VMG3625-T50B kurdum, internet hızım düştü

Arkadaşlar merhaba.

Bugün TurkNet’in verdiği VMG3625-T50B model modemin kurulumunu yaptım. Aklıma gelen tüm ayarları (Kanal ayarları, WPS kapatma, 2 kere reset) yapmama rağmen modemin yanında hem kablolu hem kablosuz bağlantıda en yüksek 22 mbps.

Modemi yazılımını değiştirmedim. Geldiği yazılım yüklü. Şu anki Firmware Versiyonu V5.50(ABPM.5)F1

Yazılımı güncellesem işe yarar mı? Normal bir durum değil çünkü.

Türk Telekom’un TP Link modeminde hem kablolu hem kablosuz bağlantıda 45 mbps alıyorum minimum. Çok ilginç bir durum.

Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

Edit: İPv6 kapattım, zaten kullanmaihtacı duymuyorum. Bir tık yükseldi hız. Modemin 24 saati doldurması bekliyorum.

Hat değerlerini yarın atacağım buraya. Crc hatası fazla alıyorum sanki. Snr Turk Telekom’da 11-12 arasıydı. Geçiş yaptıktan sonra 6-7 arası gidip geliyor. Hatta bir ara 4’lere kadar düştü.

Merhaba @cldnz 1. yazdığınız sorunun çözümü için modem hat değerlerinizin ekran görüntüsünü paylaşırmısınız. 2. sorununuz için ise herhangi bir ayar yapmanıza gerek yok kablo bağlantılarınızı doğru biçimde yaparsanız sorun çıkmaz.

1 Beğeni
  1. Sorun kendiliğinden çözüldü. Gönderiyi editledim :slight_smile:

Bu arada ek var ama yeni değil. Yak1 boncuk ile yenileyeceğim.

Bu arada Turk Telekom’daki modem değerlerini, aynı modem ile TurkNet’e geçtikten sonraki değerleri ve Zyxel modem değerlerini atıyorum.
TurkNet’e 13 Eylül’de geçtim.

Turk Telekom’daki değerler (12 Eylül):

TurkNet’e geçtikten sonraki değerler (14 Eylül)

Zyxel vmg3625-t50b ile değerler (15 Eylül):

=============================================================================
xDSLFwVersion: FwVer:5.12.21.0_B_A60901 HwVer:T14.F7_0.0
Line State: Up
Modulation: ITU G.993.2(VDSL2)
Annex Mode: ANNEX_B

INP downstream: 28643
INP upstream: 14857
shineGINPdownstream: 0
shineGINPupstream: 0
reinGINPdownstream: 0
reinGINPupstream: 0

TPSTC type: 64/65B PTM TC

near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
near-end fast channel bit rate: 60268 kbps
far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
far-end fast channel bit rate: 8188 kbps

near-end FEC error fast: 1225298
near-end FEC error interleaved: 0
near-end CRC error fast: 134111
near-end CRC error interleaved: 0
near-end HEC error fast: 0
near-end HEC error interleaved: 0
far-end FEC error fast: 0
far-end FEC error interleaved: 0
far-end CRC error fast: 1
far-end CRC error interleaved: 0
far-end HEC error fast: 0
far-end HEC error interleaved: 0
DSL uptime : 1:57, 20 secs
DSL activetime :0 min, 13 secs

Downstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin downstream: 7.7 dB
output power upstream: 9.2 dbm
attenuation downstream: 9.3 dB

Upstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin upstream: 19.6 dB
output power downstream: 14.5 dbm
attenuation upstream: 16.3 dB

Sorununuz büyük ihtimal son hızı kullanmaya çalışmanızdan kaynaklanıyor ve hattınızda çok olmasa da hat zayıflamanız fazla ve kısa süre için de çok fazla CRC ve FEC hatası almışsınız size tavsiyem hattınızı 50 mbps e sabitlemeniz son hızda kullanmaya çalıştığınızda hat düşmesi yükselmesi sırasında çok fazla internet paket hatasına maruz kalıyorsunuz buda stabil olmayan bir internete ve hızınız düşmesine neden oluyor hızınızı TurkNet Online İşlem Merkezi üzerinden veya arıza kaydı açarak 50 mbps e sabitletebilirsiniz. İyi günler dilerim.

75’lik paketim var. 67 mbps kadar hızı destekliyor altyapı. Ama pek çok etkene de bağlı. Onun dışında bir çözümü yok mudur? Tabi en son çare dediğiniz gibi yapmak zorunda kalacağım.

Zyxel modemin en kararlı Firmware sürümü hakkında bilginiz var mı acaba? Arayüzde bir ayar değiştirip kaydedince, kayıt işlemini yapıyor ama dakikalarca dönüyor. Sayfayı yenilemek zorunda kalıyorum.

Teşekkürler bu arada

1 Beğeni

Rica ederim malesef düşük hız nedeni çok fazla miktarda hata almanız tek çözümü 50 mbps pakete dönmeniz gibi görünüyor aynı modemi ben de kullandım stabil olarak v5.50(ABPM6)C0 sürümünü kullandım ama bu sürüm TurkNet in kendi kullanıcıları için çıkardığı bir sürüm değil global sürüm ve yüklemek için telnet veya putty yazılımları üzerinden “zycli fwidcheck off” “zycli modelcheck off” komutlarını yazarak yükleme yapabilirsiniz.

1 Beğeni

@KASPAROV benim anlamadığım nokta şu, eski modemimle yine aşağı yukarı bu değerlerle daha yüksek hız alıyordum. Yarı yarıya hızın düşmesini anlayamadım. Modem hatla uyum mu sağlayamadı acaba? Gerçi kimi ayarlar yaptıktan sonra iyileşme oldu. Yazılımsal olabilir mi diye düşündüm.

Yani birinde minimum 40 mbps hız alırken diğer modem 20-22’yi anca zorluyor. Kablolu da kablosuz da aynı. Kopma olmadı ama şimdiye kadar.

Telekom da iken hattınız 50 mbps e sabitlenmiş TurkNet e geçerken 75 mbps paketini seçtiğiniz için ve hattınız bu hıza ulaşamadığı için sorun yaşıyorsunuz ikinci olarak dediğiniz doğru olabilir bazı durumlarda modeminiz ile saha dolabında ki dslam cihazı senkronize çalışmayabiliyor ama bu kadar sorun çıkaracağını sanmıyorum siz hattınızı 50 mbps e aldırın test edin eğer sorununuz çözülmez ise ben size yine yardımcı olmak için burdayım.

2 Beğeni

Merhaba @KASPAROV

INP downstream: 0
INP upstream: 0

VMG3625-T50B modemde bende bu değerler neden sıfır görünüyor sizce?
Maksimum hat değerlerini nasıl görebilirim?

Merhaba, @emreyildirim
Fiber alt yapı mı kullanıyorsunuz ?

Max.hat değerlerini supervisör veya root girişine sahipseniz telnet üzerinden “cat /proc/tc3162/adsl_stats” komutunu girerek öğrenebilirsiniz.

1 Beğeni

Teşekkür ederim.

1 Beğeni

modemi 6f0 versiyonuna yükselt, zyxel sayfasında var, TurkNet için olanı kuracaksın.

hat zayıflaması fazla, daireye gelen kabloda sıkıntı yoksa snr artırmak için başka bir şeyler yapmak lazım

1 Beğeni

Şu an 24 saatin dolmasını bekliyorum. Akşama tekrar bakacağım. Onun dışında 1 ek var kabloda. Onu yak1 ile bağlayacağım. Elektrikçi arkadaşım var ama şehir dışında, ona kontrol ettireceğim geldiğinde. Ardından dediğiniz gibi firmware güncellemesi yapacağım.

Şu ana kadar herhangi bir kopma olmadı. Hızım da arttı diyebilirim. Kablolu bağlantıda 45-50 bazen 55 almaya başladım. Ama kablosuz bağlantıda düzensizlik var. 2.4GHz’de 30-40 arası gidip geliyor. Stabil değil yani. Eski modem ile 40 alıyordum. Modemin yanında yapıyorum testleri. Düzensiz olması canımı sıkıyor açıkcası. Yoksa sabit 60-65 hız beklemiyorum. Ki wifi bağlantısına çok şey etki ediyor. İPv6 kullanmıyorum zaten.

Eğer bir düzelme olmazsa da hızı 50 mbps’ye sabitlemem gerekecek.

Son firmware güncellemesi kararlı ve stabil mi? Forumda ülke değiştirerek çekim gücünü az da olsa arttırabileceğimizi okudum.