Xdsl istatistiklerini göremiyorum? VMG3625-T50B

Araştırdığım zaman bu şekilde bakabileceğimi öğrendim ama değerlerim yazmıyor nasıl çözebilirim? Adsız

xdsl istatistikleri adı üstünde dsl altyapıda görüntülenebilir, fiber hatta görüntülenemez.

Değerlerimde dengesizlik olma ihtimali yüksek bence öğrenebilmemin bir yolu var mı ?

Fiberin girdiği pon cihazından çıkan etherneti bilgisayara bağlayarak bakabilirsin diye biliyorum. PON modelini internette aratırsan detaylı bulabilirsin.

1 Beğeni

Merhaba , @Talhype
Fiber alt yapıda kullanılan router cihazların değeri göremezsin. Işıklar kırmızı olursa fiber kabloda sorun olabilir veya sinyalde sorun olmuş olabilir. Fiber kabloya özel fenerle baktıklarında kablonun nerde kırıldığını tespit edebilirler, bakırdan daha iyidir. Alt yapı hangi servise aitse onun destek ekibi kontrol sağlıyor.

1 Beğeni

Fiber altyapıda değerleri görebilmen için ONT arayüzüne girmen lazım, ONT arayüzünde gelen ışığın gücü gibi birkaç basit değer yazıyor. Ama bu değerler de genelde pek bilgi vermiyor çünkü Fiber internet arızaları ya var ya yok şeklinde olur. Eğer bir sorun varsa internetin hiç gelmez kopar, eğer çalışıyorsa sorun yoktur.