Atanabilr hız ve bağlantı hızı

Merhaba,
Modem de atanabilir hızım ile bağlantı hızım arasında ciddi bir fark var. Modem üreticisiyle görüştüğümde bu snr değerinde alabileceğim hızı temsil ettiğini söylediler. Çok daha düşük bir bağlantı kurulması normal mi?

Modem: Keenetic extra dsl

ITU G.993.2 (VDSL2)

Hat durumu

showtime

Mod

VDSL2 CPE

VDSL profili

17a

Bağlantı hızı

42485 kbit/s 5959 kbit/s

Atanabilir hız

50351 kbit/s 270042 kbit/s

Gürültü marjı

3.7 dB -48.8 dB

Sinyal gücü seviyesi

2.4 dBm 6.9 dBm

Sinyal zayıflaması

19.1 dB 3.0 dB

ciddi fark dediğin 0.8mb mi :)) ortalama o kadar düşük zaten normaldir. 0-0 alamazsın. Ama sinyal zayfılaman biraz fazla. İç tesisatını yekpare yapmanı. ekleri kaldırmanı. tek hat çekmeni tavsiye ederim. splinter varsa da kaldır. biraz daha iyileşecektir. Ama 50-50de olmayacak yine :slight_smile: En fazla 45-47 arası görürsün.

1 Beğeni

Sitreden cat6 kablo çekili sadece küçük bir yerde ek var. O kısma da lehim atacağız. 0.8 mb değil hocam 8 mb dikkatli bakın. Gün içi dalgalanmalarla beraber hız minumum 49 a falan düşüyor. Stabil rahat bir şekilde 45-46 mb alabilirim ama bağlantı 42-39 arası değişiyor. Benim sorum bağlantı hızı ile atanabilir hız arasındaki 8mb fark aslında. Hat iyileşirse, snr değişirse vs hız yükselebilir ama aradaki fark gene benzer kalıyor. Örneğin upload da böyle bi fark yok çok çok düşük bir fark var atanabilir hız ile bağlantı hızı arasında.

ITU G.993.2 (VDSL2)

Hat durumu

showtime

Mod

VDSL2 CPE

VDSL profili

17a

Bağlantı hızı

42561 kbit/s 5672 kbit/s

Atanabilir hız

51139 kbit/s 5732 kbit/s

Gürültü marjı

4.0 dB 8.0 dB

Sinyal gücü seviyesi

13.9 dBm 6.8 dBm

Sinyal zayıflaması

19.1 dB 2.9 dB

güzel kardeşim bir dosya down ettiğinde 5mb ile değil 4.2mb ile down ediyorsun. 0,8mb kayıp var. Diğer taraftan bakıncada 8mbps var. Dediğim gibi eki kaldır. lehim yerine jak1 konnektör kullan. ama en fazla alacağın şey değişmeyecek bu da 42-47 arası olacak. ayrıca hız testiyle de doğru sonuç tam alamazsın. kablolu test yapacaksın aynı servera ping atacaksın. en doğru sonuç için ise kablolu bir dosya down ettiğinde görürsün.

Download hızından bahsetmedim ki ben 5mb 4.2mb 0.8 mb nerden çıkarıyorsunuz. Download hızım 34-38 mb arası değişiyor. Benim bahsettiğim şey tamamen 39-42 mb olan bağlantı hızım ve 49-52mb olan atanabilir hızım ile ilgili. Hat iyileştirme önerileri için teşekkürler ama attığım değerlerin ve sorduğum şeyin bahsettiğiniz şeylerle ilgisi yok.

Eki sağlamlaştırdıktan sonra tekrar atın hat değerlerini.

ITU G.993.2 (VDSL2)

Hat durumu

showtime

Mod

VDSL2 CPE

VDSL profili

17a

Bağlantı hızı

39098 kbit/s 5750 kbit/s

Atanabilir hız

47203 kbit/s 5807 kbit/s

Gürültü marjı

3.9 dB 8.0 dB

Sinyal gücü seviyesi

14.0 dBm 6.9 dBm

Sinyal zayıflaması

18.9 dB 2.8 dB

Eki lehimle sağlamlaştırdım.

Önceki hat değerlerinizle arasında çok fark yok sanki.

Evet gün içi oynamalar dışında bir değişiklik yok. Şuan da böyle:

ITU G.993.2 (VDSL2)

Hat durumu

showtime

Mod

VDSL2 CPE

VDSL profili

17a

Bağlantı hızı

41818 kbit/s 5573 kbit/s

Atanabilir hız

50219 kbit/s 5577 kbit/s

Gürültü marjı

4.0 dB 8.0 dB

Sinyal gücü seviyesi

13.9 dBm 6.8 dBm

Sinyal zayıflaması

19.1 dB 2.8 dB

Zayıflama yüksek. Bu değerler ile 35 mbps e kadar olan paketi kullanmanızı öneririm.

teşekkürler ama şuan stabil bağlantı alabiliyorum snr 4 ayarı ile hatta atanabilir hız 50 gözüküyor ancak bağlantı hızı atanabilir hızdan düşük bu konuda bilgisi olan kimse yok mu?

Genelde bu şekilde olur santrale olan uzaklık,altyapının ve iç hattın sağlamlığı ,DSLAM kilidi vb durumlarda tam %100 kullanım sağlanamayabilir.

dslam kilidi olup olmadığını nasıl öğrenebilirim. Hep 8 mbit aşağısından bağlanıyor bu kilit var anlamına gelir mi? Kaldırtabilir miyim eğer varsa bunu?

.Size tam olarak sorun şu diyemem ama OİM üzerinden bilgi alabilirsiniz.Eğer kilit varsa teknisyen tarafından verilebilecek değere bakılır hattın durumuna göre kaldırılır veya kalabilir olduğu gibi.

vae alt yapısı olduğu için bir şey yapamadıklarını söylemişlerdi daha önce. Tekrar kayıt oluşturmalı mıyım sizce?

İsterseniz açıp NmsHızProfil bilginizi isteyebilirsiniz.

Açtım hocam teşekkürler. Bu bilgi ne anlama gelecek şimdi?

Hattınıza tanımlanan hız değerleridir.Örneğin : NmsHızProfil : 102400/8192/V
Burda 100 e kadar Down 8 e kadar Up tanımlanmış mesela.

" Merhaba,

Hattınıza tanımlı hız profili 50 mpbs olup,tarafınıza ulaşan hız 42 mpbs’dir.Altyapınızın desteklediği maksimum hızları almaktasınız.

İyi günler dilerim."
bu cevabı verdiler arıza kaydı teknik bilgilerde NmsHızProfil : VDSL2_50M_8192 bu gözükmekte.