YAPA Altyapı Planlarını Nereden Sorgulayabilirim?

Yanlış konu etiketi kullandıysam affola. CEO Cem Çelebiler bir Tweet’inde Düzce’de YAPA olduğundan bahsetmiş. Fakat YAPA bölgelerinde Düzce’yi göremiyorum. Sorum şu: Akçakoca ilçesinde yaşıyorum YAPA altyapısı gelecek mi acaba? Bununla ilgili bir plan var mı veya takip edebileceğim bir yer var mı? SMS geldiğini biliyorum da tahmini tarih olmadan SMS’in bir anlamı kalmıyor :thinking:

1 Beğeni

Yapa cihazları santral bazlı yerleştirilir. Yani Akçakoca santralinde olmayabilir. Zaten yapa geldiğinde size mail ve SMS ile bilgilendirme yapılacaktır.

1 Beğeni

Keşke Akçakoca’da olsa ya. Ben de istiyorum gelmesini.

Bölgede bulunan kullanıcı sayısı vb gibi durumlara bakılara ekip tarafından karar verilmektedir.

GigaFiber’den vazgeçtim o zaten imkansız da en azından YAPA yatırımı iyi kötü her yere yapılsa GigaFiber yerine çok iyi bir alternatif olabilir bence. Yaygınlaşma olasılığı daha fazla GigaFiber’e göre. Ekiplerin değerlendirmesi lazım her zaman 35 mbit VDSL yetmeyebiliyor.

Santrale mesafeniz fazlaysa YAPA sizin için daha olumsuz olabilir, VAE’de 35 mbit alıyorsanız santrale mesafeniz fazlaysa YAPA’da 20 mbit bile zor alabilirsiniz. Benim santrale mesafem 1400 metre civarı (teknik bilgilerde yazan) ortalama 25 mbit down, 4 upload alıyorum (şaşırtıcı ama bu uzaklıkta imkansız gibi bir şey :smiley: )

Santrale yakınsanız ve binanıza YAPA hizmeti açıldıysa size SMS gelir ve otomatik olarak YAPA’ya geçişiniz sağlanır.

Benim mesafe oldukça fazla ama 2-3 yıl önce geçtik işte YAPA’ya, VAE’de maks 12 aldığım için YAPA bana süper geliyor :slight_smile:

Santral mesafem 263 metre, en fazla 60 mbit alabiliyorum. Bence YAPA’dan verim almak için yeterli bir mesafe.

Evet, santral mesafesi iyi. Ortalama 50 MBPS alırsınız iç tesisatınız iyiyse.

İç tesisat çok taze :sweat_smile: Nexans kablo ile yeniledim tık yok müthiş.

1 Beğeni

O zaman umarım en kısa sürede bölgenizde YAPA aktifleşir hocam :slight_smile:

Bunun yerine fiber e yatırım yapıyorlar hem ulusal altyapı sağlayıcısı Telekom hem de TurkNet. Umarım fiber altyapıya kısa sürede kavuşursunuz.

Olduğum yerde fiber yok en fazla fiber üstünden vdsl kabinleri var farklı binalarda, defalarca kez Telekom’a fiber için müdürlüğe başvurdum ama VDSL olduğu için gerek olmadığını söylediler. TurkNet için de farklı olacağını düşünmüyorum ama zaman gösterecek :thinking:

1 Beğeni