Yeni fiber aboneliği için TurkNet modem tavsiyesi

1 ay sonra Vodafone’dan TurkNet’e geçeceğim. Fiber aboneliği için firmanın hangi modemini önerirsiniz. Onu talep edeceğim.

TT fiber alt yapısında ZTE olan modemi talep ederseniz iyi olur. Kendi alt yapısında tek bir cihaz veriliyor.

Superonline altyapısı mevcut. Genelde ZYXEL VMG8623-T50B modelini veriyorlar diye duydum. ZTE olanın modeli nedir?

Süperonline alt yapısını TurkNet kullanmıyor. Tt alt yapısını kullanır.

TT alt yapısında fiber TurkNet kullanıcıları :tp link, veya zte veriliyor.

Vdsl derseniz o ayrı

Anladım hocam belki gelmiştir TTNET. Sorum için ne diyorsunuz peki hangi modelini önerirsiniz?

ZTE h298

Sanırım Zyxel dx3301-t0da veriyorlar.

Ellerinde ne varsa veriyorlar. Bazen seçtirmiyorlar.

Kolay Gelsin, Benzer soru ve durumdan dolayı buraya yazayım dedim. Bizim binaya da FTTH fiber çekildi. Bu videoda https://www.youtube.com/watch?v=sHI7uinVjbI tp link ex20v ax1800 model Gateway gösterdi. TTNet altyapısı üzerinden kullanacağım, TurkTelekom’dan ve TurkNet’ten bu modemi isteyebilir miyim? Önereceğiniz modem hangisi olur, ona göre TurkTelekom veya TurkNet’ten talep etmeye veya kendim temin etmeye çalışacağım.

Kuzenim Telekom altyapılı TurkNet kullanıyor bu modemi vermişler çok memnun şu an.

Merhaba, Türk telekom kurulum ekibi ne getirdiyse onu kuruyorlar. Kurulum yapan ekipten istediğinizin cihazı sorabilirsin ama ellerinde yoksa yapacak birşey yok Cihazlar sizde kalıyor. İsterseniz dışardan temin ettiğiniz routerı takabilirsiniz. TurkNet Online İşlem Merkezi üzerinden modem bilgiler mevcut k.a ve şifreyi girdikten sonra VLAD ID yazmanız gerekiyor. VLAN ID numarası genelde 35 olur. Getirdikleri cihazda VLAN ID numarasını farklı olabiliyor arayüzüne girip numarayı bakabilirsiniz.

VLAN ID : 35 numarası Vdsl içinde geçerlidir.

İptal ettiğinizde getirdikleri Router ve Gpon geri iade ediyorsunuz.

Aslında TT bölgesel olarak değişmekle birlikte FTTH ise WiFi6 destekli modem, yoksa WiFi5 destekli modem veriyor. Marka model seçme şansınız maalesef TT’de dahi yok.