ADSL'den VDSL'e geçmek istiyorum

Teknik olarak Türkiye’de bulunan kablolar bunu desteklemiyor olabilir telekom standartları gereği 700-800 metreden sonra VDSL hizmeti uygun görülmüyor.

İşte onlar öyle düşünüyor sadece. Ama onların öyle düşünmesi, teknik olarak benim VDSL alamayacağım anlamına gelmiyor. Bu sebeple, Sinan Kurmuş abiden VDSL paket rica ediyorum. Umarım bu konuda yardımcı olabilir. VDSL2 Sinyali alamazsam, ADSL2+'ya geri dönüş talebinde bulunabilirim. Sadece merakımı gidermek istiyorum. :slight_smile:

Buradan herhangi bir işlem sağlanamaz destek kaydı açıp net bilgi alabilirsiniz.

1 Beğeni

Peki acaba bu aşırı CRC artışının önlenmesi için, ne yapılabilir? TurkNet’e CRC var diye destek kaydı açınca, tek yaptıkları hızımı limitlemek. Hız limiti istemiyorum. Ben 2018 yılında, SNR’yi 1 dB’ye düşürüp, 15500 Kbps Download hızını uzun süre istikrarlı kullanabiliyordum. Ama şimdi 1 dB’de 13700 Kbps Download görüyorum ve saniyede 100-150 CRC artıyor ve bu CRC’nin çok hızlı artması, her 5-10 dakikada bir internette kopma, hız testinde ise 1-2 Mbps gibi çok düşük Download hızı almama sebep oluyor. Evde babam ve ben 2 kişiyiz. İkimiz aynı anda interneti kullanınca, hız bazen yetmiyor. Yetmesi için, CRC sorununun, hız limiti konmadan düzeltilmesi gerekiyor. CRC’ye ne sebep oluyor olabilir? ASUS Kaynaklı bir sorun değil. Eski firmware yazılımıyla bile sorun devam etmekte. O zaman neden kaynaklanıyor?

Kablo kalitesi, pandemi sürecindeki aşırı düzeydeki abone artışı gibi sebepler olabilir. Bu arada SNR margini düşürüp daha yüksek hız almaya çalışmak zaten pek mantıklı bir şey değil.

3 Beğeni

Bu arada eğer port yok gözüküyor ise çalışanın da yapabileceği pek bir şey bulunmuyor.

Mecburen düşürüyorum. 8 dB SNR’de modeme gelen hız 11000 Kbps. Hız testinde 8-9 Mbps. :frowning:

Erdem canım kardeşim zaten ADSL2 standardı 24 Mbps e kadar destekliyor, sen eğer santrale 1000 metre daha yakınlaşır isen VDSL alman için yardımcı olmaya çalışırım. Şu durumda sana 35 mbps profili tanımlanmış olsa bile modeminin DSL ışığı sabit yanmayacak. Yanmayınca da internet erişimi sağlayamaz. Bu mesafeden VDSL mümkün değil diyorum ve konuyu kilitliyorum. CRC hataları için ise yeni bir modem alabilirsin. Çünkü TurkNet in bunun için yapabileceği hiç bir şey yok. İyi kullanımlar dilerim.

3 Beğeni