ADSL'den VDSL'e geçmek istiyorum

Merhaba. Altyapım Türk Telekom ve 1627 metre santral ile ev arası kablo mesafem var. Zamanında Türk Telekom çalışanı, şuanki portumun VDSL olduğunu fakat sırf mesafe 500 metreden fazla diye paketimi VDSL vermediklerini söylemişlerdi. Ben VDSL pakete geçmek ve deneyimlemek istiyorum. İsteme sebebim ise 0.8 Mbps Upload yerine, en azından 2-3 Mbps Upload hızı alabilmek istiyorum.

Buraya TurkNet Kullanıcı adımı bırakırsam, Sinan Kurmuş yardımcı olabilir mi? Bu arada, TurkNet kullanıcı adımı özel mesajla vermek istiyorum. Güvenlik sebeplerinden ötürü.

O mesafeden VDSL hizmeti verilemez modem buluşmaz.

Işte denemek istiyorum. Belki buluşur. Deneysel olarak yani.

Buluşmuyor denendi daha önce.

Neden buluşmuyor peki? Sebebi nedir?

Mesafe uzun çünkü 700 800 metreden sonra buluşmaz.

Mesela şuan modemde ADSL2+ aktif ve şuanki Download hızım 13700 Kbps olarak gözükmekte. VDSL2 Verilirse, 15500 Kbps olur mantığıyla düşündüm. Upload ise 2000-3000 Kbps falan olmaz mı?

Hayır olmuyor ne yazıkki

Peki şey DSLAM AnnexM destekliyor. AnnexM Hizmeti etkinleştirilebilir mi? Desteklediğini biliyorum çünkü.

Vdsller elektirik direklerden gelen birşey o mesafe uzadıkça vdsl nin hızı düşüyor

Uzun lafın kısası bölgeye altyapı çalışması yapılmadığı sürece yüksek hız almak mümkün değil.

1 Beğeni

Yüksek hız alamayacağımı bende biliyorum. Ancak deneysel olarak, VDSL’ide aktifleştirmelerini rica ediyorum. Mümkünse AnnexM’de verilirse, modemden denemeler yapmak istiyorum. ADSL2+ AnnexM diye bir olay var.

Santralden gelen fiber kablolarla saha dolapları var yakınlara o dolaplardan getirilmediği sürece böyle olacaktır

Tamam ama getirileceğini sanmıyorum. O yüzden direk santralden VDSL2 hizmeti ve AnnexM hizmeti almak istiyorum. Modemin buluşup, buluşmayacağı olayı şans işi. Deney yapmak istiyorum.

Şans işi değil yapada dahi vdsl buluşmuyor o mesafede imkansız dediğiniz şey.

Peki en azından paketimdeki 800 Kbps Upload sınırlamasını kaldırıp, ADSL2+ ile tıpkı YAPA ADSL gibi kilitsiz maksimum Upload hızı alabilir miyim? 800 Kbps’lerde takılmaktan bıktım.

Hayır, VAE’de telekom port standartları dışında hız yükseltmesi yapılamaz.

Türk Telekom, neden böyle birşey yapıyor peki? Onları TurkNet ikna edemez mi?

Edemezler diye düşünüyorum adsl geri kalmış bir teknoloji yatırımıda gereksiz olarak görüyorum.

Bu arada 1627 Metrede VDSL modemle buluşmaz diyorsunuz ancak buradaki tabloya göre, 1.6 KM’de VDSL2 buluşabiliyor?