Zyxel VMG8623-T50B 5GHz kopuyor

Bu modem routerı bir yıldır kullanıyorum. Bugün ilk defa çoğunlukla 5GHz yayın gidiyor. Arada geri geliyor. 2.4GHz çoğunlukla sabit çalışıyor. Bu sorunlar olmadan önce öğlen telefonda wifi ağının link hızını ilk defa 173mbps olarak gördüm. Önceleri 72, 144, 300, 580, 886 gibi hep belli rakamları görürdüm. Bu sayıyı görünce garipsedim. Akşam da 5GHz cortingen.

Ayarları değiştirip denedim, modemi sıfırladım, baştan kurulum kaptım, wifi ssid ve şifre değiştirdim. İstemci cihazı yeniden başlattım, ayarlarını kontrol ettim ama yok. 5GHz çoğunlukla yok, arada bir görünüp tekrar gidiyor. Wifi taraması için Ubiquiti’nin Wifiman uygulamasını kullandım.

Bu arada istemci cihaz başka 5GHz routerlara sıkıntısız bağlanıyor. Bağlantı hiç kopmuyor.

Zyxel modem routerda V5.50(ABPM.6)F0 sürüm son çıkan firmware kullanıyorum.

5ghz için modeminin ayarlarından kanal seçimini 44 bant genişliğini 20/40/80 yapmadıysan eğer yapıp dener misin? Birde mesh özelliğini kapat.

Turknetin bu sürümünü kullanmadım ama global olanlarda sorun yok

Modemi ikinci kez sıfırlayıp aynı ayarları tekrar yapınca düzgün çalışmaya başladı. Modemin yazılımı çok dengesiz galiba.