Ankastreden daireye kablo çekmek

Selamlar

Türk Telekom ekipleri evimdeki sorun için kontrol sağladılar ve ankastrden modeme kablo çekmemin sorunu düzelteceğini söylediler. Kablolara isim etiketi takıp ankasteye bağladıkları kabloya ek yaparak dışarıya uç bıraktılar. Ben de CAT6 kablo aldım şimdi bunu aşağıdaki kablolara bağlamam lazım. Nasıl yapabilirim?

1 Beğeni

Merhaba @Ekrem

Bağlamak istediğiniz cat 6 kablonun sadece içindeki iki ince kabloyu kullanacaksınız ters bağlantı diye birşey yok (+ ve - bağlantısı yok) istediğiniz türlü içindeki iki kabloyu ankastreye bağlaya bilirisiniz. Etkitek bırakılan uçla cat 6 kablonun arasındaki bağlantıyı Yak 1 konnektör ile yapmanız daha iyi olacaktır dış temaslardan korumak için şuanlık bir birine temas ettire bilirsiniz kabloları ama zayıflama etkisi yak 1 konnektör bağlamadığınız için artacaktır. Ankastreden bağladığın cat6 kablosundaki iki ince ucu hangi renk bağladıysanız modeme gelen kablonun ucundaki o iki aynı renkli ince kabloyu RJ11 çakarak modeme bağlıya bilirsiniz. Bu şekilde daha sağlıklı olacaktır.

2 Beğeni

Kablolar per olmalı. Yani biri maviyse diğeri mavi beyaz gibi. Diğer türlü sinyal kalitesi daha kötü olur.

1 Beğeni

Genellikle mavi-mavibeyaz kullanılıyor onu kullanmaya çalış.

1 Beğeni

Kabloya rj11 çakma işlemini yapamıyorsanız elektirikçiye bağlatabilirsiniz. Kablonun içindeki renkler çift çift yapılmıştır
10597288149042
mavi - mavi beyaz
yeşil - yeşil beyaz
turuncu- turuncu beyaz
kahverengi - kahverengi beyaz

Yazdığım renkteki kabloların bir çiftini kullanmanız daha iyi olacaktır.

2 Beğeni

Elimdeki CAT6 yı pense ile kestim kablolar cidden çok inceymiş YAK1 ile aşağıdaki uçlara bağlarım. RJ11 i nasıl yapabilirim çakma pensesi vs. elimde mevcut değil kablonun öteki ucu da RJ45 uçtan

Uçları kesip bağlata bilirsiniz.

1 Beğeni

Şimdi doğru anlayıp anlamadığımı sormak istiyorum.

Aşağıda bırakılan uçla kablonun ucunu aynı renk grubunu bağlamak şartıyla YAK1 ile bağlıyorum. Ardından RJ 45 olan ucu da söküp yerine RJ11 bağlatıyorum böylelikle işlem tamamlanmış oluyor doğru mu anlamışım :slight_smile:

2 Beğeni

Doğru söylediniz ve aynı renkte olan gruba rj11 çaktırınca işlem tamamdır.

2 Beğeni

Teşekkürler. YAK1 i bağlarken videolardan gördüğüm kadarıyla şu şekilde mi bağlıyoruz?

CAT6 daki Mavi Beyaz uç ile ankastrede bırakılan uçlardan herhangi birini aynı YAK1 e takıp penseyle sıkıyoruz
Ardından
CAT 6daki mavi ucu ankastredeki diğer uç ile 2. bir aynı YAK1’e takıp yine pense ile sıkıyoruz. Kısacası 2 tane YAK1 konnektörü kullanarak kabloları bağlamış oluyoruz.
Bu şekilde bağlanıyor sanırım doğru mu?

2 Beğeni

Evet doğrudur. Her hangi bir sorunuz olursa yaza bilirsiniz.

2 Beğeni

en son ek yaptığımda modem tarafındaki rj11’in + - benzeri bir seçiciliğe gittiğini hatırlıyorum. öyle olursa yani sinyal hiç gelmezse rj11’e girdiğiniz kabloların yerini değiştirip yeniden çakın. bu sebepten 2 tane rj11 alın elektrikçiden. çakma pensesini de ödünç isteyin, tanıdık esnafsa verir.

1 Beğeni

Bizim buranın esnafı biraz sorunlu. Hayatta ödünç vermez. Siz hangi sırayla taktınız?

Merhaba @frknl

Dsl hattımı kendim çekerken bunu denemiştim hiç bir sıkıntı yaratmadı. Kabloların birini takınca internet yine geliyor ama yarım hızla geliyor. İkinsinide takınca bir birini tamamlıyor ve tam hız gelmeye başlıyor.

1 Beğeni

o zaman elektrikçiden ucuna rj11 hazır çakılmış şekilde kablo alıp onlar da kısa kaldığı için toplamda 2 farklı lokasyonda olacak şekilde ek yaparsınız. rj11 pensesine para vermek bana mantıklı gelmiyor. yak1 konnektör denilen pabuçları kullanmak kolaymış ben de yeni gördüm.
Kablo sırası demeyelim de, zaten tüm sistem iki kablo ile çalışıyor. atıyorum siyah beyaz iken beyaz siyah yaptım gibi anlatayım. benim tecrübem böyleydi.

ben de ek yapalı epey oluyor ama nedense yönleri değiştirince çalıştı diye aklımda kalmış

Kablo iyileştirme ve değiştirme sonrası hat zayıflama deneyimlerim.

Yak 1 en sağlıklısı.
Kabloyu direk reglete çakmak veya TT kablosuna bağlamak bir iki zayıfalama düşürüyor okadar etkisi yok.
Yak 1 le bağlamanız daha iyi olacaktır.

1 Beğeni

Şimdi birkaç sorum daha olacak size kusura bakmayın.

Öncelikle TT ekibi ankastreye hattı çakıp çaktığı kablodan ek yapınca SNR değerim biraz düşmüştü (bina içi gelen hattan) O kabloyu da konnektör vs olmadan bağlamışlardı. Bu noktada genel hattı ankastreden çıkartıp direkt kabloya bağlamak mı daha sağlıklı olur yoksa şu anki haline kıyasla çok fark etmez mi?

  1. Olarak elektrikçi konnektörü çakamayacağını söyledi kabloya ben de şaşırdım. Benim elimde RJ11 girişli bir kablo var. Aşağıdakine yaptığım mantıkla RJ11 ucu olan kabloyu da CAT6 ya YAK1 ile bağlama gibi bir yolu denemem sağlıklı bir sonuç verir mi ya da yapılabilir bir yol mu? En yakındaki diğer bir elektrikçiye gitmek için araç kullanmam lazım şu an kısa yoldan çözüm arıyorum :slight_smile:

yukarıdaki son mesajımda dediğim gibi eğer pense yok ama ucu hazır kablo varsa elbette olur. temiz bir iş çıkması açısından yak1 konnektör varsa çok iyi de olur tabi.

Kısa kablonun ucuna rj11 çakılı olan kablo takarsanız çok zayıflama etkisi yarata bilir busefer ekler çoğalmış olur.
Ben elektirikçiye gittim olmaz böyle şöyle diyip bana en kötü kablonun ucuna çaktı zayıflama artınca kendim yapmak istedim kimse gelip yapmaz kendi sorumluluğunuzda.

1 Beğeni