YAPA'dan VAE'ye Geçiş, Hat Var İnternet Yok

Öncelikle herkese merhabalar.
Santral değişikliğinden sonra dsl hattı geldi ama internete bağlanamıyorum. Yalın internet VAE başvurusu yapmıştım. Sorun tam olarak nedir bilemiyorum. Çözüme dair adresime ne gelen var ne giden. OİM den de bilgi alamadığım için artık çaresiz hissetmeye başladım. Bu durumun çözülmesi için ne yapabilirim?

Modeminizi sıfırlayıp gelen sinyal adslse adsl vdslse vdsl kurulum yapın.

2 tane modem üzerinde de hem ADSL, hem de VDSL kurulumu denedim ama bir sonuç alamadım maalesef.

Zyxel modem ile IP adresi alınamadı hatası var. Diğer modem Keenetic Extra Dsl onda da DSL bağlantısı oluyor hat değerleri var ama internet olmuyor muhtemelen aynı problem bilemiyorum.

Geçiş tamamlandı mı? Ortalama geçiş süresi 10 günü bulabilir. Çünkü aslında yapa dan vae ye geçiş yok adınıza yeni bir abonelik açılıyor gibi işlem yapılıyor

1 Beğeni

Bana yeni bir abonelik yapılacağına dair bir şey söylenmedi, sadece yalın internet olarak hat vae altyapısı kapsamında sağlanacaktı. 14 Eylül Pazartesi Türk Telekom ekibi gelip ankastreye kadar olan bağlantıyı sağladı. 15 Eylül Salı günü başvurunun tamamlandığı söylendi Türk.net tarafından. Önceki YAPA portum iptal edildi ve internetim kesildi. Bir elektrikçi çağırdım ve ankastre bağlantısını yaptırdım. Yeni hatta internet hiç gelmedi. Salı gününden beri bu böyle ve soruna dair hiçbir bilgi tarafıma verilmedi. DSL ışığı sabit bir şekilde turuncu yanıyor. İnternet ışığı da sabit bir şekilde kırmızı yanıyor. Bu söylediklerim Zyxel modem ile olanlar. Keenetic Extra DSL modem ile olanlar çok daha farklı ama sonuç olarak internete iki modem de hiç bağlanamadı.

Dsl yanıyor ise aktivasyon da tamamlandı ise kurulumu yapıp kullanabilirsiniz. Aktivasyon tamamlanmadı ise beklemeniz gerekiyor

Telefon ile arandım ve işlemler tamamlandı bağlantı sağlayabilirsiniz dendi. Eğer tamamlanmamış olsa önceki YAPA portunu kapatıp beni internetsiz bırakmanın ne anlamı var?

Belki de dediğin gibi aktivasyon yapılmamış olabilir. Teknik Bilgiler bölümündeki bilgiler geçersiz çünkü. Peki neden bana bağlantı kurabileceğim bilgisi verildi ve YAPA portu iptal edildi anlamak mümkün değil :frowning:

Destek kaydınız varsa onun üzerinden not yazıp bilgi isteyebilirsiniz

Destek kaydım var ancak destek kayıtlarına verilen cevaplar işlemlerimiz devam ediyor modeminizi açık tutundan öteye geçemediği için bilgi almak mümkün olmuyor maalesef. Tabii ki sorun Türk.net taraflı bir çözüme ulaştırılacak ancak bu tarz bir sorun yaşayan kişiler varsa öneriler doğrultusunda belki süreci hızlandırabiliriz diye foruma yazmak istedim.

1 Beğeni

Gözümden kaçmış bu gönderiniz. Telekom bunu bu şekilde istiyor sanırım. Aynı anda yapa üzerinde kullanım yaparken aboneye vae üzerinden işlem yapmıyorlar. Bu işlemi ADSL den VDSL e geçişte fiziksel port değişimi olacağı zaman da yapıyorlar. İnternetsiz kalmanız bu yüzden.

1 Beğeni

Anladım, sağol bilgilendirdiğin için. O zaman Türk Telekom kaynaklı bir gecikme yaşıyorum şu anda. Bugün DSL sinyalim de komple gitti. Bakalım bu iş nereye varacak :slight_smile:

1 Beğeni

Sonunda Türk Telekom ekipleri geldi sorunu giderdi. Geçiş sürecinde sabırlı olup beklemek lazımmış bunu öğrenmiş oldum.

3 Beğeni