6 Aydır Çözülemeyen PPPoe Hataları ve Geç (5-10dk) ip Alma Sorunu

Evet sorun burası ile ilgiliymiş.

TurkNet tarafından bir network muh. Ulaştım. Durumu anlatıp loglar gönderdim, radius tarafına baktılar. Ardından debug mode açıp, İnternet erişimimi yeniden başlattılar.

En son dediği, sorun dslam ile ilgili
“Rad paketleri bize gelmiyor, gelse de çok geç geliyor”

Zaten aynı sorunu yaşayan @MustafaErdqn in sorunu da saha dolabı değişikliği ile çözülmüştü.

Mühendis, biz dslam değişikliği talep ederiz ama paketleri 5 10 dk geç iletiyor diye, dslam değişikliği yapacaklarını sanmıyorum felan dedi

++++++

TT de dslam değişikliği yapmayacağına göre, Çözümü yok yani :smiley:

++++++++

Benim anlamadığım dslam neden böyle birşey yapıyor ki ?

paketleri geç gönderince ne kazancı oluyor, gelen paketi göndersene direkt, ne bekletiyorsun.

++++++++++++++

O muh. bağlı olduğum ssg den kendine hat ayarlayıp deneme yapacak.

Konuya bir güncelleme daha atayım.

TurkNet tarafından ulaştığım networkcu 9384394839 tane işlem yaptı sağolsun ama çözüm bulamadık. Farklı Ssg bng, farklı ip blogu, Statik, dinamik, farklı Gateway farklı pppoe falan herşeyi denedik.

En azından sorun TurkNet den çıktı artık, TurkNet tarafındaki değiştirebilecek herşeyi değiştirip denedik.

Modemlikte sorun olmadığına göre arada dslam kalıyor.

Dslam da neden böyle birşey yapar :woman_shrugging:

Mantıklı bir açıklaması varsa açıklar mısınız…
Merak ediyorum… @EFG

Güncelleme

Aktif destek kaydım üzerinden Telekom a 2 kez iş emri iletildi + bugün 18;30 da planlı ortak çalışma yapılmış…

Şu Telekom ekiplerinden birine denk gelsem, deneme yanılma yaparak sorunu ben çözeceğim de işte, denk gelmiyorum. Kaç kez dedim gelen ekip beni arasın diye, aramadılar da…

Gelen ekipler saha dolabından hat değerlerine bakıp sorun yok diyip geçiyorlar herhalde…

1 Beğeni

Bir iş emri daha iletildi…

Merhabalar, sizin için açılan ve iletilen iş emirleri direkt olarak altyapı sağlaıyıcısına yerleşik operatöre düşüyor. Onlar müdahale ederek sorununuzu kapsamlı bir şekilde kontrol ettikten sonra çözüm üretmeye çalışıyorlar. Bu arada aldığınız bu hataların kaynağı TurkNet değil lokal’de yaşanılan sorunlar :frowning: Yüksek ihtimalle bağlı olduğunuz santral dolabında bir sorun yaşanıyor olabilir. Sizin de bildiğiniz gibi sizden bana gelen talepleri ben bizzat NetWorkOperasyon ekiplerimize incelettirdim ve bizim tarafımızda bir sorun görmedik…

Evet hocam sorun dslam da zaten Kendim bizzat TurkNet business tarafta bir network yetkilisine ulaştım. Bng ve sonrasını değiştirdi. Ben zaten 4 farklı modem ile denedim. Arkaplanda tonla işlem yaptı, çözülmedi sonra bana dediği :
Dslam, rad paketlerini bng ye ya hiç iletmiyor ya da çok geç iletiyor

Bunun üzerine destek kaydı açtım işte, durumu anlattım.

Telekom a 3 iş emri + 1 ortak çalışma yapıldı…
Çözüm yok şuan

Şuan TurkNet bana iç tesisat kontrolü için ücretsiz ekip gönderecek de gereksiz yani iç tesisat da sağlam…

**Benim yaşadığım sorunu daha önce yaşayan 2 kişi buldum sorunları şu şekilde çözülmüş:

1. birinin dslam değişikliği ile

2. Diğerinin de saha dolabına araba çarpmış, dolap pert e çıkmış, bütün cihazları yenilemişler felan… O şekilde çözülmüş onunda**

Birde dedim ki şu gelen saha ekibi beni arasın. Modemleri hem telefon kutusundan hem de direkt dslam a bağlayarak ip almayı deneyeyim…

Saha dolabımın hemen yanında tip23 dolap var deneyebiliyorsak ona da modemi bağlayarak deneyelim. Zaten bunları denedikten sonra sorun nerede olduğu belli olacak…

Ama Telekom ne yapıyor, geliyor hat değerlerine bakıyor. Aaa hat değerli güzel sorun yok diyip gidiyor…

Dslam in rad paketlerini geç iletmesini hat değerlerine bakarak nasıl anlayacaklar ki Allah aşkına ya.

Adamların tek bildiği hat değerleri onu da tam olarak bildiklerini düşünmüyorum

2 sokak arkama kadar gelecek olan gigafiberi bana da verin herşey kökten çözülsün :grin:

Adresi ver sen, Pikapı çıkarıyorum! :smiley:

Sizin yaşadığnız sorun milyon da bir gerekli iletişim araçlarını kullanmadıysanız buraya veya özelden mailinizi yazın, oradan iletişime geçeyim sizinle.

Aynen öyle, bütün gariplikler beni bulur zaten

Biliyorum o mail adreslerini de adamlar sorun ne anlamıyorlar ki :smiley:

TurkNet saha ekibi geldi iç tesisat da sorun yok, benim burda yapabileceğim birşey yok dedi ve gitti…

İç tesisat yeni idi zaten…

Bugün TT ekibi de gelmiş, Evde olmadığım için yaptıkları işlemlerin detaylarını bilmiyorum

PPPoE sorunu ümit önal a ulaşmam sonucu devre değişikliği yapılarak 1 gün içinde %95 oranında çözülmüştür. Bu zamana kadar boşa uğraşmışım…

(daha öncede ümit önal a ulaşmıştım ama kendi ISP nız ile görüşün demişlerdi…)

Şuan bir crc problemi kaldı, onu da çözeceğim inş.

(%95 oranında dememin sebebi loglardaki timeout problemi çözüldü fakat şuan tek tük de olsa kimlik doğrulama hatası veriyor hatadan 10 saniye sonra ip alıyor. Buda 10 dakikada ip almaktan sonra hiçbirşey benim için)

kart numaram “1-MVLT-D_27.03.2020” iken “2-MVLT-D_27.03.2020” oldu, kablomu çıkarıp bir yana taktılar herhalde :smiley: Sorun çözüldü ya önemli olan o

1 Beğeni

hocam aynı sorun bendede vardı TurkNet ekip gönderdi kablo modem ankastre vs kontrollerini yaptılar iç tesisat modeminde bir sorun olmadığını söyleyip gittiler bundan sonra iş telekomda umarım müşteri kaynaklı iç tesisat demezler. :smiley: sorunun düzeldiğine sevindim.

Valla bende onlarca Telekom ekibi, port değişikliği iç tesisat kontrolü, ortak çalışmalar, test pppoe leri felan hiçbiri sonuç vermedi.

1 aydır da network ekibi inceliyordu arkaplanda. Çözüm olmadı. Bekliyordum bende boş boş.
Ümit onal a bir mail atayım dedim. Attım sorunu anlattım. Devre numaramı felan verdim, arkaplanda ip alma sürüme paket kayıplarına felan bakmışlar bunun sonucunda devre değişikliği yapmışlar.

Neredeyse 1 senedir uğraştığını sorunu 1 günde çözdüler şaka gibi :smiley:

Şuan crc savaşını veriyorum… Bakalım bunda durum ne olacak…

1 Beğeni

İş Emri Durum Açıklama : Arızanız gerekli kontrol ve işlemler sonucunda çözümlenmiştir

Log : ARIZA MÜŞTERİ KAYNAKLIDIR - TT TARAFINDA SORUN TESPİT EDİLMEMİŞTİR

İşlem Sonuç Kodu : MÜŞTERİ SORUMLULUĞUNDA ARIZA

İşlem Sonuç Grubu : Müşteri Sorumluluğunda - Giderilemedi

Geçen Süre Tipi :TurkTelekom

evet TurkNet ekip göndermişti sorun bulunmadı ama telekom hala suçu bana yüklüyor :smiley:

Arkadaşlar sorun çözüme ulaşmamasının nedeni TurkNet destek kaydınıza bakan kişilerdir. Hepsi değil tabiki. Şuan benim destek kaydına bakanlar laf anlamaz teknik bilgi ile alakalı birşey bilmeyen kişiler. Ben başka sağlayıcıya geçeceğim. Bunu söylediğimde zaten kurtulmak için iptal edin dediler. Müşteri kaybetmeye hazırlar zaten. Tasiyem TT geçin sorununuz düzeltsinler sonra başka sağlayıcıya geçerisiniz yine ama TurkNet 'e değil. Burda ben yazıyordum Türkneti karalayanlara öyle değil atladığınız birşey var felan diye ama şuan haklılarmış anlıyorum.

Pppoe sorununu çözmek için yapılan port değişiminden sonra hattıma bakın nerden nereye geldi :smiley: yarın veya pazartesi tekrar port değişimi yapılacak…

Port değişimi öncesi ( 4 - 10 snr 100mbps / 8 snr 96mbps )

Buda değişim sonrası ( 8 snr 79mbps )

Bu seferki port değişiminden sonra pppoe sorunu geri gelmez umarım…

Birde zayıflama aynı iken upload atanabilir aşağı yukarı 1 mbps düşmüş iken, download nasıl bu kadar düşebiliyor orası da ilginç

Port değişiminden önce paket güncelleme talep edin hocam. DSLAM var hatta. Kopma olursa o zaman port değiştirirsiniz.

Şimdi o olay şöyle. Port değişimi sonrası 99999 tanımlı iken hatta snr diğeri 4 - 10 aralığında iken, 1 2 3 4 sürekli değişmeye başladı.

88nms profilinde 5.5 snr oldu.

8 snr sabitlenmesi için 79 a çektik bilerek. Şuan 8 snr 79 mbps geliyor.

Port değişiminden sonra snr kaç yükseleceğini görmek için 79 Luk profilde bıraktık. Port değişimi sonrası 100 mbps e çekmelerini isteyeceğim geri

Hemde crc ne durumda olacak diye 79 da bıraktık, crc yine anlık patladı… 79 Luk profilda anlık patlama daha minimal ama sonuçta patlıyor…

1 Beğeni