Yeni Modem Alacağım DSLAM uyumsuzluğu olmasın istiyorum

Bildiğiniz gibi saha dolabının modeminki chipsetle evimizdeki modemin chipseti uyumsuzluk yaratabiliyor. Broadcom Modem alın falan diyorlarç Mediatek chipsetli modemi olup da sorun yaşayan bir sürü insan gördüm forumlarda.
Sadece modem almam yeterli mi yoksa modem ve router beraber mi almalıyım?
En kalitesini almak istiyorum VDSL kullanıyorum 80 download 8 upload.
Bufferbloat ve ping sorununu aşmak istiyorum bir de modemde bu olmalı.

selam
ben yıllardır aırtıes kullandım tabı kılasık oldu fakat sorun olmadan kulandım kopma dusme yapmadan 100 mbps hızda
gecmiş yıllarda keenetic ıle tanıstım hepsi bır arada(DSLAM tarafı ve wifi v.s ıyı bişi olsun dedım
Arastırdım bana uyan en son HERO DSL karar verıp aldım ilk zamanlar ıyı idi sorunsuzdu.zamanla guncellemeler ıle dusme sorunu yasadım,yazlımlar geldıkce fayda etmedı duse duse caresız kaldım deneme amaclı telekomun modemlerını takıyorum dusmuyor…
servıs ıle 1 ay ugrastık normal yazılım ıle cozum yok en son care ya satacam ya telekom modemı + hero dsl router olarak kullanacam kaldı cok ugrastık bızım dslam brodcom cipsetlı uyusmuyor bir turlu
modem router olarak sorun olmadı sadece benım dslam dolabı ıle cıpsetı farklı oldugu ıcın uyumsuyor gunde 5-10 defa dustugu oldu,
en sonunda 130 tl telekomun tp lınk 9970 v3 modem alıp dsl tarafına ınternet ıcın kullanıyorum sadece wıfı dagıtım olarak olarakda hero dsl router olarak kullanıyorum bu sekıl hıc sorun yasamıyorum.telekomun modemı dusmuyor hıc…bu sekıl olacagını bılseydım dırek router alırdım …
yanı sızde dslam dolabınız nedır bılmıyorum ıyı bır secım uyumlu bir modem secın derım.
benım yasadıklarım bu sekıl…ya modem+router yada hepsı bır arada dslam dolabızınza uygun cıpsetlı secın derım
devamlı yenı yazlımalr cıkıyor bazen deneme amaclı dslam tarafınıda kulllanayım dıyorum takıyorum 1 saatte dusmeye baslıyor :((
sakın kısme yanlıs anlamasın marka v.s olarak benım yasadıgım bu sekıl 10 kısıde 1 yasanır oda bana denk geldı…herkezde aynı durum yasanmaz …

Bende modemler denemiş biri olarak,
TP link vr2100 kullanıyorum.
Keenetic hero modemi çok koparmaya başlayınca tekrar TP link geçtim.

İş hatta bitiyor aslında. Hat değerlerin iyiyse hiçbir modemde kolay kolay sorun yaşamazsın. Hat değerlerin iyi olduğu halde sırf dslam broadcom, modem de mtk diye sorun yaşanmaz. (Yaşayan varsa da çok çok çok düşük ihtimal olduğunu bilsin)

Hattımda keenetic (MTK), tenda, tplink 9970v3 (broadcom), Zyxel denedim dsl performansı anlamında hepsi aşağı yukarı aynı performansı verdı. Hattımda herhangi bir sorun olmadığı için hiçbir modemde dsl performansı olarak sorun da yaşamadım…

hat degerlerım ıyı oldugu halde dusuyordu.
telekoma dırekten modeme kadar degıstırttım kabloyu hat degerlerım yukseldıgı halde yıne dusuyor.
benım saha dolabı brodcom hıc bır sekılde uyusmuyor.
tp lınk 9970 v3 telekomun verdıgı hıc dusmuyor ? brodcom cıpsetlı
telekom modem+hero dsl router modunda kafam rahat ,elektıkler kesılınce gıdıyor onun dısında sorun yok artık …
29 TEMMUZ 2-23

Broadcom dolaba Broadcom modem olmazsa uzak mesafede fark ediyor. Çok uzak mesafe değilse ve hat değerleri iyiyse hiç bir modemde sıkıntı olmaz. Uzak mesafeden kastım hat kapasitesinin mesafe kaynaklı 35 Mbps altında olması.

benım uzaklık saha dolabı ıle 125 mt
5 yıldır 100 mbps kullanırırım eskı modemlerde sorun olmadı…
bazen saha dolapları modem secıyormus sonradan ogrendım cipset olayı…
belkı dedıgınız gıbı kısa mesafede sorun olmuyordur düşük hızda…benım hat degerlerı de iyıdı dusecek derecede dııldı…benımde fazla uzak dııl aslında…
su fıber verselerde bu sekıl sorunlarla ugrasmasak ıyıdı
mart ayında fıber dosedıler hem telekom hem superonline
2 iss dende eve altyapı cekılmesını talep yaptım 5 daire olmadan baglayamayız dedıler pas gectıler…
burdakı maımarı duzen tel ozel evler ve 2 kattan fazla ızın yok desemde kayda almadıalr…
fıber geldıgı işe yaramadı

2 Beğeni

Telekom’un fiberi de dert, yükte 3000 ms gecikme yapabiliyor :slight_smile:

Desene her yerde bir sorun var
Ping 5 yil once telkomda iken 12 idi sonra iss degistirdikce yukseldi…19 derken 23 kadar cikti
Saha dolabi doldukca ping artiyor sanirim…
Fiber olsa 10 dan asagi gorurum belki forumlarda goruyorum 1…2 ping atiyorlar fiberde

Ping ISS e göre değişir. Trafik teslim noktaları ve güzergah pingi etkiler ancak saha dolabının doluluğu pingi etkilemez.

Bütün koşullar aynıysa VDSL ile FTTH arasında ortalama 5 ms fark oluyor.

Bazen güzergahlarda fark edebiliyor mesela DSLAM dan bağlandığınız SSG ile GPON OLT den bağlandığınız SSG gibi arka taraf fark edebiliyor. 1 ms fark varsa VDSL in güzergahı daha iyidir yada OLT çok yoğun.

sonucta fıber her zaman ıyıdır bır gun nasıp olur belkı umud kesılmez …
5 yıl once 100 mbps hat degeri vdsl o zaman saha dolabı bostu su an full port yok

su ankı hat bılgılerım

5 yıl önce ADSL çoktu, VDSL için fazla diyafoni oluşmuyordu, şimdi neredeyse herkes VDSL kullanıyor, çok iç parazit var.

Sizde hat değeri pek düşmemiş, aynı apartmanda 2-3 kişi daha VDSL alsın görün :slight_smile:

burda evler tek tek apartman yok mımarı yapı 2 kat en fazla beledıye ıznı o kadar cunku
dagıtım mahallede 2 adet saha dolabı var ana kablolar hep yeraltı evler tek tek oldugu ıcın 50 mt logardan kablo cıkarıp dırek dıkılı durumda sonra dırektekı ankestre kutudan eve dırek kablo havadan eskı usul -_-

O yüzden 100 geliyor, kutuda çok kullanan yok. Apartmanlarda özellikle 10 dan fazla daire varsa 100 Mbps kullanmak zor.

25 yıldır baglıyım aynı saha dolabı brodcom cipsetlı nostaljı…
adsl +vdsl bakalım daha ılerı gıdermı…fıber yanımdan gectı olmadı 2 mt uzakta ana yolda logar.
bizde dagıtım bu sekıl…--

su an fıberın pesındeyım 6 aydır…nasip kısmet
fıber ceken ekıplere rıca ettım baglatacam dıye her logar ek olmaz dedıler benım oldugum yer musaıt dedıler ek ıcın 10 mt bosluk bırakıp logar ıcıne bıraktılar da eve baglantı koyduramadık ayrı mesele -
-

Fiberdeki splitterı aynı bakır dağıtım kutusu gibi direğe koyup havadan verebiliyorlar. Sizin altyapı müstakil şekilde, köylerde de aynı sistem mevcut.

Hocam bana hız 80 geliyor maalesef. İç hat yeniledim yine aynı.
Ne yapabilirim 100 alabilmek için?

Evet arkadaşlar modem tavsiyesi?

Şuraya yazayım kısaca.

İç tesisat, kutudan eve cat5-6-7 iyi bir şey değil hatta kötü. Hatta perleri paralel vs sakın yapmayın daha da kötü olur.

Telefon için twisted pair yani bükümlü ve blendajlı ÇOKLU telefon kablosu kullanın !

Kablo her ne olursa olsun başka bir vdsl hat veya elektrik hattı yanından geçmesin. Geçerse boşa uğraşmayın işiniz zor. Çünkü inanılmaz etkilenen bir sinyal yapısı var.

Mesela oturduğum bina 45 yıllık ancak telefon hatları dairelere elektrikle alakasız bir yerden dağılıyor hatta bir ev içinde bile alakasız yerden geliyor. Kabloları düşünsenize 45 yıllık. Ancak en ufak sinyal sorunu yok kimsenin.

Bu sinyaller özellikle elektrik hatlarına ve diğer vdsl hatlarına yakın gitmemeli. Buna azami dikkat edin.

Modem tavsiyesi pek yapmıyorum çünkü çoğu parasını hak etmeyen markalar pahalı satılsa da iç yüzünü bildiğim için bana göre öyle.

Ben Fritzbox 7590 AX kullanıyorum mesela Türkiye’de satışı yok. Halis muhlis Alman kalitesi. Telefonum, evdeki kalorifer sistemimi, mesh bağlantımı vs kontrol ettiğim için, ipv6’daki kusursuz bağlantısı ve kalitesinden dolayı tercihim uzun yıllardır aynı marka.

Ayrıca modemle Bufferbloat sorununu aşamazsınız. Çözümler var forumda araştırın.

Son olarak arkadaşlar sormuşlar ama modem arayüzünden hat değerleriniz nedir ? Koyun ki bakılsın duruma.

1 Beğeni