ZyXEL VMG3313-B10A Root Erişimi

Modemin backup dosyasını decrypt edip, root hesabını açarak tekrar encrypt edip modeme geri yükleyerek root yetkisini kazanmış bulunuyorum.
Yazılım güncelleme menüsü de açılıyor, ancak bu modem için firmware yayınlanmadığından şimdilik bir işe yaramıyor.

Sizde işe yarar mı bilmiyorum ama denemek isteyen olursa conf dosyasının linkini atıyorum:
https://github.com/gulsoy83/zyxel-vmg3313b10a-RootAccess/raw/main/ttvmg3313root.conf

Bu işlem sonrasında;
root hesabının şifresi enzovmg3313
admin hesabının şifresi ttvmg3313
olacaktır.
Wifi ağ ismi VMG3313, şifresi ise 20222022 olacaktır.

Nasıl yapacağınızı da anlatayım, modemi resetleyin, default şifre (admin/turktelekom) ile arayüze giriş yapın.
Bakım → Yapılandırma → Yapılandırmayı Geri yükle → ttvmg3313root.conf dosyasını seçip yükleyin.
Modem yeniden başlayacak. Sonrasında yukarıda yazdığım yeni şifrelerle root hesabına girmeyi deneyin.

TR069 'u arayüzden kapatamıyoruz ancak telnet ile shell üzerinden client şifresini ve portunu değiştirerek ttnet’in modemi yönetmesini engelleyebiliyoruz. Talep olursa onun için de konu açarım.

2 Beğeni

root sonrası ne gibi ayrıcalıklarımız oluyor snr margin ayarlanabiliyor mu ?

Burada tam olarak neyi kast ettiniz. root erişimi sağlanıyor ama arayüz olarak mı erişemediğinizi belirtiyorsunuz putty üzerinden mi root yetkilerini kullanabilceğimizi kast ediyorsunuz eğer öyleyse snr margin değerini nasıl ayarlıyabileceğimi gösterebilir misiniz ?

Merhaba

Telnet üzerinden snr ayarını değiştiriyorsunuz bunun için göstermiş olduğu root erişimi olması gerekiyor. Putty programından telnet olarak modeme giriş yaptıktan sonra CMD gibi ekran açılıyor modemin kullanıcı adı ve şifresi girdikten sonra alttaki kodu yazarsanız hızınız değişmiş olacaktır. Kodun 51200 yazan yer dowload, 4096 yazan yer upload oluyor size göre ayarlaya bilirsiniz.

xdslctl configure --maxDataRate 51200 4096 100000

1 Beğeni

Merhabalar öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Snr margin değerim şu anda 8 ve ben bunu 3 yapmak istiyorum bu değerleri nasıl girmeliyim tam olarak anlamadım 3 de bağlantı kopması yaşamıyorum bu sebeble daha yüksek hız almak için snr margin düşürmek istiyorum

download hızımı yükselttikçe downlad için snr margin otomatik düşecek midir ?

1 Beğeni

Evet düşecektir modemde hangi değerler yazıyorsa onu yazın sadece upload aynı kalsın 8000 küsürlü ne yazıyorsa onu aynısını yazın

1 Beğeni

acaba decrypt ve encrypt nasıl yaptınız ve nasıl root yetkisi kazandırdığınızdan bahsedebilir misiniz bende 3312 var bu yüzden config dosyası çalışmıyor

Bu linkleri inceleyin.

1 Beğeni

Değerli paylaşımınız için teşekkür ederim.
TR069’u kapatmayıda anlatabilir misiniz?

Rica ederim.
Telnet ile modeme bağlanın. Putty programı ya da komut istemi kullanılabilir.

root kullanıcısıyla giriş yapın.

Bu modemde shell girişini yasaklamış akıllı ttnet.
Bu yüzden komut satırına

echo $(ls /bin)

yazıyoruz.
Ekrana bir sürü yazı gelecek. Sanırım tr069cli olarak geçiyordu ilgili menü.

echo $(tr69cli) yazıyoruz, burada bu komutun nasıl kullanılacağı ile ilgili bilgiler geliyor.

echo $(tr69cli display) yazıp mevcut ayarları ve şifreyi vs. görebilirsiniz.

Bu ayarlardan şifreyi, portu, linki vs. değiştirebilirsiniz.
Böylece ttnet erişemez.

Yardımınız için tekrardan teşekkür ederim.

Bu işlemden sonra modemin TR069 kapalı mı açık mı kontrolü nasıl yapılabilir?

snr düşürme yapılabiliyor mu acaba yükseltme yapabiliyorum ancak snr düşürerek hız yükseltmeyi yapamadım bir türlü

port kontrol sitelerinden tr069 portuna istek atın.

modemde tr69 kapatılamadığı için ayarladığınız port açık görünüyor.
ama port numarasını değiştirdiğiniz için tt bağlanamaz.

Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Merak ediyorum; TurkNet, TürkTelekom gibi TR069 portunu mu kullanır, yoksa başka bir port mu kullanır, uzaktan modeme mücahale için.

Max Data Rate komutu bağlantı hızı limitler.

Normalde bağlanılan hızdan daha düşük hız girerseniz, daha düşük hızda bağlandığından dolaylı dolaylı yönden snr yi yükseltmiş olursunuz.

Normalde bağlandığından daha yüksek hızlar yazarsanız daha yüksek hızda bağlanmayacağından snr düşmeyecektir yani bir işe yaramayacaktır.

*Bu modemde Broadcom DSL çipi olduğundan snr ayarlama yapamazsınız. 2022 yılı sonuna kadar üretilmiş Broadcom DSL modemlerde snr ayarlanabilen tek istisna model DSL-AX82U dur.

dosyaCOdfsf3