YAPA altyapısı soru

Geçenlerde bu ayın 10 unda hizmetimi aktif altyapı YAPA ya dahil ediyoruz diye bir mesaj almıştım. 35 Mbps VDSL internet alıyorum şu anda. Ve yaklaşık 1 aydır kullanıyorum TurkNet i. TTnet’den kurtulduğum için binlerce şükrediyorum :slight_smile: 1 aydır çok iyi internetim var. 1.sorum yarın kısa süreli kesintiler olacağı söylendi. Bu kesintilerin süresi ve sıklığı ne kadar olur ? Çünkü evde çalışıyoruz. 2.olarak da max 35 alabiliyordum. Bu hızım yükselir mi ?

YAPA’ya geçirileceğiniz vakit sadece o gün içinde hattınızda sinyal bir süreliğine gider, portunuz değiştikten sonra hizmet almaya başlarsınız. YAPA gelmesi genelde upload olarak çok iyi oluyor. Şimdiden hayırlı olsun. :smiley:

peki geçişten sonra benim herhangi bir şey yapmam gerekiyor mu ? online hizmetlerden veya modem arayüzünden flan ? ve YAPA ile ilgili başlıklarda bazı şikayetler gördüm. Bu yüzden biraz endişelendim açıkçası. İyi internetim varken tekrar internet problemleriyle uğraşmak istemem açıkcası :slight_smile:

Geçişten sonra bir şey yapmanız gerekmiyor. modem kurulumu yapmanız gerekebilir ama

1 Beğeni

Geçişten sonra modemi sıfırlayıp yeniden kurmanız yeterli. Sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

tamamdır teşekkürler :slight_smile:

Yapa alt yapısında santral mesafesi önemlidir. Eğer mesafen çoksa 1 km ve üstünde hızın çokta iyi olmaz bilgin olsun.

nasıl yani ? iyileştirme mi çok iyi olmaz yoksa şu anda aldığımdan da daha düşük mü alırım ?

YAPA’ya normalden düşük hız alacak olan aboneler geçirilmiyor.

kafam karıştı şimdi. ben yarın internet kesintim sonrasında modem kurulumu tekrar yapacağım. VDSL olarak yine. şu anda 35 Mbps internet kullanıyorum. Minimum yine 35 olacak değil mi ? Artış olursa mesafeye göre küçük ya da büyük bir artış olacak ?

Evet, aynen dediğiniz gibi.

1 Beğeni

tamamdır teşekkürler. uzun süredir ttnet işkencesinden sonra böyle güzel bir interneti kaybetmek istemem :slight_smile: iyi çalışmalar

1 Beğeni

Minimum 35 olur mu olmaz mı orası santral mesafenize bağlı. Büyük ihtimalle hızınız düşecek. Kesinti süresi kısa olmayabilir. Pandemi sürecinde süre biraz uzayabiliyor

Nasıl ya. Hızım düşecekse niye geçiyorum ki o zaman ? Şu anda bana söylenenler çok farklı şeyler. TurkNet i arıyorum.bana 100 mbps alacağımı söylüyorlar. Buraya yazıyorum. Ilk önce upload olarak çok iyi oluyor deniyor. Sonra hız düşebilir deniliyor. Sonra yapa ya normalden düşük hız alacak olan aboneler geçirilmiyor deniyor. Şimdi de büyük ihtimalle hızınız düşecek diyorsunuz.

şimdi tekrar TurkNet i aradığımda bana yarın aranacağım ve santral mesafesine göre atıyorum 60-70 Mbps internet alabilirsiniz eğer YAPA’ya geçiş sağlamak isterseniz diye soracaklarmış (şu anda 35 alıyorum). aksi halde mesela YAPA’ya geçiş sağlarsam hızımın 10-15 Mpbs olacağını da önceden söylüyorlarmış. O zaman da geçiş sağlamak istemediğimi ve Türk Telekom altyapısından devam etmek istediğimi söylediğimde şu an kullandığım internet hızında devam edeceğimi söylediler. Bu kesinlikle doğru bir bilgi mi ? Ve 1 gün içerisinde geçiliyor denildi. Bu 1 gün 2-3 saat mi yoksa daha fazla sürer mi ? Ona göre evde 2 çalışan var. Ona göre davranacağız çünkü

Çoğu kişiye sorulmadan yapa altyapısına geçirildiğini duydum. Ve ayrıca dediğim gibi ben yapadaydım 2 alıyordum yapadan vae geçtim 35 alıyorum. Mesafen çoksa malesef düşük hız alırsın

yıllar sonra iyi bir internetim oldu. bu da 1 ay mı sürecek şimdi ? herkes farklı şeyler söylüyor. vae dediğiniz ne oluyor ? ben şu anda vae de miyim ?

Evet vae desiniz. O yüzden yapaya geçiricez diyorlar zaten. Santral mesafeniz önemli dediğim gibi eğer bir km üzerinde ise düşük hızlar alırsınız. Şansınız varsa geçirmeden önce geçmek isteyip istemediğinizi ya da alacağınız hızı size iletirler. Eğer söylemeden geçirirlerse ve hızınız düşük çıkarsa tekrardan kayıt açıp yapadan vae geçmek istediğinizi söyleyip tekrar eski hızınıza kavuşurusunuz.

peki öyle oldu diyelim. yapa ya geçirildim haber verilmeden. vae ye geçiş sürem ne kadar olur ? ve kesinti süresi fazla mı

Ben geçtim. 6 gün sürdü 5 gün telefon başvurusu 1 günde internet başvurusu sürdü. Bir kaç gün internet gitti