VDSL —> FTTH Dönüşüm

Sorun ONT de değil, OLT ye kayıtlı hız profillerinde. ONT çok basit bir cihaz, konuda fazla anlam yüklenmiş.

Bu arada önemli bir şey paylaşayım çünkü bu nedenle sorun çok yaşanmakta. Eğer fark ederseniz uyarın arkadaşları.

Fiber dağıtım kutusu ve size verilen ONT’de fiber soket rengi neyse o renk ile sonlanmalı. Yani yerleşik soket mavi ise sonlanma mavi, yeşil ise sonlanma yeşil soket olmalı. Yoksa hız dalgalanması dahil bir çok sıkıntı yaşarsınız.

Mesela bana gelen arkadaşlarda dağıtım mavi ont yeşil olmalıydı ama mavi yoktu ellerinde yeşil yapacaklardı. Anlattım böyle olmayacağını ve bendeki mavi soketi verdim onu çaktılar.

Kısacası renklere dikkat edin !

rengin ne gibi bi farkı var ki ya da farklı renkteki olanların nasıl yapısal bi farkı var :face_with_raised_eyebrow:

Uç farkı var bunun için aynı olmalı karşılıklar. Aynı renkler olmazsa denk gelmez fiber kafalar. Zaten bilen ekip yapmıyor. TT ne verirse onu çakıyorlar maalesef. Ancak uyarılması lazım kesinlikle.

Forumda baya konusu olmuştu daha önce. Fiber’de hız ve hat sorunlarının %99’u bundan olur.

resim

resim

Mesela bu benim kapıdaki ONT girişi. Yerleşik soket yeşil yani APC ve karşılık sonlanması da yeşil yani APC. Doğrusu bu… Aynı eşleşme renk neyse fiber dağıtım kutusunda da olmalı. Yeşil ise yeşil, mavi ise mavi. Yani şöyle…

Fiberin kutuda ve evdeki sonlandırmaları farklı renk olabilir ancak sonlanma noktasındaki karşılıkkarı aynı renk olmalı.