VDSL Sorunu

Öncelikle herkese iyi günler. Bulunduğum sokakta adsl internet hizmeti var fakat bir üst sokakta ve alt sokakta 50-75mbps arası vdsl2 hizmeti veriliyor. Bulunduğum sokakta verilememesinin sebebi nedir? Vdsl için yapabileceğim bir şey var mı?

Şehrinizdeki genel müdürlüğe başvurabilirsiniz. Planlarının aralarına ekleyebilirler ve VDSL altyapı gelebilir. Eğer bir kaç kişi daha toplarsan daha hızlı gelme ihtimali de var.

Bu şekilde görünmesinin iki sebebi vardır.
1.si sizin sokağa vdsl desteği verilmemiştir.
2.si ise VDSL portları doldu ise bu şekilde uyarı alırsınız.

Her ikisinde de alt yapı sağlayıcısı Türk Telekom sorumludur. TurkNet alt yapı ne ise onu verir.
Parantez açayım bir de :slight_smile: Bazen işin çakallığına kaçıp mevcut alt yapı VDSL destekler iken YAPA dan size adsl verebilir. VAE kira bedeli ödememek adına :wink:

1 Beğeni

Çakallık demeyelim. Bunlar hoş ithamlar değil.

2 Beğeni

Göksel kardeşim bunun adı bariz çakallık. Başka ne diyelim?
Mevcut alt yapıyı bilen onlar.
Mevcut alt yapıda maksimum ve minimum ne kadar hız alabileceğini bilen onlar.
YAPA yada VAE açma yetkisine sahip olan onlar.
Yani ne diyelim sen söyle.
İstersen şark kurnazlığı mı diyelim?

Bunun yaşanmış örnekleri var.
Sen 2000 metre mesafedeki adamı neden YAPA alt yapısına alırsın.

Hatta geçen birisi paylaşım yapmıştı. Köyden birisi 10KM mesafeden YAPA alt yapısında. Adama yazık değil mi? 5mb hız alıyor. Adam bilmiyor ki belki VAE ye geçse 10mb üstü alacak.

Bak bu da görseli. Adam Facebook ta paylaşmış. Bu adam YAPA alt yapısında. Vae geçse belki hızı 2 hatta 3 katı olacak.

Orada ki mesafe bilgisi sanırım karışmış. 10 km mesafeden Yapa da bu hızı nasıl alabilir orası ayrı bir soru. TurkNet Yapa yi santralde kurarken bunun için Telekom a yer kirası yada bedeli ödüyor. Ayrıca Yapa için Dslam cihazı için de yatırım yapıyor. Eğer bir santrale yatırım yapıyor ise neden aboneler için ekstradan port kirası için tekrar Telekom a para ödesin. O santrale bağlı olan tüm aboneleri sırayla Yapa altyapısına alıp yaptığı yatırımın parasını çıkarmalı. Santral mesafesi uzak olan aboneler için vae ye geçiş işlemi yapıyorlar zaten. Bunun için abonenin kayıt açması yeterli oluyor. Eğer ki vae geçişi olmuyor ise. Vae den hizmet veren alternatif ISS ler var. Şarj kurnazlığı yada çakallık demek için taahhüt altında ki aboneye bunu mecbur tutması gerekirdi. Ben burada yapılan yatırımın karşılığını aramak olarak görüyorum bu olayı. Siz bir minibüs hattı alıp bir kamyon para verseniz o yolu 5 yolcu ile mi gidip gelirsiniz yoksa minibüsü doldurup mu gidip gelirsiniz?