Arıza kaydı teknik bilg

Açıklayıcı anlatımın için teşekkürler. Telefon yıllardır kullanmıyoruz ama bina 25 yıllık falan olduğu için kablolar eskimiştir diye düşünüyorum. Altyapı sorgulamada 81mbps diyor ankastreden direkt bu hızı alabileceğimi düşünmüyorum açıkçası ama 30-35 arası alabilirsem de yeter şimdilik. Şuanki hızımdan iki katına çıkabilir miyim ondan da emin değilim ama umarım ulaşabilirim. Yoksa cimer falan şikayetle uğraşmaya devam edeceğim.

1 Beğeni

@bonuskafa 12 sene önce internet arızası için eve gelen ton ton bir amca tipli telekom çalışanı, senin evdeki iç tesisatta sorun var. ya değiştir ya da ben çatıdan modemine bi kablo çekeyim dedi. normalde çektiği kablodan para alması lazım idi iç tesisat olduğu için ama adam iyi biri olunca…

eğer telefon kullanmıyorsan sende direk ankastreden bi kablo çekebilirsin. bence cat falan değil kaliteli bir telefon kablosu çeksen o bile yeterli.masrafa gerek yok. altyapı sorgulama 81 mb diyorsa saha dolabını kast ediyordur. eğer dolaba yakınsan ve dolab ile senin ankastre arası kablo durumu iyiyse, çekeceğin telefon kablosuyla iyi bir hız alırsın. razı olduğun 35 in üzerinde. :slight_smile:

bence sen ne yap ne et ankastreden telefon kablosu çek modem. tek parça olsun. senin ev durumunu bilmiyorum ama fazla bir para etmez. metresi 2 lira civarında sanırım kablonun.

1 Beğeni

Dolaba yakın değilim maalesef telekomun 84 metre mesafe demesine rağmen nerden baksan 500 metre falan vardır aramda. Ankastreye de uzak değilim ikinci katta olduğum için. Eğer direkt bağlayınca yeterli hız farkı olursa kablo çektiririm çok önemli değil parası zaten pek bi şey tutmaz mesafe uzun olmadığı için :smile:

o zaman kablo çekme işi kolay olur. illaki direk ankastreden modeme çekilen tek parça kablonun etkisi çok iyi olur. ankastreyide bi kontrol et. ordaki bağlantın iyi olsun. oksitlenme yada kopukluk falan olabilir.

ama sonuçta istersen altın kaplama kablo çek ankastrende ne hız varsa ona göre hız alırsın. saha dolabının 500 m olması çok ta kötü değil. dediğim gibi eğer saha dolabı ile ankastre arası iyiyse tatmin edici bir hıza ulaşırsın. en azından denemek iyidir. :slight_smile:

1 Beğeni

Haklısın ben de öyle düşünüyorum ankastreden de kontrol edip ona göre ne yapacağıma karar vermek için. Bir aydır TurkNet telekom btk falan uğraşmaktan usandım inşallah çözülür de devam etmek zorunda kalmam :smile:

1 Beğeni

emin ol aynı şeyleri ben de yaşadım. doğru şeyleri yapınca işler yoluna giriyor. umarım faydasını görürsünüz :slight_smile:

2 Beğeni

Umarım düzelir. Çok teşekkürler baya yardımcı oldun. :slightly_smiling_face: Bu arada modem satın al sekmesi kaldırılmış oimden :joy:

1 Beğeni

inşAllah. :+1: rica ederim.

daha fazla sıkıntı olmadan kaldırılması isabet olmuş. en azından düzeltilip tekrar konur. :slight_smile:

1 Beğeni

Biz ödedik onun parasını. İçiniz rahat olsun. Kendi malınız gibi kullanın :blush::+1:

1 Beğeni

gözünü sevdiğimin dünyasının adaleti. aldığın kablonun parasını ülkenin bir yerinde hiç tanımadığın birisi ödüyor. :joy: :joy: :joy:

bu ülkeyi seviyorum. :slight_smile:

2 Beğeni

İç tesisat kontrolü için arıza ekibinden tanıdığı aradık sizin orda altyapı görünüyor ama bakır kablolar ben altyapıyı bakıra çevireyim de oraya gelip fiberi döşesinler dedi :sweat_smile: bir de TTde olsan daha iyi olurdu hizmetini de alırdın güzelce falan dedi iptal edip geçebilirsen iyi olur dedi yeniden TT yolları gözüktü sanırım :joy:

Ne farkı varmış sorsaydınız keşke. Ona iş emri gittiğinde yok sen TT ye geçseydin daha iyi olurdu mu diyecek yoksa işini layıkıyla mı yapacak bunu da aynı şekilde sorun lütfen.

1 Beğeni

Telefonla ben konuşmadım babam konuştu aslında ben de anlayamadım ya önce türk telekoma geçeceğim öyle altyapı gelecek ya da gelecek öyle geçersem daha iyi olacak ama bu şekilde de zaten altyapı olursa neden geçeyim ki :smile:

1 Beğeni

Umarım sorununuz kısa sürede çözülür. Ve böyle konuşan Telekom personeline hiç bir zaman muhtaç kalmazsınız🙏

İnşallah ama bugün babamla konuştuk bu konuyu şey demiş aslında işte TT’de olursan herhangi bir sıkıntıda daha çabuk sorun çözülür yakında olduğumuz için falan onu demek istemiş.

Umarım öyledir. TT de hâliyle sorun daha kısa sürede çözülür. Diğer ISS lerde prosedür var yok kayıt aç Telekom a söyle Telekom kontrol etsin teyit için tekrar dönüş yapacaklar sonra Telekom ekip çıkaracak vs. Ama TT de olur diğerlerinde bu iş olmaz demek farklı şeyler. :grinning::+1:

1 Beğeni

Evet haklısın olur ama geç olur. Yanlış bir anlaşılma olmuş :joy:

1 Beğeni

Bugün adrese göre altyapı bilgimi güncellemişlerdi 15mbps olarak tekrar baktım eski haline dönmüş. Sebebi ne olabilir sizce?

Ne olması gerekiyordu? Detayı unutmuş olabilirim :frowning::roll_eyes:

Sorgulamada 84 metre 82 mbps gözüküyordu bu bilgi yanlıştı telekom ekibi dün gün içinde düzeltmişti 15 mbps olarak, tekrar sorgulama yaptığımda yine 82 mbps yazıyor yani bunun neden olabileceğini sormak istemiştim.