Arıza kaydı teknik bilg

Evet destek kaydına büyük ihtimalle pazartesi cevap gelecek ama belirtilen tarihte arızanın giderilmemesi kötü olmuş :pensive:

1 Beğeni

Valla sorunu çözene kadar kayıt açmaya uğraşmaya devam edeceğim bakalım nereye kadar gidecek

1 Beğeni

TurkNet 'te arıza çözmede gerçekten sınıfta kalmıştir bana göre.
Otomatik / Bot cevaplar vermesi ve onca saat gectikten sonra, olumlu cevap görmemek ayrı bir dert.
Turknette Sorun yaşayanlara Allah sabır versin

1 Beğeni

Gerçekten de öyle ben de artık TurkNet Online İşlem Merkezi üzerinden değil btk üzerinden açıyorum. Bot vari cevaplar gelmiyor isteğime daha kısa sürede ulaşıyorum.

https://tuketicisikayet.btk.gov.tr/

1 Beğeni

Destek kaydındaki BTK şikayetleri de daha işe yarıyor gibi geldi bana normal kayıtlardan.

1 Beğeni

Bugün aramayla verilen cevap

1 Beğeni

Evin telefon hattı olan her odasında farklı hat değerleri alıyorum bugün kontrol ettim. En fazla aldığım odada 23mbps (en düşük snr değerinde 25mbps) civarında atanabilir hız değeri gördüm. Bi kaç gün içerisinde iç tesisatı kontrol ettireceğim sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Ankastreden direkt kablo çektirince sorunum çözülebilir mi sizce de? Fikrinizi söyleyebilir misiniz? @ModeratriX @HKN @yuce

1 Beğeni

Ankastreden ölçüm yaparak net sonuca varılabilir.

1 Beğeni

Biliyorum ama ihtimal var mı merak ediyorum forumda veya başka bi yerde belki benzer durumla karşılaşmışsınızdır diye size sormak istedim.

Dediğim gibi karşılaştığım olmuştur elbet ama ölçüm yaparak net sonuca varmak en doğrusu.

Anladım teşekkürler. Peki ankastrede adsl uca bağlı olunabilir gibi bi şey söylenmişti burada. Ankastrede adsl vdsl uç diye bi şey var mıdır bilginiz var mı bu konuda?

bakır ankastrede adsl vdsl uç diye birşey yoktur.

Bina ankastresi buna benzer bir şey sanırım bahsettiğiniz bakır ankastre bu oluyor.

resim

Evet budur
(20 karakter)

Teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için.

1 Beğeni

Evin içinde odalara dağılan diğer hatları iptal edip direkt gelen hattın olduğu kısma modemi bağlarsanız ankastreye bağlamış gibi olursunuz diye düşünüyorum

1 Beğeni

O zaman da binadaki kabloya bağlı olmuş oluyor mu sağlıklı bi sonuç vereceğini sanmıyorum hem de o kabloları bulabilecek durumum yok. Ankastreden direkt bağlantı daha iyi olur bence.

1 Beğeni

İç tesisat açısından söyledim. Zaten aşağıdan o kablo dairenize direkt geliyor. Daire içinde büyük ihtimalle salon kısmından diğer odalara dağılır. Telefon için düşünülmüş a? ama data hattında bu parazit ve hız düşümüne neden olur. En net sonuç yine ankastreye bağlayarak görülebilir.

1 Beğeni

Ankastreye direkt bağlayıp bakalım inşallah sorunum öyle çözülmüş olur.

2 Beğeni

@bonuskafa ben telefon kullanmadığım için ve evde ankastre kutusu olmadığı için direkten gelen bakır kablo çatıya geliyor. çatıda 20 metre telefon kablosunu ekleyip direk modeme verdim.

direkten ya da ankastreden gelen hat ne kadar kısa olursa, ne kadar az ek olursa (eklerin bağlantısının temiz olması lazım), eğer telefon varsa eve gelen hat ilk önce modeme gelmesi, ankastredeki senin kablolarının bağlantısı ne kadar temizse, hatta sokakta direk falan varsa direkteki kutu ne derece dış etkenlere kapalı, yağmur alıyor mu, kablo bağlantısı iyimi. bu sorulara olumlu cevap veriyorsan eğer, saha dolabına ya da direğe/ankastreye gelen hızın % 90 ını alırsın gibi. :slight_smile:

ama en önemlisi senin iç tesisatının kalitesi. emin ol herhangi bir ek yeri toz bile olsa, hafif oksit olsa ya kopuyor ya da crc hataları fırlıyor yine kopuyor. burda yazdıklarım 3-4 kere başıma geldi ve olması gerekenleri yaptım. şu an saha dolabına da yakın olmanın avantajını da sayarsam 95 mb hızı görüyorum. 12 snr ile… :+1:

3 Beğeni