Atanabilr hız ve bağlantı hızı

Size hız 50 Down 8 Up olarak tanımlanmış bir sorun gözükmüyor tanımlama kısmında.

dslam kilidi olabilir mi 8mb daha düşük hızla bağlanması?

Hayır DSLAM kilidi yok NmsHızProfili’nde yazan değer atanmış.

Paket 50 MBPS’e kadardır. Sürekli 50 MBit istiyorsanız çok yüksek fiyatlarla, sürekli olarak 50 MBit tanımlıyorlar ama kurumsal müşterilere diye biliyorum. Sizin isteğinizi ben çok iyi anladım, sürekli 50 MBit alamazsınız.

Ortalama 5 MBit kayıp yaşarsınız, sürekli 50 MBit almak isterseniz çok yüksek ücretler ödemeniz gerekmektedir her firmada.

Hiçbir firma 50 MBPS Paket diyip 50 MBPS vermez/veremez.
Hat değerlerine de pek takılmayın, şimdi maks hızınız 60 gösterir bir kaç saat sonra maks hız 50 gösterir gibi değişkenlik gösterebilir bölgenizde ki kullanıma göre.

İstediğiniz hızı alamazsınız, anca 75’lik pakete geçersiniz ve altyapınız destekliyorsa biraz daha yüksek alırsınız. Atıyorum altyapınız 100 destekliyor, siz 100’lük pakete geçin 100 MBit sürekli alamazsınız, anlık görürsünüz sadece. Umarım demek istediğimi anlamışsınızdır, yani iç tesisatı değiştirmenize gerek yok.

1 Beğeni

teşekkürler hocam ozaman 8mb düşükten bağlanmasının sebebi ne olabilir bir fikriniz var mı?

Buraya basarak inceleyebilirsiniz açıklanmış durumda.

Birkaç Mbit aşağıdan bağlanması mantıklı bir şey hattın daha stabil olması için. Ancak benim durumumda 50 mbit hattın desteklediği hızsa 42 mbit ile bağlantı alıyorum. Yaklaşık ortalama 8 mbit altında bağlantı kuruluyor. o dediğiniz değişmeler oluyor mesela maks alınabilcek hız ve bağlantı hızı otomatik olarak güncelleniyor. Ama dediğim gibi 8 mbit altından. Telekom şirketleri bilerek düşük bağlantı hızı mı veriyor yani?

Hayır size 50 tanımlanmış durumda profilinizde yani TT kaynaklı bir sorun yok.Kablo tamamen fiberoptik olsa hızda kayıp olmaz fakat bakır kablo üzerinde hızda kayıplar yaşanabilmektedir.

ya kardeşim teknik bilgin sıfır ondan dolayı anlamıyorsun. bir konu açmadan önce biraz makale okunmasını, araştırma yapılmasını tavsiye ediyorum.

son olarak; arkadaşların vermiş olduğu cevapların çok doğru olmasına rağmen ısrarla devam ettiğin için tekrar ben de söyleyeyim. 50/50mbps alman imkansız. bir sürü etken var santralden modenine gelene kadar. dua et yine 8mbps’lik kaybın var. ben fiberim. optik kablo ile bağlanıyorum 100’lük pakette 92-95 arası alıyorum. sen bakır ile fazla bile alıyorsun :smiley: ayrıca dslam kilidi mevzusunun kafalara sokulmasını da anlamıyorum 77 ve 88mbps dışında benim bildiğim kilit yok. senin hızın 50 zaten. neyine kilit atacaklar :smiley: :smiley:

Anlamadığın ve teknik bilgin sıfır derken kendi teknik bilginin sıfır olduğunu belli ettiğin şey şu ki: atanabilir hız bağlantı kurduğum cihaz ile modemim arasında aktif olarak kayıpsız desteklenen hız demek. Ama kurulan bağlantı bunun 8mb altı. Kurulabilecek bağlantı hızı eşittir atanabilir hız. Kayıpla falan ilgisi yok bunun neyini anlamıyorsun. Araştırma yap demeden önce araştırma yapıp modem üretici firmadan bilgi aldığımı ve bir çok döküman okuduğumu bilmeni isterim. Ben sebebini öğrenmek için konu açtım. İnternet hızım artsın ya da artmasın fark etmez. Mantıksız cevapları kabul edeceğim anlamına gelmiyor. Ve sen en saçma, en alakasız cevap yazan kişisin. Şimdi gelip laf sokma çaban da boş.

:smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: kardeş atanabilir hız alt yapının desteklediği hız ve bağlantı hızı mevcut hızındır. atanabilir hızı maksimum seviyede alabilirsin de alamazsın da. bunda etkenler bi dünyadır. ilk mesajımda dediğim gibi ek varsa etken, (lehim dedin ama yak1 konnektör daha etkilidir), kablo kaliten etken, modem ayarların etken, snr dğerin etken, santral ile ankastre arandaki kaltie etken. atanailir hızın tamamını kesin alacaksın diye bir şey yok diyoruz haşabillah alacağım diyorsun. bu kadar adam boş konuşuyor yani bi tek sen doğrusun :smiley: atabilir hız=bağlantı hızı diye bir şey yok. bakır kablolu sistemdesin kayıpsız net istiyorsun :smiley: :smiley: :smiley: fiberde ben bile kayıp yaşıyorum. kabloluda tam alıyorum ama anladın mı wifi bile etken. alırsın keenetic extra yaparsın birkaç ayar wifi ile de minimum kayıpla hız alırsın. (Tabii diğer kısımlar sorunsuzsa.) neyse daha fazla uzatmayacağım. sen ilk iş birkaç destek kaydı aç TurkNet Online İşlem Merkezi üzerinden hepsini alacağım diye. bak bakalım ne oluyor :smiley: :smiley:

Israrla anlamıyorsun. Bu snr değerinde hattın sağlayabileceği hız atanabilir hız. snr değiştirmeden ya da kablo değiştirmeden ayar yapmadan hiç bir şey yapmadan her şey sabitken tüm ortam şartları aynı kaldığı müddetçe hattın kapasite hızı bu. Hala gelmiş kayıp diyorsun ek diyorsun. Alt yapı bu hızı destekliyor işte kendin söylüyorsun. Alt yapı nedir ek yeridir gürültüdür bakır kablodur yapılmış olan ayarlardır… Tamamı alacağım diye bir şey yok tamam ama sebebi ne işte bunu soruyorum. saydığın şeyler alt yapıyı etkileyen şeyler, atanabilir hıza direk etki eden şeyler. Ben bağlantı hızı ile atanabilir hız arasındaki farkı soruyorum. Wifi ya da ethernet atanabilir hıza ya da bağlantı hızına etken değil bilgisayar ya da telefonun bağlantı hızına ve hız testlerine etken. Fiberde bile kayıp yaşıyorum demen sebebini açıklamıyor. Zaten keenetic extra modemim. İlk postumu okursan görebilirsin yazıyor orda :smiley:

Ana post harici üst kısımları pek okumadım ancak hattınızın ankastre tarafında değerler kötü sanırım. Yak konnektör ile hattı düzgün bir şekilde bağlayın. Ayrıyetten atanabilir hız değeri modem tarafından ölçümlenen tahmini bir sayıdır. Orada yazan değeri tamamen alacağınızı sanmayın lütfen. Misalen 5DB snr ile 100010 kbps ile bağlantı sağlıyorum ben ancak atanabilir hızım 121000 kbps dolaylarında.

Fiberde ben bunu alıyorum sen şunu aldığına dua et tarzı yaklaşımları pek etik bulmadım ben açıkcası hepimiz aynı oranda altyapı konusunda şanslı değiliz maalesef. Bu nedenle talebinizi anlıyorum alabileceğimin en iyisini alayım diyorsunuz ancak o değere ulaşmanız oldukça zor. Altyapı tarafında düzenlemeler yaparsanız değerin bir miktar daha artacağını düşünüyorum ben.

2 Beğeni

Snr nin 4 olması hattın sağlıklı olmadığının göstergesidir. Konu sapmak üzere. Hattın kapasitenin üstünde hız tanımlı ve siz o tanımlı hızı alamıyorsunuz. Kendimden örnek vereyim daha net olsun. Bana tanımlı hız 50/8 ve modeme ulaştırılan değer 51 küsürlü bir değer yani tanım in hepsi modeme ulaşıyor. Siz de durum üste bahsettiğim gibi. Konunun başka Bir cevabı yok.

snr 8 çektiğimde gene aynı durum var hocam snr ya da hat kalitesiyle ilgili değil bence. Hat kalitesi zaten direk atanabilir hıza etki ediyor. Snr 4 e çekmiştim stabil bağlanabiliyorum diye. snr 8e aldım gene 8mbit düşükten bağlanıyor.

ITU G.993.2 (VDSL2)

Hat durumu

showtime

Mod

VDSL2 CPE

VDSL profili

17a

Bağlantı hızı

35506 kbit/s 6282 kbit/s

Atanabilir hız

43699 kbit/s 6321 kbit/s

Gürültü marjı

7.9 dB 8.0 dB

Sinyal gücü seviyesi

14.0 dBm 7.4 dBm

Sinyal zayıflaması

18.8 dB 2.8 dB

snr 16 ayarladığımda

ITU G.993.2 (VDSL2)

Hat durumu

showtime

Mod

VDSL2 CPE

VDSL profili

17a

Bağlantı hızı

22584 kbit/s 6239 kbit/s

Atanabilir hız

29143 kbit/s 6287 kbit/s

Gürültü marjı

16.0 dB 8.0 dB

Sinyal gücü seviyesi

13.6 dBm 7.4 dBm

Sinyal zayıflaması

18.8 dB 2.8 dB

Anlayışlı yorumunuz için teşekkürler. 5mbit açıkçası benim için çok bir şey değiştirmeyecek. Türknetle de konuştum bu durumu post açmadan önce. Alt yapıya müdahale edemediklerini belirttiler arıza olmadığı için. Bir çözüm aramıyorum açıkçası ama hat iyileştirme önerileri için teşekkürler. Sebebini öğrenme amaçlı post açtım. Açıkçası modem üretici firmayla konuştuğumda tahmini değerden ziyade o anki snr seviyesinde desteklenen değer olarak belirttiler. İletişim hızının tahmine dayalı olmadığını düşünüyorum bu yüzden.

1 Beğeni

Hocam yabancı kaynaklardan da DS Actual - DS Attainable Rate olarak araştırma yaparsanız tahmini olarak yorumlandırdıklarınız görürsünüz. düşük hızlar için belki ordaki değere oransal olarak yaklaşmak daha mümkün olsa da yüksek hızlarda aynı işlemin geçerli olabileceğini pek sanmıyorum. Bazılar Keenetic modemlerin SNR tarafında yanış değer verdiğini aslında kurulan bağlantının ordan kullanıcının atadığı değer olmadığını öne sürüyorlar. Ben bu iddiaları keenetic in rus forumunda da gördüm ancak pek bir dayanağını görmedim. Demem o ki test etsem bile kesin şudur diyebileceğim bir şey söyleyemem :smiley:

2 Beğeni

“DS attainable rate” üzerinden yabancı kaynaklara baktım. Tamamen dediğiniz gibiymiş. Vectoring gibi farklı teknolojiler için farklı hesaplanma yöntemleri var. Ve bunların hesaplanmasını iyileştirme amaçlı akademik yayınlar vs buldum. Keenetic hesaplamada farklı veya hatalı bir yöntem kullanıyor olabilir dediğiniz gibi. Yaklaşık 8mb lık bi sapma yaşıyorum. 16 db snr de 100de 30 a varan sapmalara denk geliyor. Farklı bir teknoloji veya yönteme göre hesaplama yapıyor diye umuyorum yoksa kabul edilebilir bir oran değil. En mantıklı sebep bu gibi. teşekkürler…

1 Beğeni

Vectoring vb teknolojiler hem ISS tarafından hem de hat boyunca kullanılan diğer ağ bileşenleri tarafından da desteklenmelidir ki faydalanabilesiniz. Kendi denetimlerim sonucu optimal VDSL ayarını şu şekilde yaptım ve uzun süredir sıkıntısız kullanıyorum. Dilerseniz deneyin kullanın dilerseniz de otomatik ayarlarla devam edin. Merakınızı giderdiysem de ne mutlu bana :slight_smile:

KeeneticOS 3.6 Beta 2

Edit: iptv ve telefon hizmeti almadığım için o sekmelerin alt kısımlarını da sildim ben. Ancak kullanıyorsanız o kısımlar varsayılan olarak kalsın. Yoksa silin @onur10