Airties 4960r 2.4ghz - 5ghz hız testi hak

Yazdıklarınız için teşekkürler. Evet çözüm fakat elimdeki modemin verdiği değerlerin dediğim gibi altyapıdan kaynaklanabileceğini söylediler. Bu adımı atladıktan sonra değerlendireceğim tekrar. Daha önce de belirttikleri gibi ölçülen dbi seviyesinin normal seviyede olmasının da hız problemi yaşamayacağım anlamına gelmediği 2 defa tarafıma iletildi, Hali hazırdaki Zyxel VMG3625-T50B500 marka / model modem ile 5ghz bandında 500 - 550 mb görmem gerektiği de ayrıca söylendi.

Bekleyip görelim.

Teşekkürler tekrar, Haber vereceğim.

Biraz önce evime gelen TurkNet ekibi wi-fi 6 Airties 4960xr marka / model modem ile bağlantı kurmuş, yapılan 4 adet testte de 5 ghz bandında 190 - 215 mb. arası ölçümler almıştır. Kendi bilgisayarı ile de denemeler yapmış daha düşük değerler aldığını da yanımda yaptığı görüşmede sahada ki yetkili 2 sorumluya iletmiştir. Sorun ısrarla çözülmüyor.

Durum zorla normalleştirilmeye çalışılmakta 2 hane 3 hane saçmalıkları ile durum geçiştirilmektedir. Destek kayıtları kendilerince sebepler bulunarak tek taraflı kapatılmakta sorunun çözümü için hiç bir çaba sarf edilmemektedir. Eve gelen saha ekibi network ekibinin daha önce bu tip sorunları çözdüğünü adresimde de problem olduğunu iletmekte, müşteri hizmetleri yetkilileri ile yaptığım görüşmelerde de 500 -550 mb değerler görmem gerektiği söylenmektedir. Fabrika verisi teorikte 5ghz 867 mbps / 2.4ghz 300 mbps olan bir modemin % 60 - 65 arası değer kayıpları ile çalışması normal değildir. Zyxel müşt. hizm. ile yaptığım görüşmede görüştürüldüğüm network yetkilisi problem olduğunu tarafıma iletmiştir. Wi fi 6 destekli modemin de aynı şekilde 180 - 215 mb. arası aldığı değerlere normal denilmektedir. Kapatılan destek kaydını kabul etmiyor konuyu ve şikayetimi sosyal medyada sık bir şekilde paylaşacağım. Aynı zamanda btk ya da şikayet edeceğim.

2.4ghzlik ağdadahil 4960rde bile giga hızları görmen lazım. Discorda bağlanabilir misin? Yazılımsal olarak sıkıntı varsa çözebilirim. Size tavsiyem router pon arasında cat6a ya da cat7 kablo kullanmanız

kablosuz maksimum veri aktarım hızı. Yani iki cihaz arasında (modem,router ile alıcı cihazlar) hızdır o. Teoride 300mbps maksimum bağlantı hızı vardır. pratikte 72 mbps 2,4ghz bandında alınabilir diye biliyorum.

Bilgi için teşekkür ederim 2,4 ghz bandında 117 mb. hız aldım bir testimde ki genelde alınan değerler 40 - 70 mb arası Teorik ve pratik arasındaki fark kabul edilemez derecede. Bu modem son yaptığım testi baz alıp yaptığım hesapta % 67 ye yakın bir kayıpla çalışıyor. 5ghz bandında temsilci ile yaptığım görüşmede aldığım testte download 224 mb iken upload 515 mb çıkıyor. Buda Müşteri temsilcisinin verdiği bilginin yanlış olduğunu kanıtlıyor. 2 hane 3 hane demekle olmuyor bu iş maalesef. Kimi temsilci 200 den yukarısını göremezsin derken kimisi 500- 550 mb leri görmeniz gerekir diyor. Bilgiler tamamen ezber birisi böyle söyleyin demiş arkadaşlara ayın 15 inden bu yana hepsi aynı şey tekrarlıyor . Yeni moda 2 hane 3 hane söylemi… Durumu dediğim gibi zyxel müşteri hizmetlerinde bir network mühendisi ile görüştüm tek söylediği ‘‘bu kadar kayıp olmaması gerekir, bir problem var’’ Tp link ya da asus ile sorunu çözeceğim.

1 Beğeni

Merhaba,

Bu sorunu nasıl çözdünüz acaba? Bana da Airties 4960R modemi verdiler. Bilgisayarım da telefonum da wifi 6 destekli ama maksimum 250-300 mb alıyorum. müşteri temsilcisi normal diyor ama normal olamaz bu değerler. Başka sağlayıcının 100 mb interneti aynı mesafeden 200 mb download veriyordu. 1000mbps geçip de bu kadar kayıp yaşamayı hem de bütün cihazlar wiffi 6 iken normalleştirmeleri çok saçma geldi bana. Upload hızı 700-800 leri görüyor aynı mesafeden.

Bende 3 gündür uğraşıyorum. 4960xr modelini biraz önce iade etmek istedim. Fakat standart modem yokmuş. +50 TL fark ile verilen modem kötü. 1500 - 2000 tl bir wifi 6 destekli router almak gerekecek.

Telefonda bu modemin bir uygulaması olduğu söylendi. Orada cihaz bazında kontrol şansınız var dedi. Fakat ben playstore da bulamadım. Web arayüzünde ise kullanıcıları görüyorsun fakat hiçbir müdahale edemiyorsun

Telefon uygulamasını buldum. Basit ama kullanıcı bazda sınırlamalar, profiller yapılıyor.

1 Beğeni

50 tl karşılığında satın aldığınız tek şey rezalet. İnsan şu modemi vermeye utanır, bir de üzerine para isteniyor.

Evet , bu TurkNet temsilcisine bir kaç kez söyledim. Abonelik başlatırken inatla bu modemin çok iyi olduğunu ve beğenmediğiniz takdirde kolaylıkla iade edebileceğimi söylediler.

Bu modem ile birlikte standart modem de vereceklerini ikisini rahatlıkla karşılaştırabileceğimi iletti. Öyle kabul ettim. Sonrasında arayak bu modemi istemediğimi özellikle söyledim.

Kurulum günü, gelen ekip müthiş çalıştı. Baktım yanında sadce bu modem var. Sırf onlara zorluk olmasın diye kabul ettim…

Kullanmaya başlayınca önce çocuklar sıkıntıyı iletti. Normal olarak eski keenetix extra dsl modem ile aldıkları hızdan neredeyse yarı yarıya daha az hız alıyorlar. Eve giga düzeyinde hız gelmesine rağmen. Sonra aynı gpon üzerinden keenetic modemi router olarak bağladım. Çocukların hızları iki katına çıktı.

Böyle olunca hemen iade başvurusu yaptım. Fakat bu seferde ne duyalım; " elimizde standart modem yok" iade etmeniz için aboneliğinizi iptal etmeniz gerekir. Başka türlü değişim olmaz dediler. En sonunda +50 tl ücreti her ay manuel olarak uğraşıp geri iade edeceklerini söyleyerek çağrıyı kapattım.

Yani özetle bu modem harici benim için mükemmel olan gigafiber deneyimimi bu modem bozdu.

Biran önce gigafiber yakışır wifi6 destekli bir modem sunmaları gerekiyor.

Sırf sorunumu çözebilmek için Tp-link archer AX73 AX5400 Çift Bant Gigabit Wi-Fi 6 Router satın aldım. Kablolu ve kablosuz ağda yaptığım testleri paylaşıyorum. TurkNet e durumu aktarıp açtığım destek kaydında durum yine normalleştirilmeye çalışılmaktadır. Herhangi bir tavsiyeniz var ise önerilerinize açığım.

Müşteri temsilcisi de 800 mbps gibi hızları wifi6 destekli modem ile alabileceğimi yazmış. Şartlar uygun olmasına rağmen neden bu hızları alamıyorum.

Kablosuz ağda 926.40 upload veren bir modem nasıl 459 .31 download değerini verebilir. Tp link müşteri hizmetleri ile konuyu görüştüğümde kesinlikle upload ve download değerleri birbirine yakın olmalı çünkü modeminiz bu hızları destekliyor şeklinde yanıt verdiler. Fakat TurkNet in verdiği cevap;

Merheba, Sunucu farkı olabiliyor. Modem ile alakası olmaya bilir. Speed test yaptığınız sunucular farklıdır.
Zaten oyunlar ve indirme yerleri o kadar hızları karşılamayacaktır.

Sunucu saldırı olduğunu düşünüp kısıtlama yapıyor olabilir. Güvenlik önlemi.