Zte zxhn h298a ethernet modu

Özgür iletişim fiber paketini bu modemle birlikte kullanıyorum. Modem ayarlarından baktığımda

ethernet modumu 100mbps çift yönlü olarak görüyorum. Başka forumlarda aynı paketi kullanan insanlarda 1000 mbps çift yönlü yazdığı da oluyor.
Kendi ethernet modumu nasıl 1000 mbps çift yönlü hale getirebilirim?

Konuya ekleyemediğim için yeni mesaj olarak ekliyorum.

Router ile ont arasındaki kablo cat5 utp olabilir onu kontrol edin eğer Cat5 ise cat6 utp ile değiştirirseniz sorun çözülebilir.

ONT cihazı yerine huawei smart ax ma5672 fiber patch panel kullanıyoruz. Panelden gelen kablolar da cat6

O zaman bilemeyeceğim, fiber patch panelin çıkışları gigabit olmayabilir mi acaba diyeceğim ama sanmıyorum.
Ftth kullanıyorum bende de “1000M Tam Çift Yönlü” yazıyor.

1 Beğeni

Gpon özellikleri de bu şekilde
Ayrıca sizden rica etsem speedtest sonuçlarınızı alabilir miyim? Ping değerlerim TurkNet tarafından normal deniyor ama fiber kullanırken 20 ms almak bana garip geliyor. Telekom üzerinden ADSL alırken bile daha iyi değerlere ulaşabiliyordum.

1 Beğeni

Şu an TurkNet kaynaklı bir sorun var ve hız ping berbat durumda.

Normal şartlarda şu hızı alıyordum (ping ilk abone olduğum zaman 22ms civarıydı ama çok sorun oluyordu sonra 27-28 seviyesine yükseldi ama stabil olmuştu bu geceye kadar)

20ms eğer istabula uzaksanız tr şartlarında normal sayılabilir…

Sakarya’da yaşıyorum. Sizin şu an yaşadığınız kadar ciddi bir problemim yok. Ancak ikinci attığınız fotoğraftaki hızlara hiç yetişemedim. Maksimum 94/8 görüyorum.

1 Beğeni

Sakarya için 20ms gerçekten yüksek gibi geldi. Ben de iskenderun’da yaşıyorum. Tt kullanıcıları 20ms civarı ping alıyorlar İstanbul için. Göremezsiniz çünkü router ile fiber patch panel arasında max 100mbps teorik bağlantı var. Sorun bence patch panel ethernet portlarının gigabit desteğinin olmamasında olabilir, baktım internetten ancak pek bir bilgi bulamadım.

Teknik olarak çok bir şey anlamam da https://www.router-switch.com/ma5672.html buradan baktığımda sanırım gigabit desteği var gibi görünüyor.

1 Beğeni

Haklısınız gigabit destekliyor görünüyor. Kablonuz da cat6, o halde yazılımsal olarak tt cihaza limit koymuş olabilir.

1 Beğeni

TT limit koyduysa o zaman TurkNet Online İşlem Merkezi üzerinden de bir değişiklik olamayacağını varsayıyorum.

Kesinlikle, eğer öyle bir durum var ise sadece tt müdahale ederse çözülebilir. Tabiki tt bunu büyük ihtimalle sorun olarak görmüyordur.

1 Beğeni

Tamamdır. İlginiz için çok teşekkür ederim.

1 Beğeni

Rica ederim yardımcı olabildiysem.

1 Beğeni

Merhaba,
Bir gelişme oldu mu? Aynı ürün bana kurulum yapıldı, 100M modunda. Gelen teknik ekip müdahale edemiyor. Direk huawei cihaza modem den gelen kabloyu çıkarıp bağlanır, 192.168.100.1 adresinden arayüze girince değerleri görebiliyoruz, fakat değiştiremiyoruz. 10/100 modunda portlar.

Dostum merhaba. 2 sene önce bu fotoyu atıp gitmişsin ama nasıl çözdüğünü söylememişsin. bir ihtimal, kontrol edersen buraları; nasıl yaptın? :slight_smile:

Ulaşmaya çalıştığım kişilerin hiçbiri yardımcı olamayınca işin peşini bırakmıştım. İlgilenmediklerinden mi yoksa Huawei panel portlarının gerçekten 100’lük veya 1000’lik olup olmadığını bile öğrenemedim.

Peki nasıl çözdün ama? Son attığın fotoğrafta çözülmüş görünüyor. 1000M yazıyor.

1000M yazan ekran görüntüsü başka bir forumda aynı modemi kullanan bir kullanıcıya aittir.