Yeni̇ haber tr'nin %90 fi̇ber olmasi?

Bu haberin olma ihtimaline ne diyosunuz 2021 in sonuna kadar ülkenin %90 ı fiber olacakmış. Bana sorarsanız olamaz bence SİVAS’ın en merkezi yerinde oturuyorum hala bakır kablo var şimdiye kadar gelmeyen fiber 7 ayda gelir mi bilmem? DÜŞÜNCELERİNİZ NELER?

malum seçim yaklaşıyor 2021 sonuna kadar %90 olacakken 2023 te %100 diyorlar %10 neden 2 senede oluyorda 7 ay içerisinde nasıl %90 tamamlıyorlar anlamadım :smiley:

1 Beğeni

Benim alt sokaktan geçiyor ancak bende merak ediyorum evimin önünden yaklaşık olarak ne zaman geçebileceğini. Yıllardır aynı durumda sokaklar. İmkansız görünmüyor gerçekten kafalarına koyduysalar olur. Çünkü mahallelerin neredeyse hepsinden fiber geçtiğini düşünüyorum. 2 yılda ekiplerin yoğun çalışmasına bağlı olarak bunu başarabilmeleri gerekir

sakın umutlanmayın bence DELİ olursunuz…

1 Beğeni

Vaad edilen ne yapıldı ki bu yapılsın :joy:

2 Beğeni

FTTH : ev ( home )

FTTB : bina ( building )

FTTC : köşe başı ( corner ) dolap

FTTN : bağlantı noktası ( node ) yani santral binası.

FTTN ve FTTC’den bahsediliyor bu haberde.

FTTH ve FTTB olmadığı sürece pek bir anlamı yok.

Özellikle FTTH yaygınlaşmadıkça bu altyapı sorunlarımız hiç düzelmeyecek.

5 Beğeni

teorik olarak türkiye’nin etrafından dolaşan veya her şehrine değen bir fiber döşeyerek de %100 fiber kapsama alanına girmiş olabiliriz.

bakanımız maalesef detay vermemiş ama kastettiğinin evlere kadar fiber değil, en iyi ihtimalle DSLAM’a kadar fiber olduğunu hepimiz maalesef biliyoruz.

fiber ağ uzunluğu verisini, dünyada olmayan bir yöntemle, fiberdeki kıl sayısıyla çarparak birden bire 300.000 kilometre olan rakamı “7.500.000 kilometre fibere sahibiz” diyerek göklere çıkaran bir TT CEO’sunun olduğu ülkemizde, bağımsız araştırmalarla aslında 200 kat fazla fibere ihtiyacımız olduğu ortadayken, bu haberdekilere “2023’e kadar fiberi %10 daha artıracağız” sözünden sonra vizyon anlamında bence çok umut bağlayamayız.

2 Beğeni

Merhabalar, doğruluk payını bilmem ama umarım Fiber teknolojisi kısa süre içerisinde ülkemizde yaygınlaşır . Bende bir internet kullanıcısı olduğum için tek temennim bu yönde :rocket:

FTTB veya FTTH imkansız FTTC olarak şu sıralar yaygınlaşmaya başlayan yeni tip saha dolaplarından bahsediyorlar büyük ihtimalle saha dolabına kadar fiber dolaptan eve bakır kablo şeklinde ulaştırılıyor bunu kastediyorlarsa yapılabilir bir şey en azından 100 mbps VDSL kullanır insanlar ama insanları fiber diye kandırmamalılar bu bildiğin VDSL

bizim köye VDSL geldi bunlar fiberden saymasınlar :slight_smile: :smiley:

Bugün sokağının hemen dönüşündeki bir binaya (35metre uzaklık) sokaktaki TT yazılı kapaktan 15 metre civarı ince bir kanal acarlarken gördüm. Hemen sordum nedir bu diye fiber kablo çekiyoruz dediler şaşırdım. Zira bulunduğum civarda 45 senelik evlerin duvarlarından geçen kablolardan VDSL hizmet alıyoruz. Çalışanlardan biri dediki başvuru yapın. Böyle bir durum var mı? Hali hazırda Turknet abonesiyken yinede alt yapı talebinde bulunabilir miyim?

Oturduğunuz binadakiler ile imza topladıktan sonra bağlı olduğunuz Türk Telekom Müdürlüğü’ne dilekçenizi bırakabilirsiniz.Binanızın Fiber uygunluğu vb. şeyler kontrol edildikten sonra geri dönüş sağlanacaktır.

Normalde hizmet aldığımız saha dolaplarina kadar fiber kablo , saha dolaplarından sonra 45 yıllık bakir kablolar geliyor evlere.

Bina müstakil 3 katlı , aile apartmanı diyebiliriz. Zira ben 2. Kat babamlar ise 1. Katta. Muhtemelen tek abonelik olur binamızda. Bilmem sorun olur mu?

Umudunuzu kırmak istemem ama halihazırda bakır bile olsa altyapınız varsa size fiber döşemezler. :frowning: Ben boşuna müdürlüktü dilekçeydi uğraşmayın derim. Daha kalabalık siteler veya komple sokak gibi başvurularda belki sonuç alınabilir.

Bu durumda FTTH/FTTB getirilme ihtimali zor ama genede şansınızı deneyin isterseniz.

Teşekkür arkadaşlar. Bı deneyelim bakalım.

1 Beğeni

2 kat üstteki komşum vdsl 35mbps kullanıyor, ben santrale uzakmışım bana olmuyormuş. Fiber mi? Anlatsınlar dinliyorum

1 Beğeni

Ama öyle demeyin köyün santraline fiber geldiyse? :thinking::hugs:

3 Beğeni