Zyxel VMG8623-T50B Wifi 2.4 Wifi 5Ghz Ayırma

Selamlar. Modem panelinde 2.4Ghz ve 5Ghz ye ayrı isimler verip ayırabiliyoruz. Telefonum ve laptopum bazen otomatik olarak 2.4Ghz ye bağlanıyor o yüzden ayırdım fakat bir süre sonra modem kendi kendine tekrar mesh sistemine alıyor kendini. Mesh sisteminde de otomatik sürekli 2.4Ghz ye bağlanıyor wifi aç kapa yapa yapa anca bağlanıyorum 5Ghz ye. 75Mbit internetim var ve 2.4Ghz de maks 30 mbit falan görüyorum en iyi ihtimalle. 5Ghz de 70Mbit tam hız alabiliyorum. Forumda paylaşılan güncel sürümü kullanıyorum. Bu durumu düzeltmek için yapabileceğim bir şey var mı?

Telefondan 2.4g için otomatik katılımı kapatın. Yada bu ağı unut’u seçin.
2.4g ve 5g isimlerini farklı yazın şifreler aynı olabilir.
Örn; 2.4ghz TurkNet2G
5ghz için TurkNet5G
Wifi isminde nokta, boşluk, tire vb semboller kullanmayın.

Dediğiniz gibi yaptım ama bir süre sonra o TurkNet5G kendi kendine TurkNet2G oluyor yine sorun orda ama deneyeceğim yine de tekrar teşekkürler.

Bu tik seçili değilse sorun olmaması lazım. Resetleyip tekrar deneyin. Telefon üzerinden 2.4g otomatik katılımı kapalı tutun. 5g otomatik katılım açık olsun.
resim

Öneri için teşekkürler ama Meizu note 9 kullanıyorum telefonum android böyle biz özelliği yok bildiğim kadarıyla. Aynı şekilde laptopumda da bu sorunu yaşıyorum

2.4 ve 5ghz’i ayırdıysan wifide iki farklı isim olması lazım. Siz sadece 5g olana bağlanacaksınız ki 2.4 geçiş yapmasın.
Gerekirse şifreleri de ayrı yapın.

Anlıyorum sizi de mevzu şu ağları isim olarak zaten ayırıyorum. 2.4ghz olanı unutuyorum. Ama bir süre sonra 5Ghz olanın adı kendi kendine 2.4Ghz olanın adı oluyor aynı isimden çift kanal yayın yapmaya başlıyor modem

Bir de şifreleri değiştirerek deneyeyim o şekilde çözülür belki.

Reset atın en iyisi. Komple sıfırlayıp tekrar kurulum yapın.