Bu dolap da neyin nesi?

Merhaba arkadaşlar evimin önünde tip-7 erişim kabini bulunmakta. Bugün önüne yeni dolap koyulmuş. Bu dolap nedir?

Ofsd, Fiber toplama kabini ne benziyor.

Köşede birşey yazmıyor.

Hocam o ne işe yarıyor?

Hayırlısı olsun. Her yere Vdsl dir Fiber dir birşeyler yapıyorlar.
Var ya 17 senedir adresime bir kere bile bir iyileşme yapılmadı.
Neye göre kime göre yapıyorlar vallahi çok merak ediyorum.
Geçen Ulaştırma Bakanın di yanlış hatırlamıyorsam şey paylaşmış. Turkiye nüfusunun %92 fiber internet kullanıyor demiş. Acaba başka bir ülkenin bakanı mı yoksa ben mi farklı ülkede yaşıyorum diye beynim kısa devre yaptı

5 Beğeni

Vdsl kabinler takılmadan önce sokaklarda olan eski pasif kabinler bakır kabloları toplayıp santrale iletiyordu ofsd’ler de onların fiber versiyonu apartmanlardan çıkan fiber kablolar buna takılıyor santrale gidiyor içinde cihaz yok pasif.

1 Beğeni

Yani binaya fiber mi gelicek şimdi anlayamadım.
Çünkü LinkedIn üzerinden Telekom CEO’suna binaya kadar fiber altyapı talebinde bulunmuştum. Tabi görüp görmedikleri belli değil.

Merhaba @semihaydogan, muhtemelen bölgenize TTFiber altyapısı çekiyor. Bu kabin ona işaret ediyebilirim.

1 Beğeni

Santralden bu yere kadar fiber kablo döşeniyor orada evinize port açıp bakır kabloyla evinizin orada ankstreye kadar çekiyorlar. Bizimkiyle aynı dolapsa şayet…

1 Beğeni

Yakınlarda sinyalizasyon varsa onun dolabı da olabilir

1 Beğeni

Tip-7 ye bağlıyım zaten hocam.

1 Beğeni

Peki o ne oluyor hocam?

Hadi inşallah hocam yıllardır bekliyorum.

Kavşaklardaki trafik ışıklarının kontrol ünitesi

2 Beğeni

He yok cadde üzerinde ışık yok hocam. Ayretten o kutu koyulmadan önce şerit çekilmişti ve Telekom yazıyordu.

Sizin sokağa hizmet veriyorsa evet.

1 Beğeni

Mükemmel inşallah olur ya :relaxed:

1 Beğeni

eve gelmeden gittim bizim saha dolabına o da tip-7 dolaptı ki dediğim gibi vdsl altyapı geliyor kısacası evinize

2 Beğeni

Yok hocam teşekkür ederim bilgi için ama tip-7 dolabın önüne yeni bir dolap koydular onu sordum. Normalde şuan VDSL bağlıyım.

1 Beğeni

Fiber internet diye bahsettiği sanırım fiber ile desteklenen omurgadan internet hizmeti alıyor.

Yani maliye bakanının ülkedeki herkeste para var demek gibi bir şey bu, var ama ben 4250₺ alırken adam 10000₺ alıyor sen herkeste para var diyorsun, sanırım böyle örneklendirebilirim.

2 Beğeni