Alt katımıza benim ankastre ye gelen bakır kablomdan İnternet bağladılar hat değerlerim düştü?

Merhabalar,
Alt katımıza benim ankastre ye gelen bakır kablomdan İnternet bağladılar hat değerlerim düştü?
Konuştuğum kişi 4 daireye kadar paylaştırılıyordu Telekom 2 yaptıysa bilemiyorum falan dedi
herkese kişisel gelen bir hat kablosu olması lazım değil mi 80 mbps hızım 30 mbps ye düştü
daha önce onlar Telekom kullanırken böyle bir sorun söz konusu değildi 8 mbps kullanıyorlardı tabii ama benim kablomdan ek yoktu

Binaya birden fazla kablo gelir sizin kablonuzdan veremezler. Komşunuzun bağlantısı yapılırken sizin kablonuza zarar verilmiş olabilir. Hat değerlerinizi paylaşabilir misiniz?

Yok zarar vermedi direkt hattı oradan ek yaparak binaya çektiler benim değerlerim düştü tabii portun bir gücü var 35 e düştü
Yani portuma çöktüler Bi nevi o zaman ama 2 mize de bağlantı geliyor yarı yarıya düştü

Değerler bu şekilde yarıya düştü normalde Max rate 95 100 data rate 85 falandı snr aynıydı 8.2 line ise 10 civarı falandı
Kısacası 1 bakır dan 1 porttan 2 daire İnternet aktif etti zaten bağlantı gidip gelmesinden belliydi bölündü hız bu doğru bir bağlantı şekli değil dimi herkesin ayrı bir bağlantısı olması lazım

Eğer dediğiniz gibi bir bağlantı yapıldıysa Telekom müdürlüğüne giderek şikayette bulunabilirsiniz her abonenin ayrı bir kablosu olur.

1 Beğeni

Ya ben anlamıyorum gerçekten kafayı yicem şimdi turk Telekom ekibi gelip alt yapılar eski 35 mbps e düşürün sorunsuz kullanın diyor bugüne kadar 100 alıyordum diyorum anlamıyorlar öbür direkten bağlantı alıyordu amcam şimdi benim kapıdan giren bakır kabloyu 2 ye bölüp örneğin yeşil beyaz bu bana ise mavi kırmızı bu amcamlara gidiyor gibi bu normal mi gerçekten

Turk telekom’a Durumu anlatmak ve anlamarini saglamak zordur. Örnek : turknetli bir arkadasimin hizi 95 mbpsden 50ye dusmus , ve birlikte telekoma gidip durumu izah ettik. Telekom ekibi dedigi şey; turknetin hizi sahtedir :slight_smile: yani o hizi hiz testinde goruyorsunuz ama gercek anlamda oyle bir hizi vermiyormus :))) modem arayüzündeki daha once gelen hiz degerlerini gosterdik, boştur bunlar diyor. Telekom bakır kablo ekibi gerçekten hat degeri vs konularda en az 5 yil ders almalari ve sinava tabi olmalari gerek. Ve ayrica yeteri kadar araca donanima sahip bilgili olmalari gerek. ( tamami icin gecerli degildir ) hat bağlatıyip onay verip tamam deyip gidiyorlar. Hat sorunlumu degerler nasil, umurlarinda degil :slight_smile:

Peki benim anlamadığım nokta şu o gelen hat 2 renk bir daireye 2 renk bir daireye hoop tamam bu mudur yani yoksa o gelen kablo sadece 1 daireye mi ait

Size gelen kablonun 2 adet abonelik baglanabilir. Birini size digerini komsuya vermislerdir. Ve komsununkini baglarken. Senin hattına istemeden de zarar varmış olabilirler

1 Beğeni

Öyleyse hiçbir hak talep edemeyeceğim zarar verilse net kopar net çok sağlıklı geliyor ama port Max rate 51 data rate 37 Speedtest 35 geliyor kafayı yicem bir daha alamayacak mıyım yoksa komşunun kablosunu mu keseyim napayım yani direkten alsın bağlantıyı botşa var direkte yoksa direkt saha dolabında mı port değişmiştir

Daha fazla bilgisi olan kişiler yorumlarını esirgemeyin lütfen sizce saha dolabında ki port mu değişmiştir yoksa aynı kablodan bir daire daha İnternet bağladığı için mi değerler düşmüştür

şimdi ikisi de çok mümkün. ama sen özellikle kablodan sonra oldu diyorsan git komşunun kablosunu 2 dklık çıkar değerlerine tekrar bak. bunları da videolu ya da fotoğraflı yap. bu şekil kablodan ek bağlantı soru işaretini çözmüş olursun. baktın değişmedi değerler. ya port değişti ya da yeni abone sonrası oluşan yoğunluğun hızına etkisi oldu. yani bunlar basit deneme yanılma yapılacak şeyler. değerlere bakıp direk burada kimse bir şey söylemeyez durumunuz için. sizin direk bunları yapmanız lazım. yapın gelin sonuçları aktarın yol gösteren birileri çıakcaktır. şu an ne söylesek farazi :slight_smile:

2 Beğeni

Ya aslında hiç bakmama bile gerek yok kesinlikle bu ek daire bağlantı sonrası yaşandı yani şimdi nasıl bir yol izleyeceğim alt yapı kontrollerinde 67 mbps e kadar çıkıyor şu anda sırf bu kablodan ek yapıldı diye hızım 35 falan kullanabileceğim bu adaletsizlik snr margin değerimi 2 ye çekersen hız 55 geliyor ama snr 2 çok düşük bomboş direkten kablo varken Allahım cıldırmamak elde değil benim kablodan sırf kolay diye bağladı direkten daireye gelen kablodan 2 kişiye bağlama hakkı varsa ne desem hakkım değil o zaman ama çok saçma sürekli diken üstünde mi net kullanacağız yarın öbür gün ya bir başkasına daha ek yapsa 16 8 4 diye düşecek mi

1 Beğeni

bak şimdi şu yanıltmasın. oradan gelen siyah kablodan paralel yapamaz. 4 damarlı kablo ise 2sini saha dolabında başka porta 2sini başka porta takıp gelen kablodan da 2-2 ayrımış olablir. Yani portlar farklı olabilir. Bu da normal şartta hızını etkilemez. En kötü şu olaiblir parazit artar. Ve saha dolabına yeni üyeden sonra hız düşmesi olur. bu kadar bariz düşmesi tuhaf tabii. diğer türlü 4ünü tek porta takıp ordan 2-2 bölmesi teknik olarak çalışmaması lazım. sen çıldırmaktansa dediğim adımları dene. eğer deneyemem dersen zaten yapacak yok :smiley: :smiley: şu an bu muhabbetler komik ynai. farazi konuşuyoruz hepimiz.

1 Beğeni

Anladım bakın bu dediğiniz bana yeni bilgi aktardı çok teşekkür ederim @bozkurt05 peki bu durumda 2 seçenek var ya port değişti ya da dediğiniz gibi parazit yapıyor ama port değişmedi ise çözüm yöntemi yok gibi gözüküyor şu an modemi kapatıp bizim modemi resetleyip sonucu döneceğim lütfen konuyu unutmayın siz :joy::pray::pray:

Amcamların İnternetini prizden çekmedim arkadan tuş ile kapattım ve reset attım bizim modeme gene aynı değerleri alıyorum bizim port değişmiş olma ihtimali nedir bu durumda yüksek değil mi ya da abone sayısı artınca hız mı kalmadı @bozkurt05

Facebook üzerinden cevap verdim buradan da vereyim. üst yorumlarda arkadaşlar bahsetmiş. Herkese ayrı kablo vardır. Ek olsaydı modemlerin ikisi birden aktif olduğunda biri devre dışı kalır. Yani internet erişimi olmaz sadece bir abonelik ile bu kadar kapasite düşümü olmaz. Destek kaydı oluşturun.

1 Beğeni

Valla kimse yardımcı olamıyor hocam her gün ekip arıyor bugün açamadım telefonu muhtemel kabul ettirmek için bu hızı arıyor iç tesisat alt yapı doluluğu geçenki gibi bahsedilecek o yüzden açmayacağım artık ama çözüm de üretemiyorlar

Destek kaydınız üzerinden yerinde destek ekibi talep edin.

1 Beğeni

Peki bu ekibin ücreti nedir hocam bir de diyelim ki ankastre den direkt modeme bağlantı yaptık gene aynı değerleri sabitlerse gene ücret alırlar mı