Bakan Yardımcısı Sayan'dan 5G ve fiber internet açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, 5G ve fiber internet teknolojisi hakkında açıklamalar yaptı. Fiber için 2023 sonu hedefini açıkladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan , Türkiye’deki 5G ve fiber internet çalışmaları hakkında bilgi verdi. Fiber internetin yaygınlaşması için 2023 sonunu işaret etti ancak 5G hakkında tarih bilgisi vermedi.

5G’de yerli teknolojilerin önemine vurgu yapan Bakan Yardımcısı Sayan, şunları söyledi:

“Türkiye’nin 4,5G’de yerlilik, millilik oranını yüzde 30’a çıkardık. Biz 5G’yi de sadece kullanan değil yerli ve milli imkanlarla teknoloji tasarlayan, geliştiren, üreten ve ihraç eden ülke konumuna ulaşmak için çalışıyoruz. Coğrafyamız da haberleşme altyapılarının yerli ve milli olmasının kritikliğini bize göstermiştir.”

Fiber internet konusunda ise 2023 sonuna kadar her evde 100 Mbps hızında internetin olmasını hedeflediklerini söyleyen Bakan Yardımcısı Sayan, “Fiber internetin bütün evlere ve mahallelere gitmesini istiyoruz. 2023 sonu hedefimiz her hanede 100 megabit/saniye internetin olması. Çünkü teknoloji sürekli gelişiyor ve dijital dönüşüm bizi çepeçevre kucaklıyor. Fiber uzunluğumuz 471 bin kilometre. İnternet abonelerinin aylık ortalama kullanımı 204 gigabayta ulaştı.” dedi. Sayan’ın bu hedefi imkansız görünüyor. Umarız yakın zamanda fiber altyapı çalışmaları hızlanır.

4 Beğeni

Ben bilmem bakan bey 2023’e kadar demişti eğer ki evime fiber gelmezse 1 ocak 2023 saat 00:01’de cimerden altyapı bakanlığına şikayetimi yazıcam. Evine fiber gelmeyen herkeside buna davet ediyorum. Hiç bahane aramasınlar mevcut bakırları söküp satsalar maliyetini çıkarır.

5 Beğeni

Atanmış bakanı atayana mı şikayet edeceğiz :joy::joy:.

Bakan 2023 ü uzak bir tarih sanıyor olabilir mi ki?

4 Beğeni

2023 sonu hedefi :joy::joy::joy: Şimdi yazacaktım bir şey, ya sabır :joy:

3 Beğeni

hayatında mouse’a el sürmemiş bakan vardı bi ara. teknolojiden, bulut bilişimden filan bahsediyodu. hatta zengin olmuştu. gemiler filan. bu dediğim bizim ülke değil ya yanlış anlamayın. bi muz cumhuriyetinden bahsediyorum, ismi aklıma gelmedi şimdi. ne komik ülkeler var. orda mesela bi vaat verecekseniz hep seçimden sonraki bi tarihi işaret edip mucizevi vaatler veriyosunuz, sonra o ülkenin halkı da inanıp oy veriyo filan. ilginç memleketler.

6 Beğeni

Fiberi ne olarak alıyor onu anlamak lazım belki fiber bezden bahsediyor temizlik için iyi oluyor fiber bez

6 Beğeni

Sadece download veren elleriniz dert görmesin <3 (minnettar, itaatkar, biat eden insan emojisi)

büdüt: link eklenmesi gereken çalıntı konu.

2 Beğeni

tabiki tutulmayacak ve bazı altyapılar sökülcek

fiberden kastı sokağa kadar galiba

3 Beğeni

Zaten 1 yıl gibi bir süre her eve fiber bağlantısını için çok kısa. Büyük ihtimalle öncelikle her sokağa fiber getirip geneli VDSL altyapıya geçirecekler. Saha dolaplarına fiber geldikten sonra da artık yavaş yavaş eve kadar fiber bağlantıyı arttırırlar.

1 Beğeni

arsamın dıbınden (2 mt uzaklık logara) ana yoldan hem superonlien hem telekom fıber dosedı 2 ay oncesınde
superonline tek ozel eve veremeyız sıte olursa olabılır…
telekom oda tereddut tek eve verılmıyor…pırojeye eklemeye calısayım dedı turktelekom altyapı saha ekıbı bayramdan 20 oncesınden gıdıp yazdrım aradılar gelmıs saha ekıbı ,20 gun sonra aradıgımda ok lendı galıba dedı tereddutlu ben donerım sıze,araya bayram gırdı 15 gun hectı 2 defa aradım cep telefonun hep sahadayım buroya gıdınce sıstemden bakıp donerım halen 2 ay oldu aracaklar (bugun bıle aradım aracam sizi dıyor )
fıberı almak bu kadarmı zor olacak …
yazıyorlarla kullancılar apartamana gıgafıber kutusu konmus ne zaman aktıf olur burdada olsa da beklesek :((

1 Beğeni

Toplanana kadar çalınıyorlar.

1 Beğeni

Bakan o kadar uzak ki vaadi indirme (muhtemelen) ama yükleme hızlarından hiç bahseden yok. Sanki internet çeşmeden akan su, hiç bizim birşey yüklememize gerek yok.

2 Beğeni

mahallede hem superonline alt yapısı var bazı binalarda yok sadece ve getirmiyorlar tt nin var birde oda birkaç binada var ama getirmiyorlar illa vdsl kullanacaz

2 Beğeni

Bakan fiber diyorda… onların kafa VDSL i de fiberden saydıkları için sorun olmaz. 100 mbit dedikleri de vdsl zaten… fiber de 100 mbit i konuşmaları ayıp

1 Beğeni

fiber dosuyorlar fakat vermıyorlar cok entresan arıyorum adresınden adsl atyapınız mevcut bu devırde adsl mı kaldı fıber devrı artık…onuda gectık neymıs evımde fıber yokmus
ben zaten kac zamandır mucadele edıyorum evıme 15-20 mt kablo cekılmesı ıcın sonlandırılıp adres tanımlanmasını onuda yapmıyorlar…
demekkı hepsının karnı tok isteyene vermedıkce ne anlamı varkı…
hem turktelekom hem superonline arsamın dıbınde olmasına ragmen ve logarda var alamıyorum…kac fırma ıle gorustum ıse altyapıyı sadece tt ve superonline getırmedıkce hıc bır fırma kablo cektıremıyor fıber olarak ana sebekede cekmıyor nasıl olacak bakalım.
-_-

1 Beğeni

Aynısını bana da yaptılar. Yan binalara kadar fiber kablo çektiler. Bana niye çekmiyorsunuz diyorum. 50 mbit vdsl altyapısı var. O yüzden proje de yoksunuz dediler çekmediler. Süperonline illa şu kadar abonelik olacak öyle diyor. İkisi de yapmadı. Hiç hesapta yokken TurkNet geldi ve fiber kabloyu döşedi gitti. 19 mayıstan beri bekliyorum. İnşallah aktifleşecek. Bana büyük süpriz oldu yani…

Vdsl yi fiber diye yutturuyolar komedi 2023 ne buyuk seneymis herkes bu seneye kaldi desene 4 5 yildir bitmiyen fiber 2023 sonunda heryerde olacakmis bende messsi

1 Beğeni

Dabiiii 20 yıldır olmayan her şey seneye olacak :grinning: İşin acısı bunu ciddi sanan %15-17 bir kitle var.

1 Beğeni

Bakan sayan haklı çıktı. 6 Ay önce Türk Telekom sokağımda fiber kazısına başladı, 1 hafta önce falan evime kurulum için geldiler ve odama kadar fiber kablo giriyor. 112 Mbps Download alıyorum. Ancak yine de, fiber gelmeyen hala çok fazla eksik hane var.