YAPA Geçiş Sorunu

1 ay önce alt yapı sorguladığımda YAPA alt yapısında olduğum yazıyordu. Aradım konuştuk onlar da aynı şeyi söyledi. Bende geçtim 1 ay oldu sayılır. Ama hala VAE ile alıyorum interneti. YAPA alt yapısına geçemedim bir türlü. Birine sordum 3-4 güne geçtim ben dedi. 2-3 kere destek açtım “otomatik oluyor işlemler, biz bir şey yapamıyoruz” deyip kapattılar.

Şimdi adres sorgulamada baktığımda ise adres bilgisi bulunamıyor diye. Diğer sorgulama sitelerinde de aynısını söylüyor. Herkes de santrale uzak olduğundan yavaş hız sorunu yaşıyor gördüğüm kadarıyla. Santrale ne kadar mesafe de olduğumu nasıl öğrenebilirim ?

Bu site ne kadar doğru bilmiyorum ama değeri girince 311 metre olarak gösteriyor. Sorgulama da ise santral/dolaba mesafeniz 74 metre yazıyordu. Hangisi doğru anlayamadım.

Merhaba, eğer bulunmuş olduğunuz bölgede bağlı olduğunuz santral dolabınızda TurkNet’in de YAPA santrali varsa sistem bunu otomatik olarak algılar ve geçiş işlemlerinizi başlatır. Ancak bunların da bazı prosedürleri var. Hattınızın değerleri kontrol edilip geçişi uygun olup olmadığına bakılıyor. Daha sonra işlemler devam ediyor.

İsterseniz konu ile alakalı tekrar ilgili destek kaydınızı oluşturun. Size oradan geri dönüş yapıp daha detaylı bir şekilde bilgi versinler.

1 Beğeni

O site tahmini değerler verir. Ayrıca YAPA ya geçiş yapmanız gerekir. Şu an girdiğiniz değerler saha dolabına olan mesafeyi gösterir

1 Beğeni

Santral dolabını nerede olduğunu öğrenme şansım var mı ? Hemen evimizin köşesinde iki tane Tip-7 dolap var ama bundan gelmiyormuş sanırım internet. Yani TurkNet’in kendi interneti.

2-3 kere destek kaydı açtım ama biz işlem yapamıyoruz deyip kapattılar. Gece bir tane daha açtım “YAPA var mı en azından ona bi bakın” dedim. Yine aynı cevabı verip kapattılar.

Ama 1 ay oldu geçemedim daha. Acaba alt yapı sorgulamada baktığımda yanlış bilgi mi yazıyordu ? Aklıma gelmedi değil. Eğer öyleyse resmen dolandırıcılık bu.

Değerler doğruysa 300 metre ile iyi sonuçlar alabilirim. Tabi YAPA varsa artık. Ondan da umudumu kesmeye başladım.

Santral dolabı santrallerde olur. ki genelde santraller telekom il / ilçe merkez binalarındadır. yani ufak bir şey değil bina içindedir. ama saha dolabı sokaklarda kaldırımda olur. bi araştırın belki sizin sokakta yada yakın bir sokakta olabilir.

dediğiniz gibi turknetin kendi altyapısında “yapa” da santralden direk alıyorsunuz hizmeti. vae de ise saha dolabından. genelde size en yakın saha dolabından veriliyor diye biliyorum.

onun için en yakın telekom müdürlüğünün adresini öğrenin. eğer öğrenemezseniz hangi ildeyseniz ilin adını ve TurkNet Online İşlem Merkezi deki vae santral adını yazın ben yardımcı olayım.

1 Beğeni

Saha dolabı dediğim gibi evin köşesinde. 20-30 metre anca vardır.

Ankara/Polatlı. Polatlı-16 santraline bağlıyım şu an.

Eğer müdürlüktüyse santral geçmiş olsun bana. Çarşıda müdürlük bende bayağı uzağım ona.

1 Beğeni

POLATLI TELEKOM MÜDÜRLÜĞÜ
CUMHURİYET MAH. SİVRİHİSAR CAD NO:32 POLATLI

yapa ise santralden olur. eğer uzak olduğunu düşünüyorsanız yapa talebinizden vazgeçin, vae de kalın. eğer işlemler başladıysa bile geri vae ye dönmek istediğinizi belirtin.

1 Beğeni

1.38 km çıkıyor oda dümdüz olmasına rağmen. İşlemler başladı mı hiç bir bilgim yok. “Otomatik oluyor işlemler, bizim yapacak bir şeyimiz yok” diyor destek ekibi. Ama 1 ayı geçti ses soluk yok. YAPA olmadığına inanmaya başladım açıkçası.

mutlaka dümdüz olmayacaktır o. en az 500 metre daha uzar. ben şahsen 1 km den uzak yapadan verim alınacağını sanmıyorum. en ideali 1 km altı. :frowning:

o zaman hala vae desiniz sanırım.

resime bakınca 99 mbps alıyorsunuz gibi. en kötü modem 90 civarı geliyordur. hocam yapaya başvurmakla siz ayağınıza sıkmışsınız yada otomatik ise yapaya geçiş, sıkacaklar. :joy:

İlk mesaj da verdiğim linkteki siteden sorgulama yapınca ortalam 300 küsür metre gibi bir sonuç çıkıyor. O ihtimalle ise 80 mbps alabileceğim gözüküyor. Hat zayıflamam 4.3dB.

NetSpeed’in alt yapı sorgulamasına baktığımda ise 74 metre yazıyordu. :smiley:

94 net alıyorum şu an kablo ile. Eğer öyle olursa iptal eder GIBIRNet’e geçerim. 100’e kadar olan paketi 85 TL. Ben bile şu an bu pakete 95 TL veriyorum TurkNet’te. :smiley:

1 Beğeni

yapaya geçerseniz en iyi ihtimal uploadınız yükselebilir downloadınız düşer. fiyat 10 tl düşer. ama bu downloadı orada bulamazsınız. eğer bi şekilde yapaya alırlarda vae ye geçemezseniz dediğiniz gibi gıbır vs. değerlendirebilirsiniz. ama umarım TurkNet vaede kalırsnızı bi şekilde. :slight_smile:

muhtemelen siz yapaya geçmeyi daha fazla hız değilde en azından - 10 tl olsun diye istemişsiniz sanırım. zira yapa evinizin bahçesinde bile olsa max 100 den fazla dow alamazsınız. ki zaten uzak olduğunuzu söylüyorsunuz. eğer bi şekilde yapa ya geçiş olmazsa 10 tl için düzeninizi bozmayın. bu sefer gıbırda işler ters gidebilir. :joy:

Tek isteğim upload yükselmesi zaten. :smiley:

Bu gidişle zaten VAE’de kalacak gibiyim.

Hem 10 TL için hem de upload için istiyorum aslında. Tek dolap olan caddem de ikiye çıkardılar dolap sayısını da. Oradan bir umudum var. Pandemi döneminde de sürekli TT ekibi gelip bakıyordu.

eğer amaç upload ise o zaman işler değişir. seni yapaya alsalarda sen kazanacan almasalarda sen. :joy:

Ama Forum TurkNet’i yeni buldum sayılır. Donanım haberden de TurkNet başlığı altında konulara baktım. YAPA’da herkesin dili yanmış neredeyse. Açıkçası bende öyle olacam diye korkuyorum. Yoksa dediğin gibi en mantıklısı VAE’de kalmak.

1 Beğeni

eğer uzaksa santral, şu an aldığın dow zaten düşecek belki upload da düşecek. pandemi dolayısıyla geçici de olsa 8 mbps oldu upload. eğitim yüz yüze olmadığı müddetçe bayağı bir süre 8 olarak kalır gibi. kalmasa da en kötü 5 alırsın. yapada neyin ne olacağı belli değil. benim tavsiyem şu anda hızın çok çok iyi. bırak böyle kalsın. belki gıbıra falan geçmek istersin. şunu unutma her geçiş potansiyel olarak yanında sorunları da beraber getirebilir. getirmeyebilir de ama o riske girmeye değmez. ha 20-30 mbps aralığında hızın olsaydı bi maceraya girmen mantıklıydı ama şu an için bence değmez .:slight_smile:

Santralin ne kadar uzakta olduğunu kesin bir ağızdan cevap alsam ona göre hareket edecem. Desteğe sorsam söylerler mi acaba ?

verdiğim adresin doğru olması lazım. telekom kendi veriyor bu adresleri. eğer cadde cadde google mapsten ölçebiliirsen senin eve olan mesafesini, en azından minimum uzunluğu öğrenirsin. bi şekilde net mesafeyi nereden öğrenebilirsin, belki santrale gidip oradaki yetkiliden olabilir belki. :slight_smile:
TurkNet destek muhtemelen bilmiyordur. en garantisi santrale gidip öğrenmek.

Neyse biz yerimizde kalalım da şimdi. :smiley:

2 Beğeni