2 mbps Yapa İnternet Hızı

Daha yüksek hız alırım umuduyla vae altyapısına geçişimi istemiştim fakat boş port bulunmaması sebebiyle geçişim sağlanamadı. Çok değil yazdan önce aylarca 30 mbps vdsl hızında kullandığım internetim ile 480p video bile izlemekte zorlanırken ne yapabilirim bilmiyorum. TurkNet tarafından bana bu durumda çözüm üretilemiyor. Santrale olan uzaklığım 3 km üzerinde, güneşli İstanbul da…

Port olmaması durumunda vae geçişi mümkün değil. Modem arayüzünden hat değerlerini paylaşır mısınız mümkünse

DSL synchronization status: Up

Connection status: Showtime

Upstream line rate (kbit/s): 972

Downstream line rate (kbit/s): 2444

Maximum upstream rate (kbit/s): 971

Maximum downstream rate (kbit/s): 2948

Upstream noise safety coefficient (dB): 5.7

Downstream noise safety coefficient (dB): 6.8

Upstream interleave depth: 1

Downstream interleave depth: 1

Line standard: VDSL

Upstream line attenuation (dB): 16.6

Downstream line attenuation (dB): 34.1

Upstream output power (dBm): 0.4

Downstream output power (dBm): 10.1

Channel type: Fast

DSL up time:

Modemden modülasyon dsl tipinden Vdsl kapatın. Adsl2+ da bağlanırsa hızınız 3-5mb daha artacaktır.

Söylediğiniz ayarı bulamadım, daha detaylı anlatabilir misiniz?

Geçişimi yapmaları için TurkNet 'e destek kaydı oluşturdum, sağlamaları halinde son durumu buraya yazacağım.

1 Beğeni

Adsl geçişim sağlandı, hızım 2mbps den 3 mbps’ e yükseldi. Vae’ ye geçiş için gerekli olan boş port durumunun kontrolü için 10-15 gün sonra tekrar destek kaydı oluşturmam önerildi.

1 Beğeni

Aynı kablo tesisatıyla çok değil yazdan önce Yapa ile 30 mbps dowload 7 mbps upload hızlarına sahiptim. İnternetimi yazın şehir dışına çıktığım için dondurmuştum, sonra tekrar hizmetimin aktif edilmesini istedim. Lafın özü Temmuz-Ekim arası ne olduysa oldu.

Kablo arızası olabilir. Çözüm vae geçişi. Umarım vae de kısa sürede port açılır

1 Beğeni

Destek ekibi hız düşüklüğünün nedenini santrale olan uzaklığım olarak belirmişti. Şuan uzaklığım 2 km üzerinde. Sanırım yüksek hız aldığım zamanlarda daha yakın bir santralden bağlanıyordum.

YAPA’da iseniz halihazırda santraliniz ile alakalı mesafeniz değişebiliyor. YAPA’da aynı sorun bendede var 2 km uzaktaki santralden 6 mbps alıyorum. İnternet hız sorgulama sitelerinde çıkabilecek değeri VAE altyapısı üzerinden alabilirsiniz. Port olmama durumunda zamana bırakmanız gerekiyor. Kontrollerin yapılması sizin için iyi olacaktır.

1 Beğeni

Santral mesafesi değişmemiştir fakat kabloda oluşan hasar vb durum nedeniyle zayıflaması artmış olabilir bu durumda matematiksel olarak mesafe artmış gibi Bir sonuç çıkar

Hızımın düşük olması nedeniyle açtığım ilk kayıtta, santralden evime gelen hattın ve sonrasında da binadaki internet hattının arıza durumu araştırılmıştı. Bir sorun yok denilerek santral ile aramdaki uzaklık dolayısıyla aldığım hızın normal olduğu söylendi. Maalesef burada aldığım cevaplar kadar destek ekibinden teknik detaylı cevaplar alamıyorum. Olayların arka kısmı nedir kafamda bir sürü soru işareti mevcut.

1 Beğeni

YAPA’dayken daha fazla bir hız alabilecek gibi durmuyor ufak oynamalar dışında. İnternet sitelerinde sorgulamada çıkan hız ve port durumu, saha dolabı arasındaki mesafe gibi şeyleri kontrol ediniz.

70 mbps e kadar hız alabiliyor gözüküyorum ama boş port durumu yok olarak gözüküyor. TurkNet üzerinde ise alabileceğim maksimum hız 16 mbps olarak gözüküyor.

sadece adsl port müsait olduğu için bu sonuç çıkıyor olabilir veya TurkNet aktif alyapı bölgesinde olabilirsiniz.

Anlıyorum. Aklıma gelmişken sormak istedim, Turknetten aboneliğimi ilk aldığım zaman internet hızım 1 mbps civarlarında kullanılamaz durumdaydı. O zamanki gelen TurkNet teknikeri bina kutusundan gelen kablolamanın kalitesiz olduğunu bu yüzden kaynaklandığını belirtmişti fakat yine Turknetin iş emri verdiği Turktelekom teknikeri gelip kontrolleri yaptığında, internet prizini söküp bağlı gelen iki kablonun ucunu kesip tekrar açarak prize bağlamış ve internet hızım adsl ile mümkün olan en yüksek hızlara 14 mbps lere çıkmış sonrasında da vdsl bağlantı tipiyle 30 mbps hızlara ulaşmıştım. O zamanki gibi ben de mevcut prizi sökerek kabloların uclarını kesip yeniden bağlarsam düzelme yaşayabilir miyim ve ya Turknetin iş emri vermesi için destek kaydı mı oluşturmalıyım, bir Turktelekom elemanı gönderebilirler mi? Turktelekom elemanı tercih ediyorum çünkü TurkNet destek ekibi hem sahada hem de online olarak gerçekten başarısız bence.

Telekom ekiplerine bunun için bir iş emri verebileceklerini sanmıyorum. Eğer bütçeniz müsait ise ankastreden modeme yeni bir cat6 kablo çektirin. Prizi devre dışı bırakıp gelen kabloyu kısa bir telefon kablosu yardımı ile modeme de girebilirsiniz.

Bunu daha önce düşünmüştüm fakat bina dışından bir kablo istemiyorum, mevcut kablo borularından da sanırım yeni kablolama yapılamıyormuş.

Onu kim dedi ise ondan uzaklaşın. İç tesisat çekme işlemi eğer borunun içinde bir kablo varsa daha da kolaydır. Aşağıdan veya yukarıdan yeni kabloyu eski kablonun ucuna sağlam bir şekilde bağlayıp bir yandan çekip diğer yandan diğer kişinin kabloyu ittirmesi ile rahatlıkla çekilir. Yani eski kablo çıkarken yerine yeni kablo girecek.

1 Beğeni