Yapa altyapısı sorunu

Kolay gelsin öncelikle. Yaklaşık 3 senedir TurkNet abonesiyim. İlk bağlattığımda 12 13 mbps olan hızım bu yaz ayında yapa altyapısına geçtikten sonra 8 10 mps arasına geriledi. Teknik detaylar sayfasından gördüğüm kadarıyla santral ile aramda 1.5 km mesafe var şehrin neredeyse göbeğinde oturmama rağmen. 200 metre ötemde oturan birine sorduğumda ise Türk telekom sağlayıcısından 35 mbps internet aldığını öğrendim. Evimin yakınında başka bir santral var mı diye araştırdığımda başka bir internet sağlayıcısı santral ile aramda 100 metre olduğunu söyledi. Yapa altyapısından çıkıp evimdeki en yakın santrale bağlanma imkanım nedir ve süreç nasıl işleyecek? Açık port olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? Uzaktan çalıştığım için bu süreçte internetsiz kalmak istemiyorum.

Ayrıca bu durumu yukarıdaki gibi açıkça teknik desteğe ilettiğimde ise gelen cevap şu oldu:
“Hızınız için gerekli tüm işlemleri yaptım fakat alt yapınızın desteklediği maksimum hızı alabildiğinizi gördüm. Alt yapınızın desteklediği hız 10 mb olup hızınız 10 mb olarak sabittir.”
Bu cevap sanki araştırılmadan düşünülmeden otomatik olarak verilmiş gibi geldi bana.

Yakındaki santralle pek alakası yok. Öbür sağlayıcının size verdiği mesafe santral değil saha dolabı mesafesi. Başka bir siteden adresinizi sorguladığınızda kaç mbps hız gelebileceği yazıyor?

Demek santral ile dolap mesafesi farklı şeyler öğrenmiş oldum teşekkürler.

Netspeed bu şekilde.
image

Türk Telekom ise HİPERNET hizmeti verebileceğini söylüyor o da 100mbps e kadar fiber diye geçiyor sitelerinde.

Millenicom: Alabileceğiniz Hız: 79 Mbps

Vodafone max 50 mbps vereceğini söylüyor ama altyapı aramasına güvenemedim

Evet santral Türk Telekomun bir binasıdır dolap ise sokaklarda bulunan beyaz uzun veya geniş kutulardır bunlar çoğunlukla tip7 dolapları oluyor,
Netspeedi bilmiyorum ama turknetin fiber ile anlaşması yok o hızı vermediğine göre netspeedinde yok galiba ama birde millenicom dan sorgulama yaparmısınız onun anlaşması var o sizin sorunuza cevap olur umarım

Bir süre internetsiz kalabilirsiniz başta uyarayım. İsterseniz yapadan vae’ye geçmek için kayıt açın geçirsinler. Ev telefonu numaranız gidecek ve baştan abonelik yapılacağı için bir hafta kadar internetsiz kalacaksınız.

1 Beğeni

Bilgi almak için buraya danışmıştım bilgi için teşekkürler işlemleri daha sonra yapmayı düşünüyorum. Ev telefonu olayını soracaktım siz söylediniz. Uzun yıllar kullandığımız telefon numarasıydı kötü olacak bu. Belki başka bir yolu olabilir telefon numarası gitmeden sözleşmeyi okuyayım iyice. Kolay gelsin tekrardan. Yusuf yukarıda yazmıştım Millenicom’da Alabileceğiniz Hız: 79 Mbps olarak görünüyor.

2 Beğeni

Pardon görmemişim o zaman nedspeetinde fiber anlaşması yok millenicom deneyebilirsiniz :slight_smile:

1 Beğeni

Netspeed Telekom un fiberi üzerinden hizmet veriyordu daha öncesinde ?