Wi̇fi̇ çeki̇m alani destek

ARKADAŞLAR BENİM EV İKİ KATLI MODEM ÜST KATTA ALT KATA BİR CİHAZ ALMAK İSTİYORUM AMA CİHAZ KABLOSUZ OLARAK YAYINI ALSIN KABLOSUZ VE KABLOLU İLETSİN İSTİYORUM. BANA CİHAZ ÖNERİR MİSİNİZ? ŞEMA OLARAK

TA ATTIM

Hızların vdsl veya fiber boyutta ise dual band repeaterlar alman iyi olur. tplinki bu konuda öneririm. ben tek band olanını kullanmıştım çok memnundum. hız kaybı yok denecek kadar azdı. 25m ilerisinden almasına rağmen.

80 hızım o zaman repeater almam yeterli

Keenetic Extra Router modeli bildiğim kadarıyla dediğiniz özelliği destekliyor. İsterseniz deneyebilirsiniz.

evet iyi bir repeater ile performans alabilirsin. Ben antenli bir tane eski repeater kullanıyordum 24lük pakette 7 falan ancak görüyordu. Çok bağlanınca takılıyordu. Sonra tl-WA860RE almıştım. 24-23 arası gidip geliyordu. ama 300mb. Yani 35-40mb internete kadar. SEn dual band bakacaksın.

WISP destekli bir cihaz almanız yeterli olacaktır. İleriye yönelik yatırım olsun derseniz iyi bir router, sisteminiz adına oldukça işlevsel olur. Ancak WISP üzerinden sağlanan bağlantılar bazı kullanım senaryolarında verimli olmayabiliyor. WISP bağlantılar akış için uygun olsa da cihazlar arası haberleşme esnasında oluşan parazit, ping ve lag yaşanmasına sebep oluyor. Arkadaşların da bahsettiği gibi Keenetic cihazların hepsi bunu destekliyor.

1 Beğeni

evet tam olarak arakadşaın dediği WISP problemiydi benim ilk tecrübe ettiğim o yüzden WISP’e yanaşmanı önermem. Wifi repeater alacaksın. Net. Ya da kablo çekip köprü modu kuracaksın.

1 Beğeni

WISP’in de verimli olabilmesi için çözüm 5Ghz üzerinden bağlantı sağlamak. Bunda da etrafta yakın kanallarda hatta 5Ghz üzerinden yayın yapan farklı bir cihaz olmaması gerekyor. Şanslıysan ve ortamın böyleyse denenebilir. Ancak konu sahibinin elindeki cihaz bildiğim kadarıyla 2.4Ghz üzerinden yayın yapıyor ki bu da oldukça fazla parazit etmeni demek. Özetle 2.4Ghz üzerinden WISP’i önermem ben de.

Keenetic omni ve Keenetix extra dsl yi tavsiye ederim.

Neden kimse powerline önermemiş. Ev anladığım kadarıyla müstakil. ?

1 Beğeni

evet müstakil powerline benim de aklıma geldi ancak prizlerin aynı fazda olması gerektiği için takacağım yerler de aynı fazda değil.

1 Beğeni

ya dostum boşver powerline’ı. repater ya da router. hangisi kolay olacaksa onu dene. repeater için tek sıkıntı 5g ağı için modeme yakın bir yerde olması repeaterın. Bunu sağlayabilirsen on numara verim alırsın. Tabii bu aletlerin fiyatı yüksek :slight_smile:

https://www.tp-link.com/tr/home-networking/range-extender/re300/

farklı modelleri de var sitede incelersin :wink:

bunda kablolu bağlantı alamıyorum yaa

dostum mesela biraz da kendin araştırsan bulursun aslında :smiley: herkes istiyor ki armut piş ağzıma düş. farklı modeller var derken de bunu kastettim. ben sana en uygun ac1200lük modeli attım. sen illa da kablo çıkışı da olsun dersen dur zahmet onu da atayım :smiley:

https://www.tp-link.com/tr/home-networking/range-extender/re305/

yine üşenmeyip link gezersen diğer özellikler de mevcut. bütçene göre değerlendirirsin. tp-link üzmez diye onu atıyourm. ben tecrübe ettim. tecrübe etmediğim bir şeyi de sunmam. karar senin.

Ben de benzer bir durumu tl wa850re ile çözdüm. Evin diğer ucunda internet çekmiyordu. 5 metre kablo çektim. Duvar diplerinden sabitledim. Kabloyu bu menzil genişleticiye bağladım. Fiyatı da uygun. 150 tl gibi fiyatlara bulunuyor. 2 modu var cihazın. 1. Modda kablolu bağlanıp kablosuz yayıyor. 2. Modda kablosuz bağlanıp kablolu ve kablosuz yayıyor. Tek eth girişi var ama. Ben kablosuz menzil genişleticide sıkıntılar yaşadım. Hız ve pingden yana sorunlar oluyordu. En rahatı kablolu diyip cihazı 1. modda kullanmaya başladım. Bu tarz bir cihaz işinizi görecektir bence. Ama şansi fikrim kablosuz bağlanıp kablosuz ve kablolu yayma yöntemi düşündüğünüz kadar verimli çalışmayacaktır. Ping ve hız tatmin etmez kayıp fazla olur diye düşünüyorum. En güzeli modeme kablo ile bağlamak. İster router olsun ister range extender olsun. Kablolu bağlarsanız eğer alacağınız cihaz 5ghz destekliyorsa ondan da daha rahat faydalanabilirsiniz.

Bir fikir olsun diye yaptığım testleri atayım.

Yukarıdaki moden yanında yaptığım 2.4ghz bağlantı testi. Modeme 2m mesafeden bağlanıp yaptım. Telefon redmi note 8. Tabi normalde olması gerekenden biraz düşük çıkmış. Normal zamanda internet boşken 40-50mbps veriyor.

Bu yukardaki ise evin diğer ucundan modemin 2.4ghz kanalının hiç çekmediği bir noktadan bahsettiğim cihaza 2m mesafeden yapılmış, 2.4ghz bağlantıdaki test. Modem-extender bağlantısını kablo ile yaptım. Hiç kayıp yok.

Cihazın 5ghz desteği olsa çok daha iyi sonuçlar alınabilirdi tabi. Eğer wifi ile bağlamış olsaydım extender’i internete 5-10mbps alıyordum. Ping de 200-300ms arası oynuyordu. Bağlantıda kopmalar da oluyordu.

Yani son olarak şemanızı kablosuz bağlantı yerine kablolu bağlantı ile değiştirmeniz bence çok daha sağlıklı olacaktır.

Bilgiler için çok teşekkürler. Armut piş ağzıma düş için söylemedim modelin eksiğini belirttim böyle istekte bulunan biri girdiğinde buna bakmasın diye

2 Beğeni

Powerline dışında ne denediysem verim alamadım. Faz sorunu bende de çıktı maalesef. Elektrikçi getirdim bunun için. 5 dakikalık bir işlem ile hallletti.