300-400TL'ye Modem Önerisi

Arkadaşlar özgür iletişim 75 paketine geçiş yaptım. Şuan elimde ttnetin eskiden vermiş olduğu zyxel vmg3312-b10b var.
Bu yüzden yeni bir modem almaya karar verdim gerekirse ikinci el alacağım. Bütçem çok fazla yok.

Bu yüzden forumda bir çok konuda okuduğum extra dsl falan demeyin lütfen onun ikinci elini alacak bütçem bile yok.

Kısaca beklentilerim:

Sürekli kopma problemi yaşamamak
Paketimin desteklediği en yüksek hızı almak
Ping sorunu yaşamamak
Sürekli ayar falan yapmakla uğraşmamak
Çekim gücünün iyi olması
Etliye sütlüye karışmadan normal bir kullanıcı gibi kullanmak

Forumda Asus ac750 ac51 önerileri gördüm ama bir çok kişide şikayet etmiş sanırım kronik sorunlular. Bu yüzden ikinci elini almaktan korkuyorum desem yeridir sıfırıda pahalı geliyor.

Asus n16 anladığım kadarıyla çekimi gücü orta, hızı gayet stabil veriyormuş.

Zyxel vmg8623 t50b içlerinden sanırım en mantıklı tercih bu modelin ikinci elini almak. Ancak bunda da fw sorunları olduğunu okudum.

Birde tenda v12 var ama uzun kullanımda kimse önermiyor.

Sizlerin önerisini almak istiyorum bu noktada yardımcı olur musunuz lütfen.

Merhaba vmg8623-t50b ve 3625-t50b modemi önermiyorum alabiliyorsanız asus tplink veya keenetic modem almanızı öneririm

1 Beğeni

Hocam peki Asus ac750yi alıp bir kere ayar yapıp uzun süreli kopmadan modem arayüzüne bile girmeden Max hızla kullanabilir miyim ?
Ben düz bi kullanıcıyım öyle şu özellikle şunu bu özellikle şunu yapacak biri değilim.
Evde sadece 1 laptop ve 3 telefon bağlı olacak. Telefonlarda annemle babam zaten sadece Facebook’ta geziyorlar.

Keenetic Omni nasıl sizce herkes eski modem falan demiş ama işimi görecek ise onu da alabilirim.

Birde Zyxel neden önermiyorsunuz bilgi verebilir misiniz

Güzel bir modem herhangi bir problemini görmedim diyebilirim ve snr ayarı da gibi özellikleri de mevcut. Keenetic omni düşünüyorsanız sorunsuz kullanabilirsiniz (Ben memnunum)

1 Beğeni

Asus ac51 ile 750 ile arasında bir fark var mı hocam. Aldığınız hızı maksimum şekilde kopmadan alabiliyor musunuz ?

Sağ olun geri dönüşünüz için Omni yerine Asus alıp riske girmeye değer mi kararsızım açıkçası

Tartışmasız o fiyat aralığında Keenetic Omni öneriyorum.

2 Beğeni

yalnız hatırlatmakta fayda var omni dsl’de 5Ghz özelliği yok.

2 Beğeni

Evet tam bilgilendirme yapayım arkadaşa. Omni modelin de 5Ghz özelliği yok. Extra Dsl modelin de mevcut. Ayrıca omni ve extra dsl modelinde gigabit portu da yok. 94.5 mbps hıza kadar destekliyor. Yani tam 100 mbps hızında internet erişiminiz varsa gigabit portlu başka bir modem tercih edebilirsiniz. Keeneticin gigabit portlu modemleri gereğin den fazla pahalı. Keenetic’in kötü yanı da bu malasef. Fakat ben modemin stabilizesini ve arayüzünü çok güzel buluyorum ve sürekli güncelleme desteği alan bir modem. Aynı fiyat aralığında gigabit portlu modemler var fakat sorunlu. İpv6’ya sahipsindir sorun çıkarır. Kullanamazsın. Yazılım güncellemesi gelir wifi de sorun yaşarsın. Güncelleme gelir crc hataların çoğalır gibi gibi ama pürüzsüz tertemiz hat değerlerin vardır ancak o şekilde tercih edilebilir.

1 Beğeni

yada eski modeminizi kullanıp, bir tane uygun fiyatlı router alıp köprüleme bağlantı şeklinde kullanabilirsiniz.

2 Beğeni

Çok teşekkür ederim bilgilendirmeleriniz sayın Mehdi ve Semih bey.
uzun bir süre boyunca 100 üstünü geçeceğimi düşünmüyorum. O yüzden belki Omni benim için yeterli olabilir şuanki hızımı en yüksek düzeyde stabil şekilde vermeye.
Ama 5ghz şuanki paketim dahilinde aldığım maksimum hızı daha sağlıklı sunacaksa Asus alıp riske girebilirim.

Burada sanırım tamamen etkili olan 5ghzye ihtiyacım olup olmadığını öğrenmek oluyor ama modemler konusunda bilgili olmadığım için karar veremiyorum.

İlk mesajda da dediğim gibi paketimden en iyi verimi alacak stabil hızlı ve uğraştırmayacak bir modem arayışındayım. Bu açıdan bakınca sizce Omni mi daha mantıklı yoksa Asus mu ?

Sanırım en mantıklısı sizin dediğiniz gibi yapmak ikinci el piyasasına hiç girmeden bir süre daha elimdeki modemle idare edip Asus alacağım amazondan öneriniz için çok teşekkür ederim. Çevremde elden teslim alabileceğim ikinci el garantili üründe yok zaten şuan malum sitelerde.

Tekrardan yardımcı olan arkadaşlara teşekkürlerimi iletiyorum.

1 Beğeni

Sıfır tenda modem alın. :person_shrugging: Herşey bütçe

Ağ ürünlerinde TP-Link’ten şaşmayacaksın.

Keenetic Hero DSL kullanıyorum. WiFi çekim gücü 10 yıllık gömülü antenli Huawei HG 552e’ye kıyasla berbat… Bir de 4x 5 dBi anten var bu Keenetic’de. Öylesine aksesuar sanırım.

5Ghz sadece modemin bulunduğu oda da çekiyor.
2.4Ghz ise yan odalarda İyi ve Yeterli düzeyde çekiyor olarak görünüyor. Yani 2-3 hatta bazen 1 diş.

E tabi haliyle internet hızını da büyük oranda makaslıyor.

Keenetic bir balonmuş. Jelatinli kutu olmasa iade ederdim. Artık çok geç.

2 Beğeni

Modem bir önceki (10 yıllık Huawei) modemle aynı konumdaydı ki yerini değiştirmek zorunda kaldım.

Keenetic için önerilen WiFi ayarlarını da yaptım. Farklı kanallar… Ülkesini bile değiştirdim. Hatta antenlerin yönünü de kurcaladım. Hiçbiri fayda etmedi.

4x 5Dbi vs 1 gömülü antenli modem. Aynı konum.

Şimdi yazmaya üşendim biliyon mu :smiley:

Üşenmezsem yazıyı editlerim

1 Beğeni

Wifi ile evin her noktasında kablolu hızı almak masraf gerektiriyor. Zyxel tb50 modem + tp link archer c80 router + tp link usb t3u 5ghz wireless adaptör üçlemesiyle alabileceğim maksimum hızı alıyorum.

Asus ac51 tavsiye edenler olmuş. Bu modemi türknetin sattığı modemler ile karşılaştıran oldu mu? Ac51’i 2 gün kullanamadım. 5ghz wifi sorunu yaşadım. İnternette araştırdığımda kadarı ilede çoğu kişi ac51de 5ghz sorunu yaşamış. Amazondan çok uygun alıp iade etmek zorunda kaldım.

Teşekkür ederim hocam takipteyim

Hocam tenda v12yi araştırdım ama orta vadede ısındığı yönünde yorumlar var. Eskiden tenda adsl modem kullanmıştımaçma kapama tuşu bozulmuştu 7-8 ayda. O yüzden tereddüt ediyorum tendadan