğraşasım gelmedi onunla :smiley:

Zaten şu an paketim 35 yani hızı zorlamıyorum. Benim sinirimi bozan bu modem. Galiba yine garantiye abone olacağım gibi duruyor.

Dslam kaç metrede? Yani 2. modem olduğundan sorun modemde olduğunu sanmıyorum. CRC anında modem değerlerinizi yakalarsanız destek kaydı açın.

Dslam kaç metrede?

Doğruyu söylemek gerekirse emin değilim.

Önceden bu süreci yine yaşadım o yüzden yine garantiye kalacak gibi duruyor, ama denerim bi yine.