Web siteme Turk.Net üzerinden girilmiyor

Ağrılı bir süreçten sonra Network birimi ya domain’in iptal edilmesi :slight_smile: ya da DNSSEC aktif edilmesini belirtti. Fakat çoktaaan aktif edip denendi ve hosting ile domain firması değiştirilerek yüzlerce TL zarara girdim zaten :frowning: Tüm ISS’lerde girilip sadece TURK.NET’te girilmiyor ve TURK.NET bana DNSSEC vs aktif edin sorun bizden değil diyor :slight_smile:. İlgili network birimine şaka mısınız demeden önce herkesin incelemesini rica edeceğim.

Forumdaki tüm arkadaşlara rica ediyorum ; Siteme 24 saat içerisinde defalarca girmeye çalışabilirler mi? DNSSEC bir kez daha aktif ettim. Hepimiz beraber teyit edelim girip girmediğini :slight_smile: Emeğinize şimdiden sağlık.

Alperen Bey,
Dönüşünüz için teşekkür edemedim. Konunun çözülmesini bekledim fakat çözülmedi yine havada kaldı gibi. Arıza kaydı içerisinde hat değerlerim falan incelendi bildirimleri geldi. Günlük sayaç sıfırlama bildirimleri gelerek destek kaydı spam’a döndü falan. Bu konuda ilgili arkadaşlara geri bildirim iletebilir misiniz? Sorun odaklı yazılar yazılsın farklı soruna farklı bildirimler yazılmasın lütfen.

DNSSEC yine aktif ettiğim halde bu seferde çözülmez ise CİMER ve BTK da dahil zararlarımın talebi için dönüş yapacağım. Umuyorum tüm ISS’lerde olmayan sorun TurkNet için çözülmüş olur.

Destek kaydı içeriklerini paylaşıyorum ki şaşıralım. Yapmayalım bunları lütfen :slight_smile:

Hat değerlerimde neler oldu acaba da incelendi :slight_smile:

Saha ekibi neyi inceledi acaba ? :slight_smile:

En son dönüş ; (Pozitif tutumu için Ömer Bey’e teşekkürler)

Teşekkürler öncelikle, DNSsiz girdiğiniz değil mi

Sitenize TurkNet dns ile şu an erişebiliyorum. Durumu soracaktım siz yazmışsınız. O zaman bazen erişemediğiniz sitelerin DNSSEC durumunlarından mı kaynaklıymış?

Konuyu ilk açtığınızda da TurkNet tarafından sitenize erişilebildiğini, burada birçok kullanıcı olarak test ettik ve onayladık. Forum kullanıcıları tarafından sitenize erişemeyen bir kullanıcı da olmadı hatırladığım kadarı ile @ckk dışında? O da şu anda erişim sağlayabiliyormuş.

Dnssec ile ilgili bir sorun değil bu, diğer yandan alan adınızda zaten dnssec aktif. Aktif olmasa da erişim sağlanabilecekti yine. Günümüzde RRSIG kullanmayan milyonlarca site var.

Sorunun çözümü için erişim sağlayamayan kişiler/cihazlar tarafında daha detaylı bilgi paylaşmanız gerekiyor.

Terminalden TurkNet Dns yanıtlarını incelerseniz;

nslookup -d2 koludemirden.com 193.192.98.8

193.192.98.8 Yanıtı

Got answer (90 bytes):
HEADER:
opcode = QUERY, id = 5, rcode = NOERROR
header flags: response, want recursion, recursion avail.
questions = 1, answers = 2, authority records = 0, additional = 0

QUESTIONS:
    koludemirden.com, type = AAAA, class = IN
ANSWERS:
->  koludemirden.com
    type = AAAA, class = IN, dlen = 16
    AAAA IPv6 address = 2a06:98c1:3121::7
    ttl = 275 (4 mins 35 secs)
->  koludemirden.com
    AAAA IPv6 address = 2a06:98c1:3120::7
    ttl = 275 (4 mins 35 secs)

Name: koludemirden.com
Addresses: 2a06:98c1:3121::7
2a06:98c1:3120::7
188.114.96.7
188.114.97.7

nslookup -d2 koludemirden.com 212.154.100.18

212.154.100.18 Yanıtı

Got answer (90 bytes):
HEADER:
opcode = QUERY, id = 5, rcode = NOERROR
header flags: response, want recursion, recursion avail.
questions = 1, answers = 2, authority records = 0, additional = 0

QUESTIONS:
    koludemirden.com, type = AAAA, class = IN
ANSWERS:
->  koludemirden.com
    AAAA IPv6 address = 2a06:98c1:3120::7
    ttl = 38 (38 secs)
->  koludemirden.com
    AAAA IPv6 address = 2a06:98c1:3121::7
    ttl = 38 (38 secs)

Name: koludemirden.com
Addresses: 2a06:98c1:3120::7
2a06:98c1:3121::7
188.114.97.7
188.114.96.7

Her iki sunucu da CloudFlare’e IPV4 ve IPV6 olarak sorunsuz yönlendirmeyi gerçekleştiriyor.

Ben sorun neymiş merak ediyorum. Benim tarafımda hangi bilgiler lazım, paylaşayım.

Gerçi erişim yokken mi bakmak lazımdı?

Henüz bunu söylemek için erken fakat ikinci DNSSEC kurulumu çözecek ise buna gerek duymadan SOL, TT, Comnet, Vodafone ve Turkcell’in (Mobilleri de dahil) giremiyor olması lazım. Bu kadar İnternet servis sağlayıcı karşısında TurkNet te ne fark vardı diye düşünürüm. Bu başlık altında değil, en az fiziki TurkNet abonesi 20 kişi ile testi yaptığım halde karşılaştığım sorun bu. (Sorun yaşayanların 2 si Antalya 1 i Ankara en azından)

Başka arkadaşlarında teyitlerini alalım çözüldüğüne dair konuyu çözüldü olarak işaretleyip geçeceğim fakat domaini taşıma esnasinda başka bir şirkete geçtiğimde yine DNSSEC aktifleştirmeden girmezse başa sararız.

Bende bağlanıyorum tıkır tıkır çalışıyor site

CloudFlare tarafında ipv6 desteğini kapatarak test ettiniz mi hiç?

IPV6 kullanıyorsanız; CloudFlare IPv6 over IPv4 tünel kuruyorsa ivp6 erişmek isteyen istemciler MTU boyutu ile ilgili problem yaşıyor olabilir. Modemde mtu boyutunu 1500 yerine 1492 veya 1480 olarak güncelleyerek yeniden siteye erişmeye çalışmayı dener misiniz?

1 Beğeni

Selamlar, oylama yaparak konuyu kapatalım. Devamında sürecinizi özel mesaj üzerinden takip edelim :raised_back_of_hand:

• Siteye Erişebiliyorum
  • Siteye Erişemiyorum

0 oylayanlar

Size tavsiyem sitenizi UptimeRobot ile en azından free versiyon ile 5dk bir monitör edin. Ben evdeki modemlerimi bile kontrol ederim ki hat giderse bilgim olsun.

Bu kontrolde UptimeRobot erişim uyarısı vermezse sorunu bağlanmak isteyenlerde aramak lazım. Ona göre detaylara bakarsınız. Ama UptimeRobot bir uyarı verirse o zaman host tarafında bir terslik oluyor demektir.

DNSSEC’e takılmayın milyonlarca web sitesi onsuz hizmet veriyor.

Elimde hali hazırda mevcut 4 domain var. Bu domainlerden 2 sini ayni host üzerinden kullanıyorum. (Firma olarak) 1 tanesi farklı host(parked domain). Bu domainlerden hiç biri sorun yaratmadı ki host taraflı değil direkt NXDOMAİN yiyoruz çünkü. DNS ile de giriyoruz siteye. Aylardır blacklist check yapıyorum iplerine hostun. Sorun yok.

DNSSEC aktif ettikten sonra dün kendimde girdiğini gördüm. Ardından hatanın tekrarını simüle etme durumu için devredışı bıraktım. Takip ediyorum durumu.

Bu arada @KafaKonforu destek kaydı üzerinden de sorunun yaşandığını teyit eden TurkNet çalışanları var. Sorun sadece ckr de yaşanmadı yani. Not olarak belirtmek istedim.

Yukarıda da test sonucunu paylaştığım üzere sorun TurkNet tarafında değil malesef. DNS sunucuları işini yapıyor ve bizi CloudFlare’a yönlendiriyor. Kalanı CF → TTnet → BursaBil → Hostumo arasında.

Hosting paketi aldığınız Hostumo Bilişim ile irtibata geçin, sitenizi farklı bir ip adresine taşımalarını rica edin. Mevcut paylaştığınız ip adresinde 3-4 adet scam site barınıyor zaten. Şimdi olmasa da ileride CF tarafından da engel yiyebilirsiniz.

CF proxy ile gelen ziyaretlerin proxy header’ını modifiye edip real ip (CF-Connecting-IP) header’a dönüştürmeyi deneyin. Arka tarafta çalışan Anti-ddos yazılımı veya modsecurity gibi güvenlik katmanları bir şekilde atak algılıyor olabilir.

Aklıma farklı bir çözüm gelmiyor. Kolaylıklar dilerim.

Ben paylaşımlı kaynaklarda projelerimi, bu tip sorunlardan dolayı barındırmıyorum. Tabi maliyet yükü daha fazla oluyor.