Vdsl de Upload Hız Sorunu

Merhabalar,

Yaklaşık olarak 1 yola yakım bir süre önce VDSL e geçişim yapıldı. 35 mbps download tanımlanmasına rağmen 19-22 mbps aralığında download, 2,99 mbps ise upload alıyordum. Yaklaşık 1-2 hafta öncesine kadar. Bununla ilgili online işlemler üzerinden talep oluşturup yardım istedim. Bu arada Kullandığım modem Asus DSL N16 birkaç kez fabrika ayarlarına sıfırlayıp tekrar kurulum yaptım. Türk Telekom ekipleri santralden ankastre kutuya kadar inceleme yaptıklarını ve vdsl sinyalinin güçlü geldiğini ve altyapının kaldırmadığını (1 yola yakındır vdsl kullanıyordum en ufak sorun yoktu) tekrardan ADSL e dönüş yapmam gerektiğini söylediler. Tekrar TurkNet ile görüşüp yerinde hizmet ekibi talebinde bulunduk. Sizce neden böyle bir durum meydana gelmiştir. Konu ile ilgili resimler ekte’dir. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Abone No : [Kaldırıldı]
Destek No : 32572876

1 Beğeni

Merhaba,

Kontrol edip, size bilgi verelim.

Sevinirim. 2 gündür yerinde hizmet ekibinin arayıp randevu alması için bekliyorum. Arayan soran da yok.

Bir bilgi daha paylaşmak istiyorum. Evimiz 2 katlı. 1. Kat için hız sorgulaması yaptığımda normal de 35 mbps download 3 mbps upload tanımlayacağız yazıyordu. Ama bu upload sorunu olduğundan beri alabileceğim hız 13 mbps görünüyor. 16 ya 1 tanımlayacağız yazıyor.

Boşta port kalmamıştır başka

Haber verdiler. 2 gün içinde ekip geleceğini gelmeden arayacaklarını söylediler. Beklemedeyim.

Yerinde hizmet ekibi geldi. Arkadaş modeme gelem hızın ADSL olduğunu upload ın 0.95 geldiğini gördü. Sorun TT kaynaklı dedi. TT ye bildirimde bulunacağım hız kısıtlaması yapmadan olan hız ne kadar ise verilmesi yönünde dedi. Bakalım sonuç ne olacak.

1 Beğeni

Bu arada TT Hız kilidi olayı var. Bu olayın Aslı astarı varmıdır?

Hız kilidi olayı dedikleri genelde 100mbps paketinde yaşanan bir olay. Sizle alakası olduğunu sanmam.

1 Beğeni

Sorunum hala devam ediyor. Türk Telekom : Fiziksel sorun tespit edilmiştir. Sorun giderilmiştir diye bilgi geliyor destek sayfasından ama sorunum hala devam etmekte. Aynı sokaktaki arkadaşımla konuştum. O da TurkNet ten hizmet alıyor. O da 35 lik pakette 22 down 3 upload alıyor sorun olmadığını söyledi. Şunu anladım Türk Telekom benimle uğraşıyor. Bunu anladım. Bakalım hangimiz daha inat, Hodri Meydan…

Sorunum hala çözülmedi bu gidişle de çözülecek gibi değil. Aynı sokaktaki dibimdeki komşum ile TurkNet kullanıyoruz. Mahallede 2 tane saha dolabı var. Ama 24 down 3 upload kullanabiliyorken ben 16 / 0.95 tebrikler Türk Telekom… gelen mesaj aynen budur :
Türk Telekom ekibinin üst mercisinden gelen bilgi şu şekildedir; "müşterimiz hattı bakır devre üzerinden çalışmaktadır. Bakır devre için zamanla bakır ömrü,dış şartlar ,bakır da yapılan ekler normal olarak bakır kayıplarına sebebiyet vermektedir. İlgili devre için yapılan ölçümlerde ve önce 2 kez iletilen maillerimize istinaden bir değişiklik bulunmamaktadır. Devrenin geçmiş dönem daha yüksek hızda buluşması bugünde aynı hızda buluşabileceği anlamına gelmemektedir. Yukarıda belirtilen hususlarda ve müşterimiz dahili hatlarında meydana gelen olumsuz durumlarda hız değerleri ve toleransı düşmektedir. Netice itibariyle ekipler tarafından ilgili devre için önceki belirttiğimiz hususlar ve sonuçlar durumu devam etmektedir.” Telekom ekibi bu şekilde bilgi verdiği için maalesef farklı bir işlem sağlayamıyorum,farklı bir sorun yaşamanız durumunda ilgili başlık üzerinden yeni bir destek kaydı oluşturmanızı rica ederim. İyi günler. .

Uzunca “iç tesisat” demişler yani :confused:

İç tesisat sağlam. Ama en baştan başlayacağım. İlk olarak farklı bir modem ile deneyeceğim. Sonrasında tekrardan bakacağım ama sonuç değişmeyip hata Türk Telekom kaynaklı olduğunu görecekler.

Farklı bir modem denedim yine aynı. Bu sorunu çözmek için ne yapmalıyım? Yoksa hiç uğraşma başka İss e mi geç dersiniz? Tavsiyeleri alabilir miyim?

ISS ile alakalı bir durum değil yapılacak pekde birşey yok gibi duruyor.

1 Beğeni

Anlamadığım da o zaten. İss ile ilgili değilse TT alakalı olmalı. Hiç VDSL alamasam altyapı da sorun var diye düşünüp konuyu kapatacağım ama 1 yıldan fazladır 18/3 gayet stabil kullanıp şimdi 18/0.95 kullanmak çile…

Sorunum hala devam etmekte. Altyapı deyip konuyu kapatıyor TT ve TurkNet. Şöyle bir durum var. TurkNet altyapı sorgulama yaptım. Oturduğum ev sokağın ortalarında. sokağımdaki evlerin hemen hemen hepsine sorgulamada aldığım sonuçlar ise baştaki evlere 35/3 çıkıyor, orta kısımda (benim olduğum kısım) 16/1, son kısım yine 35/3 çıkıyor. Bildiğim kadarı ile 2 tane saha dolabı var oturduğum mahallede. Sonuç olarak VDSL pakette 16/0,95 kullanıyorum hala. Fikri olan var mı? Ne yapayım?